Kapat

Afganistan Suya Kavuşuyor

Beşir Derneği, Afganistan’a su müjdeliyor.

‘Su Kuyusu Projesi’ kapsamında, dünyanın çeşitli bölgelerinde yüzlerce kuyu açan Beşir Derneği, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Suya en çok ihtiyaç duyulan bölgelerin tespitinin ardından yapılan hummalı çalışmalar; çorak toprakları, kurak bölgeleri ve çatlamış dudakları serinletiyor.


Uzman ekiplerin öncülüğünde ve hayırsever bağışçıların yardımlarıyla açılan iki yeni su kuyusundan ilki, Afganistan’ın Char-ı Cimtal Band İshan bölgesinde, günlük ortalama 300 kişinin faydalanabileceği şekilde hizmet vermeye başladı.


Açılan su kuyusuna ‘Semerkand Vakfı Seyyid Muhammed Raşid Hz. Hayratıdır’ ibaresi yazıldı ve hazretin adı gönüllerde yaşatılmaya devam etmekle birlikte söz konusu bölgede de yaşatılmaya başladı. Bölge halkı, açılan kuyuyla temiz ve sağlıklı suya kavuştu.


Açılan diğer kuyunun bulunduğu yer ise Afganistan’ın Karta-ı Safahana / Masced-ı İmam Abu Hanıfa bölgesi. Söz konusu bölgede yapılan fizibilite çalışmalarının ardından uzun uğraşlar sonucu açılan su kuyusuna ‘Hz. Âdem (a.s) Su Kuyusu’ ismi verildi.


Kuyu, ‘İlk insan ve ilk peygamber Hazreti Âdem’in isminin bir içme suyu kuyusuna verilmesi, giderek duyarsızlaşan insanlık ailesinin yeniden doğmasına vesile olsun’ dualarıyla ve coşkuyla açıldı.