Kapat

Afganistan'ın Kurak Topraklarına Bir Yudum Su Olmaya Devam Ediyoruz

Beşir Derneği, Afganistan’da Hz. İbrahim (a.s) su kuyusunu açtı.


Dünyada her altı kişiden biri yeterli miktarda içme suyundan mahrum bir şekilde hayatta kalma mücadelesi veriyor. Hayatın, zengin fakir herkesin vazgeçilmez ihtiyacı olan suya ulaşmak Orta Asya, Afrika, Güney Asya, Arap Yarımadası gibi bölgelerde çok daha zor oluyor ve söz konusu bölgelerde temiz içme suyuna olan ihtiyaç çok daha fazla. 

 

Dünyada her iki kişiden birinin içtiği su sağlıksız. Susuzluktan ya da temiz olmayan suların kullanılması sebebiyle her gün, çoğunluğu çocuk olmak üzere 10 bin kişi hayatını kaybediyor. Beşir Derneği, hayırsever bağışçılarının yardımlarıyla, ihtiyaç olan bölgeleri tespit edip su kuyuları açıyor ve çatlamış dudakların suya kavuşmasına vesile olmak için azami gayret gösteriyor.

 

Bu kapsamda açılan su kuyularına bir yenisi daha eklendi. Hayırsever bağışçımızın desteğiyle açılan su kuyusuna Hz. İbrahim (a.s) Su Kuyusu ibaresi yazıldı. Afganistan’ın Mezar-ı Şerif vilayetine bağlı Hayat Abad beldesinde açılan su kuyusu, kardeşlerimize adeta can suyu oldu.

 

Yaklaşık 650 kişilik köyün hizmetine sunulan kuyunun suyu, yerin 50 metre altından çıkarıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla açılan su kuyusu için Türkiye’ye ve Türk halkına sonsuz teşekkürlerini ileten Afganistanlıların yüzleri Beşir ile güldü.