Kapat

Ağrı Beşir Derneği Muharrem Ayı Dolayısıyla Merkez Camisi Önünde 1000 Kişilik Aşure İkramında Bulundu.

Ağrı Beşir Derneği Muharrem Ayı Dolayısıyla Merkez Camisi Önünde 1000 Kişilik Aşure İkramında Bulundu.

Ağrı Beşir Derneği Muharrem Ayı Dolayısıyla Merkez Camisi önünde 1000 Kişilik Aşure İkramında bulundu.

Aşurenin hikâyesi ise şu kıssaya dayanmaktadır: Hz. Nuh, Hz. İdris peygamberden sonra kavmine gönderilen peygamberden biridir.

Oğulları olan, Sam, Ham ve Yasef kendisine iman etmelerine karşın Kenan ve kavminden pek çok kimse ona inanıp iman etmez. 1000 seneden fazla Allah'ın emirlerini kavmine tebliğ etmesine karşın ne yazık ki çok zulme uğrar ve onların alaylarına maruz kalır.

Sonunda kavmini Allah'a şikâyet eder. Allah, Hz. Nuh'a çok büyük bir gemi yapmasını emreder. Ve ona yardım etmesi için Cebrail (as) kendisine yardımcı gönderir.

Siz de evinizi aşurenin tadı ile bazendirin. Aşure tarifi ile en güzel aşureyi siz pişirin.

Hz. Nuh emre itaat ederek büyük bir gemi yapar ve kendisine iman eden ne kadar mümin varsa onları gemiye bindirir. Her cinsten birer çift hayvanı da yanlarına alır. Ve Allah sonunda büyük tufanı kopartır.

Gökten yağan yağmurlar ve yerden fışkıran sular bütün yeryüzünü kaplar.
Ten Nur’un kaynaması ile gemi hareket eder. Sadece gemiye binen müminler kurtulur. Gemi aylarca suda kalır.
Bu zaman zarfında yanlarına aldıkları yiyecekler tükenmeye başlar. Geriye kalan yiyecekleri bir kazanda toplayarak bir çorba pişirmeye başlarlar. Ağrı Beşir derneği başkanı Umut OĞUR Ağrı merkez camisinde 1000 kişilik aşure ikram etti Bugün elimizde olanı paylaşmanın, mazlumun yanında olmanın günüdür. Bugün aşure, duaların kabul olduğu gündür. Dualarınızda mahsun ve mahcup gönülleri unutmayınız. Muharrem ayı ülkemizin birliğine ve dirliğine vesile olsun.
Bağış yaz 4042'ye gönder