Kapat

Ramazan Ayı Faaliyetleri Nelerdir?

ramazan 2020,ramazan bayramı,ramazan yardımları,online bağış,fitre bağışı,online fitre,zekat bağışı,kumanya bağışı

Onbir Ayın Sultanı Ramazan-I Şerif

Ramazan Paylaşmaktır.

Rahmetin âdetâ sağanak sağanak yağdığı, cennet kapılarının ardına kadar açıldığı, cehennem kapılarının kapandığı, yeryüzünü huzur ikliminin kapladığı bir zaman dilimidir Ramazan.

Ramazan ayı, maddî ve manevî bir çok güzelliklerin bir arada yaşandığı, rûhî iştiyakın öne çıktığı mübarek bir aydır. Rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan Ramazan ayı dinî açıdan taşıdığı önemle birlikte mü’minler arasında sosyal açıdan da yardımlaşma ve dayanışmanın en yüksek olduğu aydır. Zekât, fitre, infak ve sadaka gibi mâlî ibadetlerimizin de var olduğu, yoğunlaştığı mübarek zamanlardandır Ramazan.

Peygamber Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi Vesellem) şöyle buyurur: "Bu ay yardımlaşma ayıdır, bu ay mü’minlerin rızkını arttıracak aydır. Bu ayda her kim oruçlu bir mü’mine iftar edecek bir şey verirse, yaptığı bu iş günahlarının bağışlanmasına ve Cehennemden azat olmasına sebep olur. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmeden onun kadar sevaba kavuşur."

Ashab-ı Kirâm’dan bazıları, "Ya Resulallah, hepimiz oruçluya iftar edecek bir şey bulup verecek durumda değiliz" dediler. Bunun üzerine Resul-i Ekrem Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi Vesellem): "Allah bu sevabı bir tek hurma ile, bir içim su ile, bir yudum süt ile oruçlu mü’mine iftar ettirene de verir" bu- yurdular.

Cenab-ı Allah (Celle Celâlühü) bu dünyada kimini zenginlik, kimini de fakirlikle imtihana tabi tutuyor. Zengin olanları fakirlerin yardımına davet ediyor. Zenginler fakirlerin açlık hallerini ancak oruçtaki açlıkla tam anlayabilirler. Oruçlu zengin, fakirin ne kadar merhamete ve şefkate muhtaç olduğunu o zaman anlar.. O halde Ramazan Ayı ve oruç sosyal hayatın tanzimi için de bir vasıtadır.

İnsanlar arası yardımlaşma ve dayanışmayı en güzel şekilde ifade eden Peygamberimiz (Sallallâhu Aleyhi Vesellem) şöyle buyurmaktadır: "Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir." Bu hadis-i şerifte Efendimiz ( Sallallâhu Aleyhi Vesellem ) bize sosyal adaleti, dayanışmayı, yardımlaşmayı öğretmekle kalmayıp aynı zamanda nasıl bir bakış açısına sahip olmamız gerektiğini de göstermektedir.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma öncelikle bireyin toplum karşısında sorumluluğunu bilmesine vesiledir. Hele İslam toplumu içerisinde yardımlaşmanın vasıtası olan zekât İslam’ın içtimâî köprüsüdür, insanlar arasında sadece yardımlaşmayı sağlamaz; aynı zamanda Müslümanlar arasında huzura, sevgiye, muhabbete, saygıya da vesile olur. Barışın, huzurun, adaletin, refahın sağlanmasına zemin hazırlar. Hatta âsâyişi sağlayan da zekâttır.

Zekât İslam’ın emridir. Sadaka ise onun ziynetidir. Biri malın bereketine diğeri belâların def’ine vesiledir.

Ramazan Ayında Neler Yapıyoruz?

Ülkemizdeki yardımlaşma kültür ve medeniyetinin günümüz temsilcilerinden biri de derneğimizdir. Kurulduğu günden beri 7 kıt’a 55 ülkede "Gönüller yapmaya geldik" şiârı ile yola derneğimiz, 7/24 hizmet anlayışı ile 365 günlük yardım faaliyetlerini Ramazan ayında daha yoğun bir şekilde hayata geçirerek ihtiyaç sahiplerine ulaşmaktadır. "Hayra vesile olmanın hayır yapmış" kadar mühim olduğunun şuuru ile kendi imkânlarımızın yanında hayır sahiplerinin imkânlarını da ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı görev addediyoruz.

Ramazan ayında yapacağımız yardımlar için hazırlıklarımızı günler öncesinden tamamlıyoruz.

Gıda kumanyası, bayramlık elbise, kurban eti, evden eve iftarlık, sıcak yemek ikramı aynî ve nakdî yardım konu başlıkları altında yardım faaliyetlerimizi gerçekleştirmekteyiz.

Bağışçılarımızdan aldığımız maddî ve manevî destek ile yardım faaliyetlerimizi yürütüyor ve bu bereketli ayda gönülleri bir araya getirmek için 7/24 durmaksızın gayret ediyoruz.

Beşir Derneği, Ramazan ayında yine veren el ile alan el arasında köprü olmak gayretindedir. Gerçek ihtiyaç sahiplerini bulmak ve Ramazan Ayı’nın bereketinden istifade etmelerini sağlamak, bunları yaparken de insanlık haysiyet ve şerefini koruyarak, rencide etmeden yapmaktadır.

Sosyal incelemesi bitmiş gerçek ihtiyaç sahiplerine, yetimlere, muhacirlere ve kimsesizlere yönelik yardım çalışmalarımız Ramazan Ayı ile daha artmakta; Ramazanın bereketi bizim çalışmalarımıza da yansımaktadır.

Zekât, fitre ve bağışlarınızla eli kolu dolu bir Ramazan-ı Şerif bereketini başta ülkemiz olmak üzere mazlum coğrafyalarda kardeşlerimiz ile paylaşıyoruz.

Başlıca yardım kalemlerimiz;

  • Gıda Paketi
  • Bayramlık Elbise
  • Fitre Dağıtımı
  • Zekât Dağıtımı
  • İftar Sofraları
  • İftariyelik
  • Kurban Kesim Organizasyonları
  • Mushaf-ı Şerif Dağıtımları

Bir Kap Bir Kalp Projesi dünyanın en büyük iftar sofrasını gönüllerde kuruyoruz.

Bu projemizle bağışçıların kendi mutfaklarında pişirdikleri yemekleri yoksul ailelerin sofralarına ulaştırarak bir gönül köprüsü kurulmasına vesile oluyoruz. Ramazan boyunca her gün iftardan önce, tüm Türkiye’de evden eve iftar yemeği taşıyoruz. İhtiyaç sahipleri fabrikada ya da yemek şirketinde üretilmiş yemeklerle değil, hiç tanımadığı, hiç bilmediği bir başka ailenin emeğiyle pişirilmiş sıcak yemekle oruçlarını açacaklar.

Her yıl yüzbinlerce kişi bu sofrada birlikte iftar ediyor.

Projemize dâhil olmak ve siz de ihtiyaç sahipleri için yemek yapmak istiyorsanız "Bir Kap, Bir Kalp" proje sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ramazan ayı faaliyetlerimize ve güncel bilgilere ulaşmak için Ramazan Özel Web Sayfamızı Ziyaret edebilirsiniz.

Destek Olmak İster misiniz?
 
Gıda Bankacılığı Nedir
 
İyiliği Hediye Et