Kapat

7’den 70’e Yürekler Soma İçin Atıyor

Yürekleri yakan Soma faciası sonrası 76 milyon Türk halkı kaza mağdurlarının acısına ortak oldu. Milli Yas ilan edildiği olay sonrası başta ilgili devlet kurumları canla başla kurtarma çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor. Ailelerin, yakınlarına kavuşma ümidiyle saatlerce maden ocağı ve hastane kapılarında aç ve susuz bir şekilde bekleyişleri devam ediyor. Ülkemizin önde gelen STK’lar mağdur aileler için bölgede çalışmalara başladı. Uluslararası yardım derneği olan Beşir Derneği olayın ilk saatlerinde oluşturduğu koordinasyon grubu ile yardım faaliyetlerini sürdürüyor. Ailelere yönelik gıda ve içecek malzemesi dağıtımı yapan Beşir Derneği çok sayıda gönüllüsü ile aralıksız olarak faaliyetlerine devam edecek.

Yaraları sarmak ve ailelere destek olmak amacıyla başlatılan yardım kampanyası ailelerin acılarını paylaşmak isteyen çok sayıda vatandaşımızdan destek buluyor. Bu yardım kampanyasına katılımın belki de en anlamlısı Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde anaokulu öğrencilerinin kendi harçlıklarını birleştirerek Soma’da hayatını kaybeden işçilerin çocuklarına Beşir Derneği vasıtasıyla göndermeleridir. Kendileri küçük yürekleri büyük çocuklarımız toplanan yardımı Beşir Derneği yetkililerine teslim ettiler.

Meydana gelen olayla ilgili olarak açıklama yapan Beşir Derneği Genel Sekreteri Fatih SARIYAR, “Ülke olarak Soma’da büyük facia yaşadık. Ulusumuzun başı sağ olsun. Vefat edenlere Allah’tan (CC) rahmet ailelerine baş sağlığı diliyoruz.  Dernek olarak olayın ilk saatlerinden itibaren Manisa, Balıkesir ve diğer il temsilcilerimiz vasıtasıyla bölgeye intikal edildi. Durum ve ihtiyaç tespiti sonrası yapılabilecek yardım çalışmaları başlatıldı. Maden ocağında, hastane bahçesinde ve soğuk hava depoları önünde bekleyen ailelerimize ve insanlarımıza yönelik gıda ve içecek ikramlarında bulunarak yanlarında olduğumuzu ve acılarını paylaştığımızı gösterdik. Çalışmalarımız yaralı ziyaretleri, taziye ziyaretleri ve psikolojik rehberlik ile devam edecektir. Ayrıca daha sonrasında ailelerin maddi ve manevi olarak desteklenmesi, yetimlerin sahiplenilmesi ve diğer faaliyetler ile ailelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Beşir Derneği’nin başlattığı kampanyaya 4042’ye mesaj atarak ve banka hesaplarına yapacağınız bağışlar ile destek olabilirsiniz. Beşir Derneği iletişim 0216.375 4042 , www.besirdernegi.org


Fotoğraf Galerisi