Kapat

Suriye

Suriye Yardımları, Suriye İnsani Yardım, Acil Yardım, Gıda Giyim Yardımları, Beşir Derneği Suriye

Suriye Yardımları

İnsanlığın öldüğü ülke Suriye

2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaş egemen güçlerin vekâlet savaşları nedeni ile bitmek bilmedi ve 10 yılı aştı. Küresel ülke ve birliklerin güç kavgaları ve ekonomik menfaatleri, coğrafyayı yeniden dizayn etme arzuları nedeniyle yüz binlerce çocuk, kadın, yaşlı insan hayatını kaybetti. Milyonlarcası da evlerini ve arazilerini geride bırakarak ülkelerini terk edip derme çatma çadırlarda yaşam mücadelesi vermek zorunda kaldı.

Iztırabın ve imkânsızlıkların hüküm sürdüğü kamplar artık mazlum Suriye halkı için yetersiz kalıyor.

Yarım Milyon Ölüm, 6,7 Milyon Göç

Kimyasal silah kullanma, halkı açlığa sürükleme, tehcir, ablukaya alma, keyfi tutuklama ve işkence gibi savaş suçlarının sıklıkla işlendiği iç savaş boyunca 500 bin kişinin hayatını kaybettiği sanılıyor. Birleşmiş Milletler'e göre iç savaş nedeniyle 6,7 milyon Suriyeli ‘mülteci' konumuna düştü.

Bu kişilerin yaklaşık 3,6 milyonuna Türkiye tek başına ev sahipliği yapıyor.

Suriye halkı kendisine ait olan toprakları kullanmak bir yana temel ihtiyaç malzemelerini bulmakta zorluk çekiyorlar.

Savaş şartlarında eğitim gibi sürekli devam etmesi gereken ana faaliyetler durdu. Su ve elektrik hizmeti çöktü.

Sağlık hizmeti verilemiyor, ilaç ve gıdaya ulaşmak nerdeyse imkânsız bir hal aldı.

Çeteler ve terör örgütlerinin baskıları ve tacizleri insanları hayatından bezdirirken yardım yapması gereken ülkeler bu terör örgütlerini desteklediler.

Tüm bu zulümler yaşanırken sessiz kalmayan tek ülke Türkiye oldu. Suriye halkının temel insani ihtiyaçlarının karşılanması için kurumları ve STK’ları ile yıllardır sahada etkin bir yardım faaliyeti yürütülüyor.

Beşir Derneği; Suriye’de patlak veren olaylar ve kanlı müdahalelerden kaçan ve Türkiye sınırına gelen sivil insanlar için 2011 yılında yardım çalışmalarına başladı.

Kilis ve Reyhanlı merkezli iki koordinatörlük oluşturarak suretiyle Türkiye sınırında kurulan kamplarda insani yardım çalışmalarımızı koordineli bir şekilde sürdürmekteyiz.

Suriye kamplarında kalan insanlar için yaptığımız yardım çalışmalarımız.

Barınma Yardımları.

Bombalar nedeniyle evleri yıkılan, terör nedeniyle yaşadıkları yerleri terk eden, boş arazilerde zeytin ağaçlarının altında karton kutalar, poşetten çadırlarda yaşamaya çalışan Suriyeli aileler için çadır kentler, briket evler inşa edildi.

Ekmek Fırınları Projemiz

Azez ve İdlib’te bulunan kamplarda yaşayan ailelerin ekmek ihtiyaçlarını karşılamak için Kilis ve Reyhanlı’da günlük 200 bin ekmek üretecek fırınlar kuruldu. Fırınlarımızda Pita tipi ekmek üretip günlük olarak kamplarda ekiplerimizce dağıtımları yapılmaktadır.

Günlük Sıcak Yemek Faaliyeti Aşevlerimiz

Kilis ve Cerablus’ta kurduğumuz mutfaklardan günlük 20 bin kap sıcak yemek üretiyor ve kamplarda yaşayan ailelere ikram ediyoruz.

Ayrıca 5 bin kişilik yemek üretme kapasitesine sahip mobil aşevimiz, hızlı güç akınlarında Suriye içerisinde hizmet vermeye devam ediyor.

Sosyal Market "Paylaşım Noktası"

Azez, İdlip, Cerablus’ta kurduğumuz sosyal marketlerden ailelerimizin ücretsiz olarak alışveriş yapmaları sağlanmaktadır. Gıda, Temizlik, Giyim ve diğer ihtiyaç malzemelerinden oluşan Paylaşım Noktalarımızdan yüzlerce aile aylık düzenli olarak faydalanmaktadır.

Eğitim Yardımları

Suriye’de ki iç savaş en çok çocukları etkiliyor maalesef.

Suriye’nin geleceğin yeniden inşa edecek çocukların eğitimden geri kalmamaları adına Beşir Derneği olarak bu alanda faaliyet gösteren kurumlara destek sağlıyoruz. Okul inşası, kırtasiye yardımları v.b. destekler ile eğitimin canlı olması ve çocukların okuryazar olarak büyümelerine imkân sağlamaktayız.

Kurban Kesim Organizasyonları

Derneğimize bağışladığınız kurban hisselerinizden Suriyeli kardeşlerimizde istifade etmektedir. Mazlum coğrafyalarda düzenlediğimiz vekâleten kurban kesim organizasyonlarında biride Suriye kampları. Düzenli olarak kurban kesiyor ve kamplarda ailelere dağıtıyoruz.

Gıda Paketi ve Temel İhtiyaç Malzeme Dağıtımı

Suriye kamplarında muhacir halk için gıda paketleri, temizlik setleri, ev gereçleri, giyim ve temel insani malzemeleri düzenli olarak dağıtmaktayız.

Suriye halkı için yardım çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Vereceğiniz destek, yapacağınız bağışlar ile mahzun ve mahcup muhacir kardeşlerimizin hayatlarını bir nebze olsun kolaylaştırabilir yaralarını sarabiliriz.

Suriye Yardımları Faaliyet Verileri
 
Destek Olmak İster misiniz?
 

Havale-EFT işlemlerinde açıklamaya SURİYE yazmayı unutmayız.

Video Galerisi
 


Fotoğraf Galerisi