Kapat

10. Uluslararası Fetih ve Gençlik Buluşması Coşkuyla Gerçekleşti

Beşir Derneği, büyük bir coşkuyla gerçekleşen 10. Uluslararası Fetih ve Gençlik Buluşması’na katıldı.

2008 yılından bu yana üniversiteli gençlerle fethin merkezi İstanbul’da kutlanan Fetih ve Gençlik Buluşması 10. Yılına ulaştı. Her yıl fetih coşkusunu Türkiye’nin dört bir yanına ulaştıran bu buluşmaya tüm Türkiye’den 5.000’e yakın üniversite öğrencisinin yanı sıra 15 farklı ülkeden gelip ülkemizde üniversite okuyan misafir öğrenciler de katıldı.


Üsküdar Vakıfbank Spor Sarayında gerçekleşen programa akademisyenler, yerel yöneticiler, çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcileri ve özel sektör yöneticileri ile birlikte Beşir Derneği de katılım sağladı. Açılan stantta gençlerin insani yardım konusunda farkındalık kazanmaları yönünde çalışmalar yapıldı.


Ayrıca ‘Yetim’ konulu kısa film yarışmasının ödül takdiminin yanı sıra üniversite öğrencilerinin ‘Yetim Kardeşim’ projesi kapsamında topladıkları bağışların temsilen teslimi yapıldı.Toplanan 188.568 liralık bağışı Beşir Derneği Genel Müdürü Fatih Sarıyar teslim aldı. Sarıyar yaptığı teşekkür konuşmasında şunları söyledi:


“Beşir Derneği olarak tüm illerimizden hatta dünyanın pek çok yerinden bağışlar topladığımız gibi yine tüm Türkiye’de ve dünyanın çeşitli bölgelerinde bu bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Ancak öğrenci kardeşlerimin kendi harçlıklarından feragat ederek, diğergamlık göstererek topladıkları bu bağışlar bizim için ayrıca kıymetli. Çünkü Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaşlardaki bu gençler, milletimizin geleceğinin garantisidir ve atalarımızın yolundan gideceklerinin işaretlerini göstermektedirler. Ben tüm gençlerimize can-ı gönülden teşekkür ediyor,bağışlarını emin ellere teslim ettiklerini temin ediyorum.”


Daha sonra ‘Sahne Gençlerin’ gösterileriyle başlayan programda Serdar Tuncer şiir ve muhabbetiyle, oyuncu İsmail Hakkı ‘Bitmeyen Fetih’ gösterisiyle, Dursun Ali Erzincanlı ‘Otuz Kuş’ şiir dinletisiyle, Hasan Nihat Sütçü Kıraathaneci Haydar rolü ile gençlerin karışına çıktı.Ardından Servet Tekin ‘Mostar Gençlik Marşı’ ve yeni albümünden bir eserle sahne aldı. Son olarak araştırmacı yazar Hakkı Mercan da fethin derinliği ve manasını anlatan sohbetiyle gençlerin fetih coşkusuna ortak oldu.