Kapat

Yemen Yardım Kampanyası

Çatışmalar patlak verdiğinde çocuklara mümkün olduğunca erken ulaşmayı ve onları yiyecek, içecek, sağlık gibi konularda desteklemeye devam etmeyi amaçlıyoruz. Onları güvende tutmaya, onlara eğitim vermeye ve gelecek için beceriler kazandırmaya yardımcı oluyoruz.

Yemen Yardım Kampanyası

Felaket bir savaş, Yemen'i dört yıldan uzun bir süredir tahrip etti. Bu nedenle altyapı çok zarar görmüş, milyonlarca insan fakirleşmiştir ve yüz binlerce insan kolera ile enfekte olmuştur. 24 milyondan fazla insanın (nüfusun% 80'i) Yemen Yardım Kampanyası’na ihtiyacı var. Çocuklar her gün bombalama veya açlıktan ölüyor. Araştırmalarımız iki milyondan fazla çocuğun yetersiz beslendiğini ve iki kişiden birinin artık gıda kıtlığı nedeniyle ölümden mustarip olduğunu ortaya çıkartmaktadır. Eğitim sistemi paramparça oldu ve 3,4 milyon çocuk okulu bırakmak zorunda kaldı.

Sonuç; Acil yardıma muhtaç olduğu tahmin edilen 7,4 milyon çocuk Yemen Yardım Kampanyası’ndan gelecek bağışları bekliyor.

Umutsuz aileler giderek artan ekonomik durumlarını hafifletmek için çocuk evliliğine yöneliyor. Kızların üçte ikisinden fazlası 18 yaşından önce evlenmiş oluyor. Daha geniş bir savaşta çocuklar hayatları için kendi mücadelelerini yürütmek zorunda kalıyor.

Savaşta Çocukların Haklarını Koruyor, Yardım Ediyor ve Destekliyoruz!

Çatışmalar patlak verdiğinde çocuklara mümkün olduğunca erken ulaşmayı ve onları yiyecek, içecek, sağlık gibi konularda desteklemeye devam etmeyi amaçlıyoruz.

Onları güvende tutmaya, onlara eğitim vermeye ve gelecek için beceriler kazandırmaya yardımcı oluyoruz.

Çocukların ihtiyaçlarını anlıyor, haklarına saygı duyuyor ve yaptığımız her şeyin merkezine koyuyoruz. Yemen’li çocukların eğitime erişmesine yardımcı olmak, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki eski çocuk askerleri rehabilite etmek veya Afganistan'da gözaltına alınan gençler için adalet aramak gibi;

Ayrıca onları etkileyen sistemleri ve uygulamaları değiştirmek için çocuklar ve gençlerle birlikte çalışıyoruz. Çatışmanın temel nedenleri üzerinde kampanya yürütüyoruz ve çocukların tüm insani müdahalelerin merkezinde olmasını talep ediyoruz. 3 yıl süren acımasız savaş, çocukları ve aileleri acil yiyecek ve suya muhtaç bıraktı ve bugün 400.000 çocuk yetersiz beslenme yüzünden hayatını kaybediyor.

Yemen Yardım Kampanyası için hayat değiştiren çalışmalarımız dört ana alanı kapsamaktadır:

 • Bağış Yapma
 • Koruma
 • Savunma
 • Yiyecek

 

Yemen Yardım Kampanyası İçin Neler Yaptık?

Önümüzdeki birkaç hafta içinde, 615 umutsuz aileye ihtiyacı olan gıda kolilerini dağıtmak için yerel ortaklarımızla birlikte çalışacağız. Bu kuponlar, ailelere 4 ay boyunca beslemeleri için buğday, pirinç, yağ, fasulye ve şekere erişmelerini sağlayacaktır.  Ayrıca, en savunmasız çocukları tespit edebilecek ve onları uzman bakımına yönlendirebileceğiz.

Okullar bir yıldan uzun bir süredir kapatıldı ve binalar evlerini kaybedenleri korumak için kullanılıyor. Yiyecek eksikliği var ve aileler çocuklarını beslemek için mücadele ediyor. Ülkenin nelerden geçtiğini ve bir IDP (ülke içinde yerinden olmuş kişi) olmanın ne demek olduğunu tam olarak anlıyoruz. Bir çocuk gördüğümüzde, onları inciten travmayı gözlerimizle görüyoruz. Yemen dâhil olmak üzere 9 ülkede savaştan etkilenen çocuklarla çalışıyoruz ve 2018'de yardıma muhtaç 123.000 çocuğa ulaştık.

Yemen Mücadelesi Veren İnsanlar

 • 7.4 Milyon çocuk insani yardıma ihtiyaç duydu
 • 3.34 Milyon insan Yemen'de yerinden ve evinden edildi
 • Yemen'deki 18607 çocuk ve aile 2018 yılından bu yana Beşir Derneği tarafından desteklendi
 • 11429 çocuk ve aileye 2018'den beri nakit yardımı sağlanıyor

Yemen Yardım Kampanyası Önceliklerimiz:

 • Nakit yardımı
 • Eğitim
 • Çocuk koruma

İlk gıda yardım programımıza 2017 yılında Yemen'de başladık ve 2018'de acil durumlarda eğitim, çocuk koruma, sağlık gibi konularda çalışmalarımızı genişlettik.  Şu anda San'a, Ibb ve Taiz yerel kurumlar ile birlikte çalışmalar yürütüyoruz.

Beşir Derneği kapsamında yürütülen Yemen Yardım Kampanyası için bağışlarınızı bekliyor ve daha fazla insana daha hızlı çözümler sunarak ulaşmayı hedefliyoruz. Bizlere destek olmak için www.besir.org.tr adresinden bağışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.