Kapat

15 Temmuz Darbe Girişimine Karşı Ortak Basın Toplantısı Gerçekleştirildi

Beşir Derneği, paydaş STK’larla birlikte 15 Temmuz ve diğer tüm darbelere karşı ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Beşir Derneği, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD), Semerkand Vakfı, GENÇ-KON ve Mostar Gençlik Federasyonu ile birlikte 15 Temmuz’un birinci yıldönümünü değerlendirmek ve darbelere karşı ortak bildiri yayınlamak amacıyla basın toplantısı gerçekleşti.

 

Derneğin 15 Temmuz başta olmak üzere genel anlamda tüm darbelere karşı her zaman milli iradenin, devletin ve milletin yanında olacağı açık bir şekilde ifade edilerek basın mensupları aracılığıyla tüm kamuoyuna duyuruldu.

 

Beşir Derneği Başkanı Yard. Doç. Dr. Cevdet Şanlı, toplantı sonrası verdiği röportajda şunları söyledi:

 

“Öncelikle 15 Temmuz vesilesiyle şehadet mertebesine ermiş tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Şu anda hayatta olan ve gazilik makamına ermiş kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum. Merhum Mehmet Âkif, ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ derken aslında gelecekte böyle bir ihtimalin olacağına dair ikazda bulunmuştur. O bakımdan da 15 Temmuzların bir daha yaşanmaması ve 15 Temmuz’un unutulmaması, unutturulmaması adına bugün burada Beşir Derneği olarak diğer paydaş STK’larımızla ortak basın toplantısı düzenledik.

 

Biz Beşir Derneği olarak insani yardım faaliyetleri yürüten bir sivil toplum kuruluşuyuz. 15 Temmuz öncesinde yaptığımız çalışmalar devam ederken, 15 Temmuz’da ve sonrasında da çalışmalarımıza hız kesmeden devam ettik. 15 Temmuz sürecinde Cumhurbaşkanımız henüz meydanlara inme çağrısı yapmamışken tüm gönüllülerimizle sokaklardaydık. Sonrasındaki nöbetlerde de 81 ilde 203 noktada nöbetteydik ve iyilik sancağımızı her meydanda gururla dalgalandırdık.”

 

Yapılan basın açıklamasının tam metni ise şöyle:   

 

“Değerli Basın Mensupları,

 

15 Temmuz 2016’da yakın tarihimizin en büyük ihaneti olan darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ, milli egemenlik ve bağımsızlığımızı doğrudan hedef almıştır. Milli birlik ve beraberliğimizi parçalamayı; istikbal ve istiklalimizin teminatı olan gönüllü teşekküllerimizi yıpratmayı arzulamıştır. Milletimizin birbirine güvenini sarsmak, - beyhude bir çabayla - sahih İslam anlayışını ve irfan geleneğimizi bozmak için uğraşmıştır.

 

Dünyanın en büyük 18. ekonomisine ve dinamik bir genç nüfusa sahip, stratejik ve jeopolitik konumu ile yükselen bir güç olan Türkiye’de kalkışılan bu darbe girişimi ülkemizin siyasi istikrarının yanı sıra kalkınma projelerimizi ve ekonomik potansiyelimizi de hedef almıştır.

 

Seçilmiş demokratik iradeye ve milletin egemenliğine yönelik bu darbe girişimi ekonomik ve politik anlamda büyük bir istikrarsızlığa veya krize yol açamadan engellenmiştir. Darbe girişiminin üzerinden geçen bir yılda bütün Türkiye’nin tek ses olarak hareket etmesi sayesinde piyasalarda istikrar sağlanmıştır. Toplumun bütün kesimleri tehdidin direkt vatanımıza, milletimize yönelik olduğunu anlamış ve birbirine hızla kenetlenmiştir.

 

Dünyadaki ve yakın coğrafyamızdaki siyasî, askerî, ekonomik gelişmeler; inançlar üzerinden oynanan oyunlar kaygı verici olmaya devam etmektedir. Ülkemize yönelik bölgesel ve küresel bütün tehditlerin bertaraf edilmesi; iktisadî, siyasî, kültürel her türlü boyunduruktan kurtulmamız; bölgemizde lider, dünyada söz sahibi olmamız ve tam bağımsız Yeni Türkiye için devletimizle, milletimizle; resmi kurumlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla birliğimizi ve beraberliğimizi korumamız gerekmektedir.

 

Milletimiz 15 Temmuz Direnişini gerçekleştirmekle kalmamış, bütün bu tehlikeler ve gereklilikler karşısında güçlü bir Türkiye için anayasa değişikliğini yapmıştır. 2023, 2053, 2071 hedeflerine yürürken adımlarını sağlamlaştırmıştır.

 

İstikrarın, yatırımların ve ekonomik canlılığın devam etmesi, terörün sona erdirilmesi, içinde bulunduğumuz coğrafyada barış ve huzurun tesis edilmesi sosyal yaşantımız ve iş dünyası için hayatî derecede önem taşımaktadır.

 

“Dünya beşten büyüktür” sloganıyla adeta bütün mazlum milletlere özgüven aşılayan, bölgesinde ve yakın coğrafyasında söz sahibi olan ülkemiz, dünyada en büyük 18, Avrupa’da ise (Rusya dâhil) ilk 8 ekonomiden biridir. Bu büyümeyi hazmedemeyenlerin uzun yıllardan beri planladıkları ve geçen yıl tatbike çalıştıkları darbe kalkışması milletin güçlü iradesi karşısında yerle bir olunca bu sefer döviz kuru ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları eliyle ekonomik, sosyal… Vb. yolları deneyerek ülkemizi yıpratma girişiminde bulunmuşlardır, bulunmaya da devam etmektedirler.

 

Gereken cevap yine millet iradesiyle bizlerin de aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşları ve diğer bütün kesimler tarafından birlik ve beraberlik içerisinde anında verilmiş, ekonomik kalkınma seferberliğinin hız kesmeden devamı tesis edilmiştir. Yüce Dinimiz İslam’a dayanan 15 asırlık değerlerimizin aşındırılmasına yönelik manevi tahribat çalışmaları da boşa çıkarılmıştır.

 

İçeride ve dışarıda bütün bu olumsuz şartlara rağmen güçlü duruşunu sürdüren ülkemiz artık yeni anayasa ve yönetim sistemi ile gelişmesini ve büyümesini arttırarak devam ettirme kararlılığındadır.

 

Kardeş kuruluşlarımızla birlikte tüm varlığımızla 15 Temmuz ruhunun yaşatılması ve 15 Temmuz 2016’da yaşananların unutulmaması için çaba sarf ediyoruz. Bu konuda elimizden gelen her türlü gayreti bütün alanlarda göstermeye çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızı azimle devam ettireceğimizi 15 Temmuz’un yıldönümü münasebetiyle bir kez daha belirtirken şehitlerimiz için Allah Teâlâ’dan rahmet diliyoruz. Gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. 15 Temmuz 2016’daki gayretleriyle ülkemizi ihanetten kurtaran cumhurbaşkanımıza, başbakanımıza, devlet yetkililerimize, siyasetçilerimize, kanaat önderlerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, fedakâr emniyet mensuplarımıza ve özel harekâtçılarımıza, milli istihbarat görevlilerimize, vatanına milletine sadık kahraman silahlı kuvvetlerimize, hain darbe girişimine kahramanca direnerek tarihi bir zafer kazanan aziz milletimize teşekkür ediyoruz.”


Fotoğraf Galerisi