Kapat

Akika Kurban (Yurtdışı)

Akika kurbanı, çocuğun doğduğu günden erginlik çağına kadar geçen süre içinde kesilebilir. Fakat yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir. Doğumun yedinci günü çocuğa ad konur ve saçı kesilir. Akika kurbanınızı Beşir Derneği ile kesin

Akika Nedir?

Arapça olan akika kelimesi “yeni doğan çocukların başındaki saç” anlamına gelmektedir. Yeni doğmuş çocukların saçlarının kesildiği gün Resulullah (s.a.v.) torunları için kurban kestiğinden yeni doğan çocuklar için Allah (c.c.)’ya şükür amacıyla kesilen kurbana da akika kurbanı denmiştir. Akika kurbanı her ne kadar çocuğun doğumdan 7 gün sonrası yapılması hoş görülmüş ise de çocuk, buluğ çağına girene kadarki bir sürede de gerçekleştirilebilir.

Akika Kurbanı Nedir?

Akika kurbanı, Müslümanların yeni doğmuş evlatları için Allah (c.c.)’ya şükretmek niyetiyle kestikleri kurbanlardır. Akika kurbanlarının çocukların doğumlarının 7. gününde kesilmesi müstehap görülmektedir. Akika kurban günü ayrıca çocuklarının saçlarının kesilmesi de beklenir. Aynı gün ayrıca çocuğun kulağına ezan okunarak isim verilmesi de uygun görülmüştür.

Akika Kurban Bağışı
Akika kurban bağışı yeni doğmuş çocuklar için kesilen akika kurbanının ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıdır. Aileler akika kurban bağışları ile dünyaya gelmiş evlatları için Allah (c.c.)’ya şükretmek ve hayır talep etmek amacıyla kestikleri akika kurbanlarını ihtiyaç sahibi kimselere dağıtırlar. Dağıtım yapılan bu kurban etleri sayesinde yoksul ailelere yardım edilmiş olunur. Böylece aileler de akika kurban bağışları sayesinde hem gariban kimselere yardım etmiş hem de çocukları için hayır duası almış olurlar.
Akika Kurban Bağışı Neden Yapılır?

Akika kurbanı, çocuğun, annesinin karnından dünyaya çıktığı ilk vakitte onu Allah Teâlâ'ya yaklaştıran bir kurbandır. Bu kurban aynı zamanda çocuk için bir fidyedir. Tıpkı Allah Teâlâ'nın, Hz.İsmail'i bir koçu fidye olarak vermesi karşılığında kurtardığı gibi.

Efendimiz (sav)'in hadisi şerifte buyurduğu gibi,"Yeni doğan her çocuk, akikası karşılığında rehindir (Akikası kesilmeden ölürse, kıyâmet günü anne ve babasına şefaat etmekten men edilir)"

(Süneni Ebi Dâvud; hadis no: 2838)

Bolluk içerisinde bulunduğumuz bu zamanlarda bile evine yılda bir kez dahi et girmeyen ihtiyaç sahibi aileler bulunmaktadır. Akika kurbanlarınızı bağışlayarak ihtiyaç sahibi bu insanları sevindirebilir ve doğmuş olan çocuğunuz için hayır talebinde bulunabilirsiniz

Akika Kurban Etinden Kimler Faydalanabilir?
Akika kurbanı, nafile bir kurban olduğundan akika kurbanı etinden kişinin kendisi ile beraber ailesi de dahil zengin veya fakir bütün Müslümanlar yiyebilir. Ayrıca bağış olarak da yoksul kimselere de dağıtılabilir. 

Akika Kurbanı Bağışlanabilir mi?
Akika kurban bağışlarınızı İslami kurallara riayet eden kişi veya kurumları vekil tayin edip ihtiyaç sahibi kimselere kolaylıkla ulaştırmanız mümkündür.
Dernekler ile Akika Kurban Kesimi Yapılabilir mi?

Evlatlarımızın doğumu sonrası Allah (c.c.)’ya olan minnetimizi göstermek ve hayır talep etmek için yaptığımız akika kurbanları, istenmesi halinde dernek ya da vakıfları vekil tayin edip onların aracılığıyla gerçekleşebilir. Dernek aracılığıyla yapılan bağışlar en çok ihtiyaç duyulan ailelere ulaştırabilme imkânı sunmaktadır. Derneklerin organizasyonel kabiliyetli ve gerek ülkemiz gerekse de yurt dışında yaptıkları fizibilite çalışmaları ile akika kurban bağışlarınızı daha fazla ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırabilirsiniz.

Beşir Derneği Akika Kurban Bağışlarını Nereye Ulaştırmaktadır?

Beşir Derneği olarak yapacağınız akika kurban bağışlarını ülkemiz ve gönül coğrafyamızın ücra köşelerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktayız. Beşir Derneği aracılığıyla yapacağınız akika kurban bağışları ile hiç görmediğiniz ve tanımadığınız kişilerin sofralarını şenlendirebilir, onların gönüllerini hoşnut ederek hayır dualarını alabilirsiniz.

Bağışlanan Akika Kurbanları Ne Kadar Sürede Kesilir?

Beşir Derneği’ne yapılan adak kurban bağışlarının kesim işlemi için belli bir gün verebilmek mümkün değildir. Organizasyon öncesi yapılan fizibilite çalışmaları, gidilecek olan ülkenin güvenlik durumu, Pandemi koşulları, İslami kurallara tam riayet ederek hayvan seçimi gibi nedenler ile Beşir Derneği akika kurban kesimi için maksimum 2 ay kadar sürede kesim işlemini tamamlamaktadır. Elbette ki bu süre maksimum olup tarafımıza vekalet verilen akika kurbanlarının daha kısa sürede de kesim işlemi gerçekleşebilmektedir.

Akika Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?
Beşir Derneği üzerinden akika kurban bağışı yapmak isteyen bağışçılarımız https://www.besir.org.tr/banka-hesap-bilgilerimiz adresimizden EFT-Havale yoluyla, ATM’lerden ya da bankalardan, açıklama kısmına kurban türünü, adak sahibinin adı, soyadı ile birlikte kesim videosu ve SMS için gerekli olan irtibat telefonunu yazarak bağışlarını tamamlayabilirler. Bağışçılarımız ayrıca https://www.besir.org.tr/kurban adresimizden online bağış bölümünde adak kurban bağış kısmından da kredi kartı veya banka kartı ile akika kurban bağışı yapabilirler. Beşir Derneği ayrıca temsilcilikleri aracılığıyla da makbuz karşılığında akika kurban bağışlarınızı elden teslim alabilme imkânı da sunmaktadır.
Akika Kurban Bağışının Kesim İşleminden Sonra Video Gönderiliyor mu?

Değerli Bağışçımız,

Beşir Derneğine yaptığınız kurban bağışlarında vekâlet okuma ve kesim işlemi, her hissedar grubu için ayrı ayrı kayıt altına alınmakta ve sizlere gönderilmekteydi.

2023 yılında başlatmış olduğumuz ve bu yılda devam eden Vekâleten kurban organizasyonundaki bu uygulamamız, aşağıdaki gerekçelere bağlı olarak sonlandırılmıştır.

1- Kesim organizasyonumuz gruplar halinde gerçekleştirildiğinden, bağışçıya gönderilen video kayıtlarındaki hissedar isimleri üçüncü şahıslar tarafından görülebilmekteydi. Bu durum, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (KVKK) aykırı olduğundan ve bağışçılarımızdan bu yönde aldığımız geri bildirimler nedeniyle bu ve bundan sonraki senelerde, kişiye özel kurban kesim videosu gönderilmeyecektir. Ancak kurban bağışınızın durumu, SMS yoluyla tarafınıza bildirilmeye devam edecektir.

2- Derneğimize yapılan kurban bağışı miktarının bir önceki yıla göre ciddi oranda artması, buna bağlı olarak vekâleten kurban kesim organizasyonumuzun aynı oranda büyümesi, her kesim için ayrı bir video kaydı almayı zorlaştırmaktadır. Fıkhi açıdan belirli bir süre içerisinde kesilmesi gereken vacip ve sünnet türündeki kurbanların zamanında kesilebilmesi için organizasyonun yavaşlamasına neden olan “kişiye özel video gönderim” uygulamasına 2023 yılı itibariyle son verilmiştir.   Ancak organizasyon için genel bir video kaydı alınarak, belgeleme amaçlı arşivlenecektir. 

3- Vekâleten kurban kesim organizasyonumuzda kişiye özel video kaydı alınmayacağından, buradan elde ettiğimiz zamanı daha verimli kullanarak kurban kesim işlemini vaktinde tamamlayabilmek adına, sizden aldığımız kurban vekâletleri, görevli kasaplara -İslami usullere uygun bir şekilde- toplu olarak verilecektir.

2023 yılı ve sonrasındaki tüm kurban organizasyonlarımızda uygulayacağımız bu yeni uygulamayı bağışçılarımızın dikkatine sunarız.

 

Banka Hesap Bilgileri

Banka kanalıyla gönderdiğiniz bağışınızın açıklama bölümüne bağış amacını (Genel Bağış, Zekat, Kurban vs.), isminizi ve cep telefonu numaranızı yazdırınız. Belirtilen cep telefonunuza bağışınızın alındığına dair bilgi mesajı gönderilecektir.

Ayrıca elinizde sistemimiz tarafından oluşturulmuş bir referans numarası mevcutsa açıklama bölümüne mutlaka onu yazınız.

Örneğin; BAĞIŞ/KAMPANYA TÜRÜ ADINIZ,SOYADINIZ 0555 555 55 55

Aşağıda bilgileri yer alan çalıştığımız tüm banka şubelerinden kurumsal tahsilat ekranları ile havale masrafı olmadan bağış yapabilirsiniz. Lütfen bu isteğinizi gişe yetkilisine belirtiniz.

Derneğimizin vergi muafiyeti bulunmaktadır.

 • Banka
  ZİRAAT BANKASI
  Swift
  Şube
  Darıca Şubesi (784)
  Döviz
  Hesap No
  57461050 - 5106
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  57461050 - 5107
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  57461050 - 5108
  Iban
 • Banka
  KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik Şubesi (8)
  Döviz
  Hesap No
  400 000-1
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  400000 - 101
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  400000 - 102
  Iban
 • Banka
  VAKIF BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik Şubesi (75)
  Döviz
  Hesap No
  00158007299880537
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  00158048013420238
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  00158048013420265
  Iban
 • Banka
  TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik Şubesi (78)
  Döviz
  Hesap No
  9950 0000-11
  Iban
 • Banka
  ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik E-5 Şubesi (174)
  Döviz
  Hesap No
  200 000-37
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  200 000-38
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  200 000-39
  Iban
 • Banka
  HALK BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik Şubesi (0869)
  Döviz
  Hesap No
  16000092
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  53000366
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  58000111
  Iban
 • Banka
  VAKIF KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  PENDİK - İSTANBUL
  Döviz
  Hesap No
  4042-4
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  4042-105
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  4042-106
  Iban
 • Banka
  EMLAK KATILIM
  Swift
  Şube
  PENDİK ŞUBE-24
  Döviz
  Hesap No
  52938700001
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  52938700101
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  52938700102
  Iban
 • Banka
  ZİRAAT KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  Ümraniye Şubesi (7)
  Döviz
  Hesap No
  50000-1
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  50000-2
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  50000-3
  Iban