Kapat

Arakan İçin Anlaşma Çözüm Olur Mu?

Bangladeş ve Myanmar, gördükleri zulümden kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların topraklarına geri dönmesi konusunda anlaştı.


 Bangladeş basına göre, Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii ve Bangladeş Dışişleri Bakanı Mahmud Ali, Myanmar'da 45 dakika süren görüşme yaptı.

Görüşmenin ardından Bangladeşli Bakan Ali, Myanmar Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri U Kyaw Tint Swe ile "Arakan Eyaletinden Yerinden Edilmiş Kişilerin Geri Dönüşü Konusunda Uzlaşma" başlıklı anlaşma imzaladıklarını duyurdu.

Anlaşmaya ilişkin herhangi bir detay açıklanmazken, Arakanlı Müslümanların ne zaman döneceğine dair tarih de belirtilmedi.Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadeleyi öne sürerek Arakan'da sivillere düzenlediği saldırılarda, 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.Etnik temizliğe dönüşen saldırılarda 300'e yakın köy, ordu ve fanatik Budistler tarafından yok edilirken 600 binden fazla Arakanlı Müslüman dağlık bölgeler, nehir ya da deniz üzerinden Bangladeş'e kaçtı. On binlercesi de Bangladeş'e kaçmanın yolunu arıyor.


Bangladeş'e geçmeyi başaran Arakanlı Müslümanlar ise kamplardaki yetersiz imkânlardan dolayı başta sağlık ve barınma olmak üzere birçok sorunla karşılaşıyor.

 

Beşir Derneği Arakan Faaliyetleri:

 

 Beşir Derneği Genel Başkanı Yardımcı Doçent Dr. Cevdet Şanlı,  geçtiğimiz günlerde İslam Dünyası STK’lar Birliğinde (İDSB)  yaptığı konuşmada, “Arakan için siyasi ve diplomatik çözümler üretmeliyiz. Dünyaya bu acının ne kadar büyük olduğunu anlatmalıyız. Bu vahim durum karşısında gereken neyse, STK’lar olarak üzerimize ne düşüyorsa bunu derhal yapmalıyız” dedi.

 

Beşir Derneği’nin Genel Müdürü Fatih Sarıyar ise “Arakanlı kardeşlerimizin içinde bulunduğu durum içler acısı, insanın yüreği bu drama dayanamıyor. Gidip yerinde gördüğümüz bu dramı her gün dünyaya anlatıyoruz. İnşallah bu acılar biter ve Müslüman kardeşlerimiz tekrar yurtlarına dönerler”  şeklinde açıklama yaptıktan sonra Arakanlı mazlum kardeşlerimiz için 30 bin metrekare alanda çadırkent kuracaklarını da aktardı.