Kapat

2.Somali Konferansı Yapıldı.

Somali'nin Geleceğine Hazırlık: 2015 Hedefleri başlıklı II. İstanbul Somali Konferansı 31 Mayıs-1 Haziran 2012 tarihlerinde gerçekleştirildi. Konferansa 45 ülkeden en az bakan düzeyinde katılım oldu.

Türkiye Somali Gerçeğini Tekrar Dünya Gündemine Taşıdı.

Somali'nin Geleceğine Hazırlık: 2015 Hedefleri başlıklı II. İstanbul Somali Konferansı 31 Mayıs-1 Haziran 2012 tarihlerinde gerçekleştirildi. Konferansa 45 ülkeden en az bakan düzeyinde katılım oldu. Konferansa Somali ve Türk sivil toplum kuruluşları da  katıldı. Konferansın birinci gününde 4 form toplantısı düzenlendi. İnsani yardım konulu Direnç formuna katılan Beşir Derneği Genel Başkanı Cevdet ŞANLI ve  beraberinde ki heyet  ikili görüşmeler ile   Somali de yürütülen projelerin desteklenmesi ve artırılması gibi konularda görüş birliğine varıldı. Önümüzdeki günlerde inşası başlayacak  Beşir Derneği Yetimhanesi ve okul için 28.000 m2 yer tahsisi Mogadişu valisi tarafından yapılmıştır. Konferansın birinci gününü çalışmalar açısından çok verimli geçmiş olup gün sonunda direnç formu için sonuç bildirgesi kaleme alınmıştır.

  Konferansın ikinci gününde de gerçekleştirilen genel oturuma Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun ve çok sayıda devlet başkanı katıldı. Genel Oturumun ilk konuşmasını Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaptı. Davutoğlu konuşmasında başarılı için koordinasyonun zorunlu olduğunu vurguladı. 


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, genel kurulun açılış konuşmasını yaptı. Başbakanın konuşmasında, Somali'de barışın, huzurun ve kardeşliğin tesis edilmesi öne çıktı. ?Somali'de yaşananlar sadece Somali'nin değil, insanlığın ortak dramıdır.? diyen Erdoğan, 2011 yılı Ağustos ayından itibaren ülkede yaşanan süreci, Türkiye'nin yardımlarını, uluslararası alanda yapılan çalışmaları anlattı. ?Somalili kardeşlerimizle tarih boyunca iyi ilişkiler kurduk. Bölgede yaşanan açlık, yoksulluk ve iç savaş sonrasında Somali için bir şeyler yapmanın gerekliliğini hissettik. Her ülkenin yetkilisini, gittiğimiz her yere Somali halkının sesini duyurmaya çalıştık. Çalışmalarımızı iyi niyet ekseninde sürdürdük. Çocukların ırkı, rengi yoktur. Fakat biz Somali'ye gittiğimizde dünyanın tüm yükünü omuzlarında taşıyan çocuklara şahit olduk. Bir Somali atasözü derki ?Bir kardeş insanın omzu gibidir'. İstanbul zirvesinde var oaln kardeşliğin Somali'ye taşınmasını istiyoruz. 2012 yılı Ağustos ayı itibari ile geçiş dönemi hükümeti sona erecek. Biz, Türkiye olarak Somali'nin kendi geleceğine karar verecek bir ülke olmasını istiyoruz.? dedi. Başbakan Erdoğan konuşmasında Somali'de ülkemiz tarafından yapılan kalkınma çalışmalarına değindi. THY'nin uçuş seferleri yaptığı, dünyaya kapılarını açan, Mogadişu'da hayatın hareket kazandığı bir Somali tablosunun gelişerek devam etmesini istediklerini yineleyen Başbakan, Türkiye Cumhuriyeti Mogadişu Büyükelçiliğinin ülkedeki tek batılı büyükelçilik olduğunun altını çizdi. Sadece Mogadişu'da değil Putland'da da çalışmalara başladıklarını söyleyen Erdoğan, Ağustos ayının ülke geleceği için bir kilometre taşı olacağını vurguladı.