Kapat

Akika Kurban (Türkiye)

Akika kurbanı, çocuğun doğduğu günden erginlik çağına kadar geçen süre içinde kesilebilir. Fakat yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir. Doğumun yedinci günü çocuğa ad konur ve saçı kesilir. Akika kurbanınızı Beşir Derneği ile kesin

Akika Nedir?

Arapça olan akika kelimesi “yeni doğan çocukların başındaki saç” anlamına gelmektedir. Yeni doğmuş çocukların saçlarının kesildiği gün Resulullah (s.a.v.) torunları için kurban kestiğinden yeni doğan çocuklar için Allah (c.c.)’ya şükür amacıyla kesilen kurbana da akika kurbanı denmiştir. Akika kurbanı her ne kadar çocuğun doğumdan 7 gün sonrası yapılması hoş görülmüş ise de çocuk, buluğ çağına girene kadarki bir sürede de gerçekleştirilebilir.

Akika Kurbanı Nedir?

Akika kurbanı, Müslümanların yeni doğmuş evlatları için Allah (c.c.)’ya şükretmek niyetiyle kestikleri kurbanlardır. Akika kurbanlarının çocukların doğumlarının 7. gününde kesilmesi müstehap görülmektedir. Akika kurban günü ayrıca çocuklarının saçlarının kesilmesi de beklenir. Aynı gün ayrıca çocuğun kulağına ezan okunarak isim verilmesi de uygun görülmüştür.

Akika Kurban Bağışı
Akika kurban bağışı yeni doğmuş çocuklar için kesilen akika kurbanının ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıdır. Aileler akika kurban bağışları ile dünyaya gelmiş evlatları için Allah (c.c.)’ya şükretmek ve hayır talep etmek amacıyla kestikleri akika kurbanlarını ihtiyaç sahibi kimselere dağıtırlar. Dağıtım yapılan bu kurban etleri sayesinde yoksul ailelere yardım edilmiş olunur. Böylece aileler de akika kurban bağışları sayesinde hem gariban kimselere yardım etmiş hem de çocukları için hayır duası almış olurlar.
Akika Kurban Bağışı Neden Yapılır?

Akika kurbanı, çocuğun, annesinin karnından dünyaya çıktığı ilk vakitte onu Allah Teâlâ'ya yaklaştıran bir kurbandır. Bu kurban aynı zamanda çocuk için bir fidyedir. Tıpkı Allah Teâlâ'nın, Hz.İsmail'i bir koçu fidye olarak vermesi karşılığında kurtardığı gibi.

Efendimiz (sav)'in hadisi şerifte buyurduğu gibi,"Yeni doğan her çocuk, akikası karşılığında rehindir (Akikası kesilmeden ölürse, kıyâmet günü anne ve babasına şefaat etmekten men edilir)"

(Süneni Ebi Dâvud; hadis no: 2838)

Bolluk içerisinde bulunduğumuz bu zamanlarda bile evine yılda bir kez dahi et girmeyen ihtiyaç sahibi aileler bulunmaktadır. Akika kurbanlarınızı bağışlayarak ihtiyaç sahibi bu insanları sevindirebilir ve doğmuş olan çocuğunuz için hayır talebinde bulunabilirsiniz

Akika Kurban Etinden Kimler Faydalanabilir?
Akika kurbanı, nafile bir kurban olduğundan akika kurbanı etinden kişinin kendisi ile beraber ailesi de dahil zengin veya fakir bütün Müslümanlar yiyebilir. Ayrıca bağış olarak da yoksul kimselere de dağıtılabilir. 

Akika Kurbanı Bağışlanabilir mi?
Akika kurban bağışlarınızı İslami kurallara riayet eden kişi veya kurumları vekil tayin edip ihtiyaç sahibi kimselere kolaylıkla ulaştırmanız mümkündür.
Dernekler ile Akika Kurban Kesimi Yapılabilir mi?

Evlatlarımızın doğumu sonrası Allah (c.c.)’ya olan minnetimizi göstermek ve hayır talep etmek için yaptığımız akika kurbanları, istenmesi halinde dernek ya da vakıfları vekil tayin edip onların aracılığıyla gerçekleşebilir. Dernek aracılığıyla yapılan bağışlar en çok ihtiyaç duyulan ailelere ulaştırabilme imkânı sunmaktadır. Derneklerin organizasyonel kabiliyetli ve gerek ülkemiz gerekse de yurt dışında yaptıkları fizibilite çalışmaları ile akika kurban bağışlarınızı daha fazla ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırabilirsiniz.

Beşir Derneği Akika Kurban Bağışlarını Nereye Ulaştırmaktadır?

Beşir Derneği olarak yapacağınız akika kurban bağışlarını ülkemiz ve gönül coğrafyamızın ücra köşelerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktayız. Beşir Derneği aracılığıyla yapacağınız akika kurban bağışları ile hiç görmediğiniz ve tanımadığınız kişilerin sofralarını şenlendirebilir, onların gönüllerini hoşnut ederek hayır dualarını alabilirsiniz.

Bağışlanan Akika Kurbanları Ne Kadar Sürede Kesilir?

Beşir Derneği’ne yapılan adak kurban bağışlarının kesim işlemi için belli bir gün verebilmek mümkün değildir. Organizasyon öncesi yapılan fizibilite çalışmaları, gidilecek olan ülkenin güvenlik durumu, Pandemi koşulları, İslami kurallara tam riayet ederek hayvan seçimi gibi nedenler ile Beşir Derneği akika kurban kesimi için maksimum 2 ay kadar sürede kesim işlemini tamamlamaktadır. Elbette ki bu süre maksimum olup tarafımıza vekalet verilen akika kurbanlarının daha kısa sürede de kesim işlemi gerçekleşebilmektedir.

Akika Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?
Beşir Derneği üzerinden akika kurban bağışı yapmak isteyen bağışçılarımız https://www.besir.org.tr/banka-hesap-bilgilerimiz adresimizden EFT-Havale yoluyla, ATM’lerden ya da bankalardan, açıklama kısmına kurban türünü, adak sahibinin adı, soyadı ile birlikte kesim videosu ve SMS için gerekli olan irtibat telefonunu yazarak bağışlarını tamamlayabilirler. Bağışçılarımız ayrıca besir.org/kurban adresimizden online bağış bölümünde adak kurban bağış kısmından da kredi kartı veya banka kartı ile akika kurban bağışı yapabilirler. Beşir Derneği ayrıca temsilcilikleri aracılığıyla da makbuz karşılığında akika kurban bağışlarınızı elden teslim alabilme imkânı da sunmaktadır.
Akika Kurban Bağışının Kesim İşleminden Sonra Video Gönderiliyor mu?

Değerli Bağışçımız,

Beşir Derneğine yaptığınız kurban bağışlarında vekâlet okuma ve kesim işlemi, her hissedar grubu için ayrı ayrı kayıt altına alınmakta ve sizlere gönderilmekteydi.

2023 yılında başlatmış olduğumuz ve bu yılda devam eden Vekâleten kurban organizasyonundaki bu uygulamamız, aşağıdaki gerekçelere bağlı olarak sonlandırılmıştır.

1- Kesim organizasyonumuz gruplar halinde gerçekleştirildiğinden, bağışçıya gönderilen video kayıtlarındaki hissedar isimleri üçüncü şahıslar tarafından görülebilmekteydi. Bu durum, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (KVKK) aykırı olduğundan ve bağışçılarımızdan bu yönde aldığımız geri bildirimler nedeniyle bu ve bundan sonraki senelerde, kişiye özel kurban kesim videosu gönderilmeyecektir. Ancak kurban bağışınızın durumu, SMS yoluyla tarafınıza bildirilmeye devam edecektir.

2- Derneğimize yapılan kurban bağışı miktarının bir önceki yıla göre ciddi oranda artması, buna bağlı olarak vekâleten kurban kesim organizasyonumuzun aynı oranda büyümesi, her kesim için ayrı bir video kaydı almayı zorlaştırmaktadır. Fıkhi açıdan belirli bir süre içerisinde kesilmesi gereken vacip ve sünnet türündeki kurbanların zamanında kesilebilmesi için organizasyonun yavaşlamasına neden olan “kişiye özel video gönderim” uygulamasına 2023 yılı itibariyle son verilmiştir.   Ancak organizasyon için genel bir video kaydı alınarak, belgeleme amaçlı arşivlenecektir. 

3- Vekâleten kurban kesim organizasyonumuzda kişiye özel video kaydı alınmayacağından, buradan elde ettiğimiz zamanı daha verimli kullanarak kurban kesim işlemini vaktinde tamamlayabilmek adına, sizden aldığımız kurban vekâletleri, görevli kasaplara -İslami usullere uygun bir şekilde- toplu olarak verilecektir.

2023 yılı ve sonrasındaki tüm kurban organizasyonlarımızda uygulayacağımız bu yeni uygulamayı bağışçılarımızın dikkatine sunarız.

 

Sıkça Sorulanlar

 • Kurban Nedir?
  Kurban, Allah (cc)'a Yaklaşmaktır. Kurban, Allahu Teâlâ ile yakınlık kurmaktır. Kurban, bize Hz. İbrahim’in itaatini, Hz. İsmail’in teslimiyetini, Hz. Hacer’in rızasını hatırlatan ibadettir. Aynı zamanda tıpkı zekât gibi malî bir ibadet olmanın yanında toplumsal kaynaşmanın, yardımlaşmanın en mühim göstergelerindendir. Kurban bayramı günleri temelde et ve kan değil, takva ve teslimiyet günleridir. Rabbimiz, “Kurban etleri ve kanları değil, sadece takvanız Allah’ın katına ulaşır." (Hacc 22/37) diye buyurarak kurban ibadetinde amacın et kesmek ya da kan akıtmak olmadığını, esas maksadın takvaya ulaşmak olduğunu bize bildiriyor.
 • Kurban Bağışı İçin SMS ile Bağış Yapabilir miyim?
  Sms kanalıyla kurban bağışı alamamaktayız dilerseniz mesaj kısmına ; BAĞIŞ, SADAKA, YARDIM, ACİL, DEPREM, AFET, KUYU, SU, KUMANYA, YETİM, GIDA, MAMA, SAĞLIK, KATARAK, YAKACAK, HİJYEN, EĞİTİM, BARINMA, ÇADIR, RAMAZAN, İFTAR, MUSHAF, KURAN, DESTEK, SURİYE, ARAKAN, YEMEN, FİLİSTİN, GAZZE, SOMALİ, AFRİKA, KARDEŞ, BİRLİK, İNFAK, BEŞİR, AŞEVİ, BAYRAMLIK, İDLİP, KANDİL, UN, GİYİM, AÇLIK yazarak diğer bağış kalemlerimize destek olabilirsiniz. Kurban bağışınızı ulaştırabileceğiniz anlaşmalı bankalarımız bulunmaktadır. Dilerseniz Banka Hesap Numaralarımız | Beşir Derneği (besir.org.tr) linkten de banka bilgilerimize ulaşabilir, eft-havale yapabilir yada bankadan veya atm den bağış tutarını yatırabilirsiniz. Açıklama kısmına kurban türü örneğin : Adak / kurban hisse sahibi isim soyisim / irtibat telefon numarası yazmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz de Online Bağış | Beşir Derneği (besir.org.tr) web sayfamızı ziyaret ederek kredi kartı veya bankamatik kartınız ile bağış yapabilirsiniz.
 • Kurban Bağışı İçin Banka Hesap Numaranız Var mı?
  Bağışınızı ulaştırabileceğiniz anlaşmalı banka hesap bilgilerimize Banka Hesap Numaralarımız | Beşir Derneği (besir.org.tr) adresinden ulaşabilir, dilerseniz de 0216 375 40 42 nolu hattımızdan da hesap numaralarımızı sms olarak alabilirsiniz.
 • Adak Kurban Bağışı Yapabilir miyim?
  Evet elbette, Beşir Derneği tüm yıl boyunca adak kurban bağışı kabul edip ihtiyaç sahiplerine kurban paylarını ulaştırmaktadır. Adak kurban bağışı yapmak için Banka Hesap Numaralarımız | Beşir Derneği (besir.org.tr) adresinden banka bilgilerimize ulaşabilir, eft-havale yapabilirsiniz yada bankadan veya atm den adak kurban bağışınızı yatırabilirsiniz. Açıklama kısmına kurban türü örneğin : Adak / kurban hisse sahibi isim soyisim / irtibat telefon numarası yazmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz de Online Bağış | Beşir Derneği (besir.org.tr) bağış sayfamızı ziyaret ederek kredi kartı veya bankamatik kartınız ile kolayca bağış yapabilirsiniz.
 • Akika Kurban Bağışı Yapabilir miyim?
  Evet elbette, Beşir Derneği tüm yıl boyunca akika kurban bağışı kabul edip ihtiyaç sahiplerine kurban paylarını ulaştırmaktadır. Akika kurban bağışı yapmak için Banka Hesap Numaralarımız | Beşir Derneği (besir.org.tr) adresinden banka bilgilerimize ulaşabilir, eft-havale yapabilirsiniz yada bankadan veya atm den adak kurban bağışınızı yatırabilirsiniz. Açıklama kısmına kurban türü örneğin : Akika / kurban hisse sahibi isim soyisim / irtibat telefon numarası yazmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz de Online Bağış | Beşir Derneği (besir.org.tr) bağış sayfamızı ziyaret ederek kredi kartı veya bankamatik kartınız ile kolayca bağış yapabilirsiniz.
 • Şükür Kurban Bağışı Yapabilir miyim?
  Evet elbette, Beşir Derneği tüm yıl boyunca adak kurban bağışı kabul edip ihtiyaç sahiplerine kurban paylarını ulaştırmaktadır. Şükür kurban bağışı yapmak için Banka Hesap Numaralarımız | Beşir Derneği (besir.org.tr) adresinden banka bilgilerimize ulaşabilir, eft-havale yapabilirsiniz yada bankadan veya atm den adak kurban bağışınızı yatırabilirsiniz. Açıklama kısmına kurban türü örneğin : Şükür / kurban hisse sahibi isim soyisim / irtibat telefon numarası yazmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz de Online Bağış | Beşir Derneği (besir.org.tr) bağış sayfamızı ziyaret ederek kredi kartı veya bankamatik kartınız ile kolayca bağış yapabilirsiniz.
 • Nafile Kurban Bağışı Yapabilir miyim?
  Evet elbette, Beşir Derneği tüm yıl boyunca nafile kurban bağışı kabul edip ihtiyaç sahiplerine kurban paylarını ulaştırmaktadır. Nafile kurban bağışı yapmak için Banka Hesap Numaralarımız | Beşir Derneği (besir.org.tr) adresinden banka bilgilerimize ulaşabilir, eft-havale yapabilirsiniz yada bankadan veya atm den adak kurban bağışınızı yatırabilirsiniz. Açıklama kısmına kurban türü örneğin : Nafile / kurban hisse sahibi isim soyisim / irtibat telefon numarası yazmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz de Online Bağış | Beşir Derneği (besir.org.tr) bağış sayfamızı ziyaret ederek kredi kartı veya bankamatik kartınız ile kolayca bağış yapabilirsiniz.
 • Bağış Kurbanım İçin Video Gönderiliyor mu?
  Değerli Bağışçımız,

  Beşir Derneğine yaptığınız kurban bağışlarında vekâlet okuma ve kesim işlemi, her hissedar grubu için ayrı ayrı kayıt altına alınmakta ve sizlere gönderilmekteydi.

  2023 yılı itibariyle vekâleten kurban organizasyonundaki bu uygulamamız, aşağıdaki gerekçelere bağlı olarak sonlandırılmıştır.

  1- Kesim organizasyonumuz gruplar halinde gerçekleştirildiğinden, bağışçıya gönderilen video kayıtlarındaki hissedar isimleri üçüncü şahıslar tarafından görülebilmekteydi. Bu durum, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (KVKK) aykırı olduğundan ve bağışçılarımızdan bu yönde aldığımız geri bildirimler nedeniyle bu ve bundan sonraki senelerde, kişiye özel kurban kesim videosu gönderilmeyecektir. Ancak kurban bağışınızın durumu, SMS yoluyla tarafınıza bildirilmeye devam edecektir.

  2- Derneğimize yapılan kurban bağışı miktarının bir önceki yıla göre ciddi oranda artması, buna bağlı olarak vekâleten kurban kesim organizasyonumuzun aynı oranda büyümesi, her kesim için ayrı bir video kaydı almayı zorlaştırmaktadır. Fıkhi açıdan belirli bir süre içerisinde kesilmesi gereken vacip ve sünnet türündeki kurbanların zamanında kesilebilmesi için organizasyonun yavaşlamasına neden olan “kişiye özel video gönderim” uygulamasına 2023 yılı itibariyle son verilmiştir. Ancak organizasyon için genel bir video kaydı alınarak, belgeleme amaçlı arşivlenecektir.

  3- Vekâleten kurban kesim organizasyonumuzda kişiye özel video kaydı alınmayacağından, buradan elde ettiğimiz zamanı daha verimli kullanarak kurban kesim işlemini vaktinde tamamlayabilmek adına, sizden aldığımız kurban vekâletleri, görevli kasaplara -İslami usullere uygun bir şekilde- toplu olarak verilecektir.

  2023 yılı ve sonrasındaki tüm kurban organizasyonlarımızda uygulayacağımız bu yeni uygulamayı bağışçılarımızın dikkatine sunarız.
 • Kurban Bağışım Nerede Kesiliyor?
  Beşir Derneği’ne emanet ettiğiniz kurban bağışlarınızı başta ülkemiz olmak üzere mazlum coğrafyalarda yapılan fizibilite çalışmaları çerçevesince belirlenen acil ihtiyaçlı bölgelerde kesimini gerçekleştiriyoruz. Kesimi tamamlanan kurban bağışlarınızı paylar halinde ihtiyaç sahibi ailelere, medreselere ve kurumlara dağıtımını gerçekleştiriyoruz.
 • Kurban Bağışı İçin Online Bağış Yapabilir miyim?
  Beşir Derneği'ne tüm bağışlar gibi kurban bağışlarınızı da online olarak kolayca yapabilirsiniz. Bu kapsamda Online Bağış | Beşir Derneği (besir.org.tr) web sayfamızı ziyaret ederek kredi kartı veya bankamatik kartınız ile kolayca online kurban bağışı yapabilirsiniz. Kurban bağışlarınızın türünü, kesilecek hisse sahibinin isim soyisim ve cep telefonu bilgisini yazmayı unutmayınız.
 • Taksitle Kurban Bağışı Yapabilir miyim?
  Online Bağış | Beşir Derneği (besir.org.tr) web sayfamızı ziyaret ederek kredi kartı veya bankamatik kartınız ile anlaşmalı olan banka kartları ile 4 taksit seçeneğini seçerek bağış yapabilirsiniz.
 • Kurban Bağışım Ne Kadar Sürede Kesilir?
  Beşir Derneği’ne emanet ettiğiniz kurban bağışlarınız başta ülkemiz ve gönül coğrafyalarımızda yaptığımız fizibilite çalışmaları çerçevesinde Pandemi şartlarını da göz önünde bulundurarak en geç 2 ay içerisinde kesilmektedir. Bu belirttiğimiz süre maksimum olup çok daha kısa sürede de kurban bağışınız ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmektedir. Kurbanınızın kesildiğinde sizlere anlık olarak nerede kesildiğine dair sms atılmaktadır. Kurban organizasyonu bittikten sonra 2 hafta içerisinde de kurban bağışınızın kesim görüntüleri tarafınıza ulaştırılmaktadır.
 • Kurban Organizasyonunun Süreçleri Nelerdir?
  Öncelikle uzman ekiplerimizin ülkemiz ve mahzun coğrafyalarda yaptıkları fizibilite çalışmaları ile süreç başlamaktadır. Fizibilite aşamasından sonra kesim yapılacak ülke ve bölgeler belirlenir ve veteriner kontrolünde ve islami kurallara haiziyet hususuna tam riayet edilerek hayvan seçimi ve küpeleme işlemi başlar. Adak, Akika, Nafile ya da şükür kurban bağışınızın şartı ne olursa olsun tüm bu aşamalar bizzat ekiplerimizin nezaretinde gerçekleşmektedir. Seçimi yapılan hayvanların imkanlar dahilinde noter ve din görevlileri huzurunda vekalet sahiplerinin tek tek isimleri okunarak kesilmesi ile organizasyon süreci başarı ile tamamlanmaktadır.
 • Kurban Bağışımı Takip Edebilir miyim?
  Evet.Beşir Derneği Otomasyon sistemi üzerinde tutulan bağışlarınıza ait tüm kayıtlara erişebilir bağışlarınızı takip edebilirsiniz. Web sayfamız üzerinden yaptığınız kurban bağış esnasında cep telefonunuza ve e-posta adresinize gönderdiğimiz şifreyi kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.Kurban bağışınızın planlaması, nerede kesileceği veya kesildiği bilgisine ulaşabilirsiniz.

Banka Hesap Bilgileri

Banka kanalıyla gönderdiğiniz bağışınızın açıklama bölümüne bağış amacını (Genel Bağış, Zekat, Kurban vs.), isminizi ve cep telefonu numaranızı yazdırınız. Belirtilen cep telefonunuza bağışınızın alındığına dair bilgi mesajı gönderilecektir.

Ayrıca elinizde sistemimiz tarafından oluşturulmuş bir referans numarası mevcutsa açıklama bölümüne mutlaka onu yazınız.

Örneğin; BAĞIŞ/KAMPANYA TÜRÜ ADINIZ,SOYADINIZ 0555 555 55 55

Aşağıda bilgileri yer alan çalıştığımız tüm banka şubelerinden kurumsal tahsilat ekranları ile havale masrafı olmadan bağış yapabilirsiniz. Lütfen bu isteğinizi gişe yetkilisine belirtiniz.

Derneğimizin vergi muafiyeti bulunmaktadır.

 • Banka
  ZİRAAT BANKASI
  Swift
  Şube
  Darıca Şubesi (784)
  Döviz
  Hesap No
  57461050 - 5106
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  57461050 - 5107
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  57461050 - 5108
  Iban
 • Banka
  KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik Şubesi (8)
  Döviz
  Hesap No
  400 000-1
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  400000 - 101
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  400000 - 102
  Iban
 • Banka
  VAKIF BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik Şubesi (75)
  Döviz
  Hesap No
  00158007299880537
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  00158048013420238
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  00158048013420265
  Iban
 • Banka
  TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik Şubesi (78)
  Döviz
  Hesap No
  9950 0000-11
  Iban
 • Banka
  ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik E-5 Şubesi (174)
  Döviz
  Hesap No
  200 000-37
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  200 000-38
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  200 000-39
  Iban
 • Banka
  HALK BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik Şubesi (0869)
  Döviz
  Hesap No
  16000092
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  53000366
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  58000111
  Iban
 • Banka
  VAKIF KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  PENDİK - İSTANBUL
  Döviz
  Hesap No
  4042-4
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  4042-105
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  4042-106
  Iban
 • Banka
  EMLAK KATILIM
  Swift
  Şube
  PENDİK ŞUBE-24
  Döviz
  Hesap No
  52938700001
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  52938700101
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  52938700102
  Iban
 • Banka
  ZİRAAT KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  Ümraniye Şubesi (7)
  Döviz
  Hesap No
  50000-1
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  50000-2
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  50000-3
  Iban