Kapat

Beşir Derneği Somali’de Faaliyetlerini Sürdürüyor

Beşir Derneği Ramazan ayı çalışmaları kapsamında Afrika’nın Kuzeybatısında bulunan kuraklık ve açlık ile mücadele edilen Somali’de insani yardım faaliyetlerini sürdürüyor.

Ramazan ayı yardım çalışmaları kapsamında Dünya’nın 55 ülkesinde faaliyet gösteren Beşir Derneği, Somali’de Ramazan ayı yardım çalışmalarını tamamladı.  Somali’de bulunan yetimhane merkezinde yaklaşık 500 civarında aileye Ramazan kumanyası dağıtımı gerçekleşti.

Yetimhane merkezine uzak bölgede ki ailelere ise dağıtımlar araçlar ile evlerine yapıldı. Yapılan dağıtımlar sırasında görüntülenen kareler ise Somali’de insanlığın nasıl bir ortam da yaşadığını ve Ramazan ayını nasıl geçirdiklerini gözler önüne serdi.

Beşir Derneği aynı azmanda Somali’de  22 Bin m2 alana sahip ikinci yetimhane merkezinin inşaatını sürdürüyor. İçersinde Okul, yurt, çamaşırhane, yemekhane, medrese, lojman ve alışveriş dükkanlarını bulunduran yetimhane projesinde ise inşaatın yakın zamanda tamamlanacağı bildirildi. 2015 yılında açılması planlanan yetimhane merkezi 550 yetimi ağırlayabiliyor.

Beşir Derneği Genel Sekreteri Fatih Sarıyar yaptığı açıklama da;

Ramazan ayı Müslümanlar için tam bir ibadet ve kulluk ayıdır. On bir ayın sultanı diye adlandırılan Ramazan-ı Şerif paylaşmanın, ikram etmenin, diğerkâmlığın doruk noktasına ulaştığı müstesna bir zaman dilimidir.

Ramazan; fakire ve gariplerin, mazlum ve mahcupların, yetimlerin, düşkünlerin, akrabaların gözetilip ikram edildiği rahmet aydır.

Beşir Derneği olarak 242 temsilciliğimiz ile yurt genelinde nerede bir ihtiyaç sahibi var ise ora da onun yanında ve sofrasında katık olmak için gece gündüz çalışıyoruz. Diğer aylara göre faaliyetlerimizin arttığı bu ayda Türkiye dâhil 55 ülkede 300 bin kişiye ulaşmak hedefini gerçekleştirmenin gayretindeyiz.

Yetimlerin, gariplerin, kimsesizlerin, düşkünlerin yüzlerini güldürmek için Ramazan-ı Şerif Ayını vesile kıldığımız kampanyamızı bu sene “Ramazan Paylaşmaktır” sloganı ile kampanyamızın ismini, “Açın Gönül Kapılarınızı” diyerek kampanyamızın vizyonunu, ”Dünyanın en büyük sofrasını gönüllerde kuracağız.” Misyonu ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Türkiye de 81 ilimiz ve birçok ilçemizde 242 noktada, yurt dışında 55 ülkede iftar sofraları kurmak, kumanya dağıtmak, bayramlık hediyesi, fitre, kurban eti dağıtımı gibi faaliyetler de bulunduk.

Tüm bu çalışmalarımızı bağışçılarımızın desteği ile yapmaktayız.

Ramazan çalışmalarımıza özel web sayfamız ile bağışçılarımızı bilgilendirici ve bağış yapmayı kolaylaştırıcı bir ara yüz sunmayı hedefliyoruz. ramazan.besirdernegi.org adresinde hizmet verecek olan web sayfamızdan kredi kartı ile on-line bağış imkanı sunulmaktadır. Banka ve iletişim bilgilerimizin yanı sıra faaliyet haberlerimiz ve kampanya bilgilerimize bu sayfadan ulaşılabilmektedirler.

Ramazan ayının kuşatıcı rahmetini yaşamak ve yaşatmak dileği ile hayırlı ramazanlar.


Fotoğraf Galerisi