Kapat

Arakan'da 1000 Ailelik Bambu Ev ve Ortak Yaşam Alanı Kuruyoruz

Beşir Derneği, Bangladeş’e sığınan Arakanlıların kaldığı Thangkhali kamp bölgesinde 1000 ailelik bambu ev ve ortak yaşam alanı kuruyor.


Yıllardır acıyla, gözyaşıyla, zulüm ve savaşla hatırlanan mazlum coğrafyalardan biri de Arakan. Geçen yıl Ağustos ayında yaşanan yoğun saldırılardan itibaren Bangladeş’e sığınan (671.500) Arakanlı Müslümanların sayısı, daha önce bölgede bulunanlarla birlikte 1 milyon 100 bine ulaştı. Bu sayının büyük bir kısmı (781.366) Bangladeş Hükümeti tarafından tahsis edilen ve Kutupalong genişleme alanında bulunan kamplarda hayata tutunmaya çalışıyor. Bu kamplardan biri de Thangkhali kampı. Tamamen gelen yardımlara bağımlı durumda bulunan Arakanlı Müslümanların 390.000’i ise çocuklardan oluşuyor.

 

Arakanlı mazlumlara yönelik yardımlarına devam eden Beşir Derneği, bölgeye yönelik fitre ve zekât, gıda, kurban eti, iftar organizasyonları, tıbbi malzeme, ilaç, sağlık taraması gibi yardımları ulaştırmanın yanı sıra su kuyusu ve bambu ev projeleriyle de gönüller yapmayı sürdürüyor.

 

Bu kapsamda Beşir Derneği, içerisinde okul, mescit, su kuyuları, tuvalet, banyo gibi ortak kullanım alanlarının da olduğu ve yaklaşık 30 bin metrekarelik alanı kapsayan bambu-kent projesinin yapımına başladı. Binlerce Arakanlı mazlumun bölgedeki yoğun yağışlardan rahatlıkla korunabileceği ve bölgenin iklim şartlarına uygun olan bambu evlere sahip olacağı proje, tahmini 1 ay sonra tamamlanmış olacak.


Fotoğraf Galerisi