Kapat

Adak Kurban (Yurtdışı)

Adak kurbanı, bir kimsenin dinen kesmekle yükümlü olmadığı halde, “Şu işim olursa Allah için bir (koç, koyun, dana v.s.) keseceğim” diye niyet ederek kendisine vacip kıldığı kurbana denir. Adak kurbanı bağışınızı Beşir Derneği ile yapın.

Adak Kurbanı Ne Demektir?

Adak, kişinin sorumlu olmadığı halde farz ve vacip cinsinden bir ibadeti yapacağına dair Allâh-u Teâlâ (c.c.)’ya söz vererek o ibadeti kendisine borç kılmasıdır. Kişi, Allâh (c.c.)’ya söz vererek bu ibadeti kendisine vacip kılmaktadır. Kişinin söz vererek kendisine borç kıldığı adaklardan bir tanesini ise adak kurbanı oluşturmaktadır. Bir kişi herhangi bir şarta bağlı olarak ya da bağlı olmadan bir kurban kesmeyi adarsa bu kurbanın kesilmesi o kişi için vacip olmuş olur. Kişinin adak kurbanını kesme işlemini gerçekleştirmesi ile birlikte Allâh (c.c.)’ya verdiği sözü de yerine getirmiş olur.

Adak Ne Demektir?

Adak kelimesi kelime kökeni olarak Türkçedir. Bu kelimenin Arapça karşılığı ise “nezr” kelimesidir. Nezr, fıkıh terimi olarak “kişilerin farz veya vacip cinsinden bir ibadeti gerçekleştirmeyi vaad ederek kendisine vacip kıldığı şey” anlamına gelmektedir. Kişilerin adak kurbanı için vaad olarak sunduğu şeye ise bu kelimeden türetilmiş olan nezire denmektedir.

Adak Kurbanında Bulunması Gereken Şartlar

Adak kurbanlık hayvanlarda belli şartların sağlanması zorunludur. Kurbanlık hayvanlarda olması gereken yükümlülüklerin aynısı adak kurbanı için de geçerlidir. Bu sebeple adak için seçilen hayvanlar öncelikle belli bir yaşa erişmiş olmalıdır. Adak kurbanı olacak hayvanlardan sığır ve mandaların 2 yaşını, koyun ve keçilerin ise 1 yaşını doldurmaları beklenir. Bir devenin adak kurbanı olabilmesi için ise 5 yaşını doldurması gerekmektedir. Yine de küçükbaş hayvanlarda yaşını doldurmamasına rağmen 1 yaşındaki hayvanın semizliğine ulaşmış olanlar adak kurban olabilir.

Hangi Hayvanlar Adak Edilemez?
Bir hayvanın adak edilebilmesi için gerekli olan şartlar esas olarak o hayvanın besili ve sağlıklı olmasına ilişkindir. Hayvanların besili ya da sağlıklı olmadıkları durumlara ilişkin koşullarda adak kurbanı olmaları mümkün değildir. Bu sebeple hasta, zayıf, kulak ya da kuyruklarının yarıdan fazlası kesik, boynuzu kökünden kırılmış veya memesi kesik hayvanlar adak edilemezler.
Beşir Derneği Adak Kurbanlarını Nerede Keser?

Beşir Derneği olarak yurt içi ve yurt dışında adak kurban kesim işlemi yapmaktayız. Derneğimize bağışlanan adakların uzman ekiplerimizin yaptığı fizibilite çalışmaları sonucu gerekli görülen en doğru yerde kesim işlemi gerçekleşmektedir. Kesim işlemlerinin en acil şekilde ihtiyaç duyulan bölgelerde yapılmasından dolayı Beşir Derneği olarak şartlı adak kurban kesim kabul etmemektedir. Afrika’dan Asya’ya uzanan gönül coğrafyamızın pek çok beldesinde gerçekleştirdiğimiz kesim işlemleri anlaşmalı olduğumuz partner kurumlarımız ile yapılan görüşmeler sonrasında acil ihtiyaca yönelik olarak belirlenmektedir. Türkiye’de yapılan adak kurban kesimlerimiz ise anlaşmalı mezbahanelerde gerçekleşmektedir. 

Bağışlanan Adak Ne Zaman Kesilir?

Beşir Derneği’ne yapılan adak kurban bağışlarının kesim işlemi için belli bir gün verebilmek mümkün değildir. Organizasyon öncesi yapılan fizibilite çalışmaları, gidilecek olan ülkenin güvenlik durumu, Pandemi koşulları, İslami kurallara tam riayet ederek hayvan seçimi gibi nedenler ile Beşir Derneği adak kurban kesimi için maksimum 2 ay kadar sürede kesim işlemini tamamlamaktadır. Elbette ki bu süre maksimum olup tarafımıza vekalet verilen adak kurbanlarının daha kısa sürede de kesim işlemi gerçekleşebilmektedir.

Beşir Derneği Adak Kurbanlıkları Nasıl Seçer?

Beşir Derneği ekiplerimiz yurt dışında gerçekleştirdikleri adak kurban seçimi için öncelikle partner kurumlar aracılığıyla kriterlere uygun hayvanların seçimi gerçekleşir. Bu hayvanların adak kurban için gerekli şartları sağlaması gereklidir. Kurban edilecek hayvanların kapak atıp atmadıkları, boynuz, kulak ya da kuyruklarında herhangi bir noksanlık olup olmadığı gibi İslami kurallara tam riayet ederek kurbanlıklar seçilir. Kesimler ise her bir hayvanın başında vekalet verilen kişinin bulunması ve vekaleti alınan kişilerin isimlerinin okunması ile gerçekleşir. Daha sonra bağışçılara yollanmak üzere kesim işleminin videosu çekilir. Son olarak da kesimi gerçekleşen hayvanların parçalanması ve daha önceden belirlenmiş olan ihtiyaç sahibi aile ve ilim talebelerine imza karşılığında dağıtımı sağlanmaktadır.

Beşir Derneği'ne Adak Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?
Beşir Derneği üzerinden adak kurban bağışı yapmak isteyenler bağışçılar hesaplarımıza EFT-Havale yoluyla, ATM’lerden ya da bankalardan, açıklama kısmına kurban türünü, adak sahibinin adı, soyadı, kesim videosu ve SMS için gerekli olan irtibat telefonunu yazarak bağışlarını tamamlayabilirler. Bağışçılarımızın ayrıca web sitemizdeki online bağış bölümüne girerek adak kurban bağışı kısmından da kredi kartı ve banka kartı ile adak kurban bağışı yapılabilir. Beşir Derneği ayrıca temsilcilikleri aracılığıyla da makbuz karşılığında bağışlarını elden teslim verebilme imkânı da sunmaktadır.
Adak Kurban Bağışının Kesim İşleminden Sonra Video Gönderiliyor mu?

Değerli Bağışçımız,

Beşir Derneğine yaptığınız kurban bağışlarında vekâlet okuma ve kesim işlemi, her hissedar grubu için ayrı ayrı kayıt altına alınmakta ve sizlere gönderilmekteydi.

2023 yılında başlatmış olduğumuz ve bu yılda devam eden Vekâleten kurban organizasyonundaki bu uygulamamız, aşağıdaki gerekçelere bağlı olarak sonlandırılmıştır.

1- Kesim organizasyonumuz gruplar halinde gerçekleştirildiğinden, bağışçıya gönderilen video kayıtlarındaki hissedar isimleri üçüncü şahıslar tarafından görülebilmekteydi. Bu durum, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (KVKK) aykırı olduğundan ve bağışçılarımızdan bu yönde aldığımız geri bildirimler nedeniyle bu ve bundan sonraki senelerde, kişiye özel kurban kesim videosu gönderilmeyecektir. Ancak kurban bağışınızın durumu, SMS yoluyla tarafınıza bildirilmeye devam edecektir.

2- Derneğimize yapılan kurban bağışı miktarının bir önceki yıla göre ciddi oranda artması, buna bağlı olarak vekâleten kurban kesim organizasyonumuzun aynı oranda büyümesi, her kesim için ayrı bir video kaydı almayı zorlaştırmaktadır. Fıkhi açıdan belirli bir süre içerisinde kesilmesi gereken vacip ve sünnet türündeki kurbanların zamanında kesilebilmesi için organizasyonun yavaşlamasına neden olan “kişiye özel video gönderim” uygulamasına 2023 yılı itibariyle son verilmiştir.   Ancak organizasyon için genel bir video kaydı alınarak, belgeleme amaçlı arşivlenecektir. 

3- Vekâleten kurban kesim organizasyonumuzda kişiye özel video kaydı alınmayacağından, buradan elde ettiğimiz zamanı daha verimli kullanarak kurban kesim işlemini vaktinde tamamlayabilmek adına, sizden aldığımız kurban vekâletleri, görevli kasaplara -İslami usullere uygun bir şekilde- toplu olarak verilecektir.

2023 yılı ve sonrasındaki tüm kurban organizasyonlarımızda uygulayacağımız bu yeni uygulamayı bağışçılarımızın dikkatine sunarız.

 

Banka Hesap Bilgileri

Banka kanalıyla gönderdiğiniz bağışınızın açıklama bölümüne bağış amacını (Genel Bağış, Zekat, Kurban vs.), isminizi ve cep telefonu numaranızı yazdırınız. Belirtilen cep telefonunuza bağışınızın alındığına dair bilgi mesajı gönderilecektir.

Ayrıca elinizde sistemimiz tarafından oluşturulmuş bir referans numarası mevcutsa açıklama bölümüne mutlaka onu yazınız.

Örneğin; BAĞIŞ/KAMPANYA TÜRÜ ADINIZ,SOYADINIZ 0555 555 55 55

Aşağıda bilgileri yer alan çalıştığımız tüm banka şubelerinden kurumsal tahsilat ekranları ile havale masrafı olmadan bağış yapabilirsiniz. Lütfen bu isteğinizi gişe yetkilisine belirtiniz.

Derneğimizin vergi muafiyeti bulunmaktadır.

 • Banka
  ZİRAAT BANKASI
  Swift
  Şube
  Darıca Şubesi (784)
  Döviz
  Hesap No
  57461050 - 5106
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  57461050 - 5107
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  57461050 - 5108
  Iban
 • Banka
  KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik Şubesi (8)
  Döviz
  Hesap No
  400 000-1
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  400000 - 101
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  400000 - 102
  Iban
 • Banka
  VAKIF BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik Şubesi (75)
  Döviz
  Hesap No
  00158007299880537
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  00158048013420238
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  00158048013420265
  Iban
 • Banka
  TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik Şubesi (78)
  Döviz
  Hesap No
  9950 0000-11
  Iban
 • Banka
  ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik E-5 Şubesi (174)
  Döviz
  Hesap No
  200 000-37
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  200 000-38
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  200 000-39
  Iban
 • Banka
  HALK BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik Şubesi (0869)
  Döviz
  Hesap No
  16000092
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  53000366
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  58000111
  Iban
 • Banka
  VAKIF KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  PENDİK - İSTANBUL
  Döviz
  Hesap No
  4042-4
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  4042-105
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  4042-106
  Iban
 • Banka
  EMLAK KATILIM
  Swift
  Şube
  PENDİK ŞUBE-24
  Döviz
  Hesap No
  52938700001
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  52938700101
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  52938700102
  Iban
 • Banka
  ZİRAAT KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  Ümraniye Şubesi (7)
  Döviz
  Hesap No
  50000-1
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  50000-2
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  50000-3
  Iban