Kapat

Beşir Derneği

Ahmet Yesevi'nin Işığında Dilde, İşte, Fikirde Birlik Toplantısı

Dünya Kaybolan Merhametini Arıyor

14.10.2015 günü saat 14.00’te başlayan “Ahmet Yesevi’nin Işığında Dilde, İşte, Fikirde Birlik Toplantısı” Ankara’da Milli Kütüphane Yunus Emre Konferans Salonu'nda Kültür ve Turizm Bakanımız Sn. Yalçın TOPÇU’nun katılımı ile gerçekleştirildi.

22 Sivil Toplum Kuruluş yöneticisinin katıldığı toplantıya derneğimizi temsilen Ankara Koordinatörümüz Ahmet Doğan katıldı.

Yapılan konuşmalarda medeniyet coğrafyamızda yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri değerlendirildi.

Doğu Türkistan ve Ahıska Türkleri, Türkmenler, Suriye ve Irakta iç savaşların başlamasından bu yana Ülkemize göç eden muhacirler ve bunlara yapılan yardımlarında ele alındığı toplantıda; Bakan TOPÇU milletimizin geçmişten bugüne, gittiği her yerde dara düşenin yanında olduğunu barış huzur ve adalet götürdüğünü, devletimizin, STK’larımız hariç Suriye ve Iraktan gelen muhacirlere 8 milyar dolar yardımda bulunduğunu, bu konuda faaliyet gösteren STK’ları destekleyeceğini belirtti.

66 yıldır Çin’in baskı uyguladığı Doğu Türkistan’ın, Ahıska Türklerinin ve Türk İslam Coğrafyasında yaşanan sıkıntılarla devletimizin ilgisinin artarak devam edeceğini ve bu tür toplantıların ayda bir yapılmasının ve konuşulan konuların gündemde tutulmasının gerektiğini belirtti.

Derneğimizi temsilen toplantıya katılan koordinatörümüz, derneğimizin yurt içi yurt dışı faaliyetleri hakkında bilgi sundu ve Bakan Bey’e toplantıya katılımından dolayı plaket ve tanıtım materyallerimizi takdim etti. Derneğimizin faaliyetlerini takip ettiğini belirten Sayın Bakan memnuniyetini ifade etti.


Fotoğraf Galerisi