Kapat

Ali Hüseyin: ‘Kızımın cenazesini öylece bırakmak zorunda kaldım’

Arakan’da 25 Ağustos'tan bu yana süren saldırılardan canlarını zor kurtaran 613 bin Arakanlı Müslüman, Bangladeş'e geçti. Dünya, Arakanlı Müslümanlara yönelik zulme karşı kulaklarını tıkayarak susmaya devam ediyor.


Arakan’da 25 Ağustos'tan bu yana süren saldırılardan canlarını zor kurtaran 613 bin Arakanlı Müslüman, Bangladeş'e geçti. Dünya, Arakanlı Müslümanlara yönelik zulme karşı kulaklarını tıkayarak susmaya devam ediyor. Bangladeş'e geçen Arakanlı Müslümanlar, kamplarda hayat mücadelesi veriyor.

 

Bangladeş’teki kamplarda birçok acı hikâye duyuyoruz ama Ali Hüseyin’in dramı içimizi parçaladı. Yerini yurdunu terk etmek zorunda kalmış ve 7 kişilik ailesinden kendisiyle karısı kalmış.

 

AA muhabirine konuşan 50 yaşındaki Arakanlı Ali Hüseyin, Myanmar'da katliamların başlamasının ardından Eylül ayında askerlerin köyünü bastığını ve kaçmak zorunda kaldıklarını söyledi. Hüseyin, "Askerler, insanları öldüre öldüre ilerliyordu. Ormana kaçmak zorunda kaldık. Kaçarken, 17 yaşındaki evli kızım Minera Began'ın tecavüz edilerek öldürüldüğünü gördüm. Geri dönüp cenazesini bile ortadan kaldıramadan kaçmak zorunda kaldık." diye konuştu.

 

Askerlerin saldırıları ormanda da devam edince köylerinden uzaklaşmak zorunda kaldıklarını dile getiren Hüseyin, bir daha yaşadıkları topraklara dönemediklerini söyledi.

 

Bangladeş sınırına 13 günde, yağmur ve çamurda yürüyerek geldiklerini anlatan Hüseyin, "Yolda sadece su içtik. 7 kişilik ailemden geriye sadece ben ve eşim kaldı. Myanmar askerlerinden kaçarken, diğer çocuklarımı da kaybettim çünkü saldırı başlayınca herkes başka yöne dağıldı. Onlar şimdi nerede, hangi kampta bilmiyorum." dedi.

 

Hüseyin, Bangladeş’teki kampta 7 kişilik ailesinden kalan fotoğrafa bakarak gözyaşı döküyor.

 

Beşir Derneği, 4 yıldan fazla süredir bölgeye yönelik yardımlarına devam ediyor. Arakanlı Müslüman kardeşlerimiz için temel gıda yardımı ve sağlık hizmetleri götüren Beşir Derneği’nin Genel Müdürü Fatih Sarıyar, “Arakanlı kardeşlerimizin içinde bulunduğu durum içler acısı, insanın yüreği bu drama dayanamıyor. Gidip yerinde gördüğümüz bu dramı her gün dünyaya anlatıyoruz. İnşallah bu acılar biter ve Müslüman kardeşlerimiz tekrar yurtlarına dönerler”  şeklinde açıklama yaptıktan sonra Arakanlı mazlum kardeşlerimiz için 30 bin metrekare alanda çadırkent kuracaklarını aktardı.