İDLİB’İN YANINDA OLALIM

İDLİB’İN YANINDA OLALIM
 12.01.2020  Bu Haber 1752 Defa Görüntülendi

İDLİB’İN YANINDA OLALIM

Suriye’nin İdlib bölgesinde etrafı çamurla çevrili, tütecek bir bacası olmayan, çocukların çıplak ayakla dolaştığı kamplarda hayatını devam ettirmeye çalışan yüz binlerce muhacir bulunuyor. Her geçen gün sertleşen soğuk hava koşulları altında yaşamaya çalışan mazlum ve mahzun kardeşlerimiz için hayat zorlaşıyor.

 

Bölgede faaliyet gösteren STK’ların açıkladığı verilere göre, geçtiğimiz kasım ve aralık ayında Suriye’nin İdlib kentinde Rejim güçleri tarafından yapılan bombardımanlar sonucu sınır hattımız civarındaki bölgelere sığınan muhacirlerin sayısı 300 bini geçmiş bulunmakta. Suriye’nin kuzeybatısında bulunan ve ülkemiz ile 130 kilometrelik bir sınırı olan İdlib, sınıra yakınlığı nedeniyle yıllardır devam eden iç savaş boyunca en çok göç alan şehir oldu.

 

Beşir Derneği, Suriye iç savaşının başladığı ve şiddetlendiği günlerden itibaren aktif şekilde bölgede faaliyet gösteren ilk STK’lar arasında yer aldı. Bölgede su, kuru gıda, battaniye, odun, kömür, kıyafet, ayakkabı, ilaç dağıtımlarını hızla sürdüren Beşir Derneği, günlük 30 bin tabldot sıcak yemek üreten aşevleri ve günlük 200 bin pita tipi ekmek üreten fırınlarıyla bölge halkına hizmet vermeye devam etmektedir.  Suriye’nin Azez ve Cerablus kentlerinde bulunan 4 paylaşım mağazası ile savaş mağduru ailelerin tıpkı bir marketten alışveriş yapar gibi tüm ihtiyaçlarını gidermesine vesile olan Dernek, bağışçı ve gönüllülerinden aldığı destekler ile bölge halkına umut olmaya devam ediyor.

 

İdlib’de yaşanan insani dram sonucu Beşir Derneği’nin bölgede yürüttüğü faaliyetleri incelemek üzere bölgeye intikal eden Genel Başkanımız Fatih Sarıyar, Beşir Derneği Suriye Koordinatörlüğümüz tarafından hazırlanan yardım paketlerinin dağıtımına iştirak edip yapılan çalışmalar hakkında brifing aldı.

 

Son bombardımanla beraber 300 bin kişinin daha göç ettiği kamplarda gördüğü manzaranın acı olduğunu vurgulayan Başkanımız, “Sahadaki Beşir ekiplerimizle beraber İdlib'e, kardeşlerimize yapılan yardımlara destek olmaya, onların dualarını almaya geldik. Rejim ve Rus bombardımanından canlarını zor kurtaran ailelerin sığındığı derme çatma kamplardaki zor ve çileli yaşamlarına şahit olduk.” ifadelerini kullandı.

 

Var olan imkânların kısıtlılığına dikkat çeken Başkanımız,” Çocukların sırtı açık ayakları çıplak, karınları aç! Yaşanan bu insanlık dramını nasıl anlatayım bilemiyorum. Kamp alanında kış soğukları her geçen gün artıyor, her taraf çamur içinde, hastalıklar yayılıyor. Bizler evlerimizde sıcak ve rahat bir şekilde otururken kardeşlerimizin çektiği sıkıntılar ortada. İdlibli Muhammed’in yüzündeki ızdırabın hesabını insanlık nasıl verecek?” şeklinde konuştu.

Başkanımız, bölgeden bütün insanlığa seslenerek, Beşir Derneği’nin şartları iyileştirmeye, fark oluşturmaya devam edeceğini dile getirerek herkesi mahzunun yanında olmaya, İdlib’e bağış yapmaya davet etti. Sizlerde ACİL yazıp 4032'ye sms göndererek zor durumdaki kardeşlerimize yardım edebilirsiniz, onların yüzünde tebessüme vesile olabilirsiniz.” dedi.


Online Bağış yapmak için; www.besir.org/Acil