Kapat

Beşir Derneği Arakanlı Müslümanları Yalnız Bırakmıyor

BM'nin "etnik temizlik" riskine dikkat çektiği ve “dünyanın en çok zulüm gören topluluğu” olarak nitelendirdiği Arakanlı Müslümanları, Beşir Derneği yalnız bırakmadı.

Birleşmiş Milletler'in (BM) "etnik temizlik" riskine dikkat çektiği ve “dünyanın en çok zulüm gören topluluğu” olarak nitelendirdiği Arakanlı Müslümanları, Beşir Derneği yalnız bırakmadı ve kardeşlerine sahip çıktı.


Budist rahiplerinin kışkırtmasıyla Myanmar Hükümeti ordularının hunharca saldırdığı Arakan’da yaklaşık 3 bin Rohingyalı Müslüman hayatını kaybetti. Canını son anda kurtaran halk ise Bangladeş’e sığındı. Bangladeş’te geçici kamplara yerleştirilen muhacirler zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye devam ediyor.


Bölgeye yönelik yardımlarına dört yıldır hız kesmeden devam eden Beşir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Arakan'da yapılan son katliamların ardından köylerinden çıkarak ölüm pahasına nehirlerden geçip Bangladeş’e sığınmak zorunda kalan Rohingyalı ailelerin acılarını biraz olsun dindirmek adına yeniden kolları sıvadı.‘ARAKAN YALNIZ DEĞİL’


Gıda, giyim, barınma, temizlik malzemesi, ilaç, bebek maması, çocuk bezi, temiz içme suyu gibi her türlü insani yardıma muhtaç olan Arakanlı Müslümanların ihtiyaçlarının ivedilikle karşılanması için çalışmalarını yoğunlaştıran Beşir Derneği, "Arakan Yalnız Değil" diyerek bölgeye yönelik yardım faaliyetlerini yeniden başlattı. Hayırsever bağışçılarının yardımıyla oluşturulan insani yardım malzemeleri, Beşir Derneği gönüllüleri tarafından Arakanlı halka teslim edildi. Ayrıca Bangladeş’te kurban kesim organizasyonu düzenleyen Beşir Derneği, kurban paylarını Arakanlı Müslüman kardeşlerine de dağıttı.


Beşir Derneği, daha önceki dönemlerde bölgedeki kimsesiz yetim çocukların kaldığı yetimhanelere gıda yardımlarında bulundu. Dört yıldır Ramazan aylarında Arakan’da düzenlenen iftar organizasyonlarının yanı sıra derneğe bağışlanan fitrelerle bölge halkının yaralarına merhem olmaya çalıştı.‘KARDEŞLERİMİZİN YANINDA OLMAK ZORUNDAYIZ’


Türkiye’den yapılan yardımlar ile ilgili açıklamalarda bulunan Beşir Derneği Genel Müdürü Fatih Sarıyar, “Bağışçılarımız Arakan için ayni yardım yapmak konusunda bizleri arıyorlar. Yardım yapmak isteklerini bildiriyorlar. Ancak nakliye maliyetleri ve tüketilen gıda farklılıkları nedeniyle Türkiye’den şimdilik ayni yardım kabul edemiyoruz. Fakat nakdi yardımlarla vesilesiyle şefkat elimizi bölgeye uzattık” dedi.


Daha önce Somali, Gazze ve Yemen için AFAD öncülüğünde ortak gemi ve kargo uçakları ile ayni yardımlar ulaştırıldığını hatırlatan Fatih Sarıyar, “Yine bu tarz bir çalışma yapılırsa gerekli ayni malzeme desteğini vermek için bağışçılarımızla elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.


Sarıyar sözlerine şöyle devam etti:


“Şu an için nakdi olarak yapılan yardımlar ile Bangladeş’ten temin edilen malzemeleri, Arakanlılar’a ve yerel halka ulaştırdık. Yerel halk diyoruz çünkü inanın o bölgedeki Bangladeş vatandaşlarının da en az Arakanlılar kadar yardıma ihtiyacı var. Yardım dağıtımlarında ayrım yapamayacağımız için topladığımız bağışları Arakanlılar ile birlikte yerel halka da dağıttık ve dağıtmaya devam edeceğiz. İnşallah tüm bu çalışmalar kardeşlerimizin ümidi olacak, yaralarını saracaktır. Bu hizmet ancak millet olarak bize yakışır ve biz elimizden gelenin fazlasını en acil şekilde yapmak durumundayız. Beşir Derneği ve diğer STK’lar aracılığı ile bu insanlık dramının acılarını sarmak, hiç olmazsa küfür ve zulümde birleşenlere karşı kardeşlerimizin yanında olmak zorundayız.”

 

‘EN TEMEL İNSANİ İHTİYAÇLAR HAT SAFHADA’


Beşir Derneği’nin Bangladeş’teki kurban organizasyonu için bölgede bulunan Ankara Bölge Müdürü Ahmet Doğan da Arakanlı Müslüman kardeşlerimizin yaşadıklarını, kamplardaki zorlu yaşamları şu sözlerle anlattı:


“Arakanlı Müslümanların yerleştiği kampları, insanların zulüm ve şiddetten kurtulup zor şartlarda sadece hayatlarını sürdürebilmeleri için, insanların toplandıkları yerler olarak anlatabiliriz. Temel insanî ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik gıda, giyim, barınma, temiz su, çocuklar için mama, bez, süt, sağlık malzemesi, ilaç gibi şeylerin ihtiyacı hat safhada. Tuvalet alt yapısı yok veya çok yetersiz. Bir de yeni gelen muhacir kardeşlerimizin bu kamplara ve kampa yakın yerlerde ağaç altlarına yerleşmeleri bu ihtiyaçların tamamen yetersiz kalmasına neden oluyor.”

 

BEŞİR DERNEĞİ’NE ARAKAN İÇİN NASIL BAĞIŞ YAPILIR?


Kısa mesaj yöntemiyle Arakan için yardım toplayan Beşir Derneği’ne, ARAKAN yazıp 4032'ye göndererek 10 lira bağışta bulunabilirsiniz. Ayrıca bağışçılar, Beşir Derneği'nin banka hesaplarından açıklama bölümüne 'Arakan Halkına Yardım' yazıp bağışta bulunabilir veya www.besirdernegi.org.tr internet adresinden ve 02163754042 numaralı çağrı merkezini arayarak da bağışta bulunup Arakan halkına destek verilebilir.

Fotoğraf Galerisi