İyilik Her Yerde Kampanyası

Dünyamız...

 

Kadim zamanlardan bu yana üzerinde yoksulluk, keder, sıkıntı bitmeyen dünyamız...

 

Kimi zaman tabiattan, kimi zaman şartlardan ama çoğu zaman insandan kaynaklanan sayısız sıkıntıları içinde barındıran dünyamız.

 

Gelişen teknolojiye ve giderek iyileştiğini zannettiğimiz hayat standartlarına rağmen, insanlığın çok gerilerde kaldığı bir dünyada yaşıyoruz.

 

70 milyondan fazla insan mülteci durumunda,

 

820 milyondan fazla insan yetersiz beslenmeyle karşı karşıya,

 

840 milyondan fazla insan kuraklığa maruz bırakılmış ve temiz su bulamamakta…

 

Her yıl milyonlarca çocuk, yeterli beslenemediği için hayatını kaybediyor.

 

Mars’ta hayat arayan insanlık, dünyada kaybolan hayatlara ise maalesef kayıtsız kalıyor.

 

Küresel güçlerin, kocaman devletlerin tek derdi daha fazla kazanmak. Sömürgeci zihniyetler yüz yıllardır mazlum coğrafyalarda insan onurunu ayaklar altın alarak daha fazla güç elde etmek için kaybolan hayatlara duyarsız kalmakta. Buna rağmen de konuştukları zaman insan hakları, çocuk hakları, mülteci haklar der dururlar da pekte insanlığa faydası olmaz bu sözlerin.

 

Oysa insanlık onurunu ayaklar altından kaldırıp, insana değer veren Âlemlere Rahmet Peygamber Efendimiz (s.a.v.) yüz yıllar önce insan, çocuk, kadın, yetim, hayvan haklarını insanlığa en güzel şekli ile öğretmişti. O’nun (s.a.v.) yolundan giden toplumlar Asr-ı Saadet dönemlerinde adalet, barış ve huzur içinde yeryüzünde yaşamışlardır.

 

Ne zaman insanlık O’nun (s.a.v.) yolundan saptı dünya da fesat, savaş ve kargaşa, gözyaşı hiç eksik olmadı.

 

Âlemlere Rahmet Peygamber Efendimiz (s.a.v.), “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır" buyurmuşlardır.

 

Biz, yolda kalmışlara, kimsesizlere, hastalara, muhtaçlara hamilik etmeyi; yetimlerin haklarını gözetip kollamayı, muhacirliği ve ensarlığı Peygamber Efendimiz’den (s.a.v.) öğrendik.

 

Biz, insan olmanın, insanca yaşamanın ne olduğunu; O kutlu rehberden öğrendik.

 

Bunun içindir ki, nerede mahzun ve mahcup birileri var orada onlarla olmanın gayreti içinde olmaya çalışıyoruz.

 

Tek ümitleri Türkiye, tek güvendikleri sizlersiniz.

 

Afganistan, Arakan, Arnavutluk, Bangladeş, Bosna-Hersek, Burkina Faso, Cezayir, Cibuti, Benin, Çad, Endonezya, Etiyopya, Filistin, Güney Afrika, Irak, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kongo, Kosova, Libya, Lübnan, Makedonya, Mali, Moğolistan, Moritanya, Moro, Myanmar, Nepal, Nijerya, Orta Afrika, Pakistan, Senegal, Somali, Sudan, Suriye, Tanzanya, Uganda, Yemen, Zimbabve ve daha nice mazlum coğrafyaların mazlum insanlarına yardım ulaştırmak için “İyilik Her Yerde" kampanyasını başlattık.

 

Kampanya Verileri
 

 

Gönül coğrafyamızda zor şartlarda yaşamaya çalışan ihtiyaç sahibi ailelerin, yetimlerin, öksüzlerin, muhtaçların, mülteci ve muhacirlerin, gıda, giyim, temizlik, sağlık, yakacak, barınma, su, eğitim, ev gereçleri ve nakdî ihtiyaçlarının karşılanması ve bu ihtiyaçların tespiti için gerekli çalışmaların yapılması amacıyla başlattığımız kampanyamız dünya genelinde partnerlerimiz ve görevli personellerimiz üzerinden yürütülmektedir.

 

Kampanyamızın izin belgeleri sayfa ekinde bilginize arz olunmaktadır.

 

Projelerimiz
Arakan (Bangladeş)

Bangladeş, Pakistan'tan ayrıldığı tarihten bu yana sürekli sıkıntılarla yaşayan Müslüman bir ülke. Gelinen süreçte Bangladeş'te, Müslümanlar üzerinde ciddi bir baskı bulunuyor. Ayrıca halkın çok cüzi miktarlar karşılığında çalışıyor olması toplumsal refahı aşağıya çekiyor. Gönül coğrafyamızın bir diğer durağı olan Bangladeş'e desteklerinizle yardımlarımızı ulaştırıyoruz.

 

 Kampanya Detay Sayfası

 

Suriye

Suriye’de iç savaş yaklaşık 9 yıldır devam ediyor. Savaş sebebiyle yüz binlerce insan hayatını kaybetti. Milyonlarcası da evlerini ve arazilerini geride bırakarak ülkelerini terk edip derme çatma çadırlarda yaşam mücadelesi vermek zorunda kaldı.

 

Soğuğun ve çamurun hüküm sürdüğü kamplar artık mazlum kardeşlerimiz için yetersiz kalmaya başlıyor. Beşir Derneği olarak 9 yıldır devam eden bu acı tablo karşısında duyarsız kalmıyor,desteklerinizle insani yardım faaliyetleri düzenlemeye devam ediyoruz.

 Kampanya Detay Sayfası

 

Somali

Somali, kurak ve sıcak tropikal iklime sahip bir Doğu Afrika ülkesidir. Ülkenin içinde bulunduğu sefaletin nedeni doğal koşullarından ziyade, tarihi az gelişmişlik ve iç, dış savaş etkenleridir. Açlık, kuraklık ve yoksulluğun boyutu hayatta kalmayı hayli güçleştirdiği için hergün 1.400 kadar Somalili, Kenya'nın Dadaap kentindeki mülteci kampına sığınıyor. Somalililerin güvenlik, temizlik ve sağlık ihtiyacını karşılamak imkânsızlaşıyor. Aileler, ölmek üzere olan küçük çocuklarını geride bırakarak ya da çocukları arasında seçim yaparak kamplara ulaşmak zorunda kalıyor.

 

 Kampanya Detay Sayfası

 

Sudan

Sudan Afrika'nın doğusunda yer alan, yüz ölçümü olarak kıtanın en büyük devletlerinden biridir. Sudan'da uzun yıllar boyunca iç savaş yaşanmıştır. 2011 yılında güney, Sudan'dan ayrılarak bağımsız bir devlet olmuştur. Sudan topraklarının ciddi bir kısmının kurak olması ve uzun yıllar devam eden çatışmalar sebebiyle ülke nüfusunun ciddi bir kısmı yoksulluk sınırının altında, açlıkla mücadele ederek yaşam mücadelesi veriyor.

 

 Kampanya Detay Sayfası

 

Filistin

Filistin, ilk kıblemiz olan Mescid-i Aksa'nın içinde bulunduğu son elli yıldır sürekli karışık olan, şu anda işgal altında bulunan bir ülkedir. Karadan ve denizden ulaşım olmayan Filistin'e Dernek olarak senenin belli zamanlarında yardım götürmekteyiz. Filistin halkı kendisine ait olan topraklardan her geçen gün daha da uzaklaştırılmaktadır. Çatışmaların belli aralıklarla devam ettiği Filistin'de ambargolardan dolayı zaman zaman temel gıda, giysi, barınma gibi ihtiyaçlar olmaktadır. Çatışma şartlarında eğitim, gıda gibi sürekli devam etmesi gereken ana faaliyetler yer yer durmaktadır.

 

 Kampanya Detay Sayfası

 

Yemen

Yemen'de 2015'den beri iç savaş devam ediyor. İç savaşın etkileri pek çok alanda etkisini hissettiriyor. Devam eden iç savaş sürecinde binlerce insan öldü. Milyonlarca insan ise kıtlığın pençesinde hayatta kalmaya çalışıyor.

 

Birleşmiş Milletler raporuna göre Yemen'de büyük bir insanlık krizi yaşanıyor. Milyonlarca insan şartlardan dolayı salgın hastalıklara maruz kalıyor. Yemenli kardeşlerimizin hayatta kalabilmesi, temel insani yardımların devamlılığına bağlı.

 

 Kampanya Detay Sayfası

 

Destek Olmak İster misiniz?

 

Vereceğiniz mali destek; birlik ve beraberliğimizi güçlendirecek, ihtiyaç sahibi ailelerin hanelerinde sevince, yüzlerinde tebessüme vesile olacaktır.

 

 

 

Yasal İzin Belgeleri

 

Bu yardım kampanyası. İstanbul Valiliğinin 18/05/2022 tarihli, 87385697-471.03.01-227589 evrak sayılı izni ile yurt genelinde yapılmaktadır. Kampanya izin belgesine ulaşmak ve teyit etmek için E-Devlet Kapısı'ndan Evrak Doğrulama adresine girerek sorgulama yapabilirsiniz.