Kurban Organizasyonu

Kurban, Allah (cc)'a Yaklaşmaktır.

 

Kurban, Allahu Teâlâ ile yakınlık kurmaktır. Kurban, bize Hz. İbrahim’in itaatini, Hz. İsmail’in teslimiyetini, Hz. Hacer’in rızasını hatırlatan ibadettir. Aynı zamanda tıpkı zekât gibi malî bir ibadet olmanın yanında toplumsal kaynaşmanın, yardımlaşmanın en mühim göstergelerindendir.

 

Kurban bayramı günleri temelde et ve kan değil, takva ve teslimiyet günleridir. Rabbimiz, “Kurban etleri ve kanları değil, sadece takvanız Allah’ın katına ulaşır." (Hacc 22/37) diye buyurarak kurban ibadetinde amacın et kesmek ya da kan akıtmak olmadığını, esas maksadın takvaya ulaşmak olduğunu bize bildiriyor.

 

Dünyada 820 milyon insan açlık çekiyor, yeterli beslenme sağlayamıyor. Dernek olarak kurban bağışlarınızdan elde edilen etleri açlık sınırında olan ve yıl boyunca yolumuzu bekleyen kardeşlerimize ulaştırıyoruz.

 

 

Vekâleten kurban kesin organizasyonu nedir?

Kurban; İslâm fıkhına göre nisap miktarı (zengin sayılma sınırı) mala mâlik olan akıllı, büluğa ermiş müslüman bir kimsenin üzerine vacip veya sünnet olan, herhangi bir sebeple şükür ve ikram için Adak, Akika, Nafile olarak niyet edilen, büyükbaş veya küçükbaş hayvanlardan, Allah (celle celâlühü) rızası için kesilen ve etleri dağıtılan malî ibadettir.

 

Bugün kent merkezli hayatın yoğunluğu ve imkânların azlığından dolayı imkân bulamayan ve kurban ibadetini yerine getirmek isteyen bağışçılarımızın veya dünyanın bir ucunca bizden yardım bekleyen insanların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bağışlanan kurban hisselerinin toplu olarak organize edilmesi ve paylar halinde dağıtılması hizmetine vekâleten kurban organizasyonu diyoruz.

 

Özetle vekâleten kurban kesimi; sizin adınıza, kurban olmayı hâiz hayvanlardan satın alınıp, İslâmî usûllere göre kesimi yapılan ve ihtiyaç duyulan bölgelerde ihtiyaç sahiplerine paylar halinde dağıtılan yardım organizasyondur.

 

Derneğimiz, vekâleten kurban kesim organizasyonunu yurt içi ve yurt dışında düzenleyerek kardeşliğin ve paylaşmanın mutluluğunu yaşatmanın gayretindedir.

 

Biz biliyoruz ki, her kurban bayramında bizim yolumuzu bekleyen yüz binlerce insan var.

 

Türkiye genelinde bulunan temsilciliklerimizin gerçekleştirdiği vekâleten kurban kesim organizasyonu ile en ücrâ noktalardaki ihtiyaç sahibi âilelere ulaştırıyor; hayır, dua almanıza vesile oluyoruz. Yurt dışında da gerçekleştirdiğimiz organizasyon ile kurban bağışlarınızın paylarını Afrika, Asya, Balkanlar, Türk Cumhuriyetleri gibi gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimize ulaştırıyoruz.

 

Kurban Organizasyonu Faaliyet Bilgileri

 

Vekâleten Kurban Kesim Süreci Nasıl İşliyor.

 

  • Süreç; bağışçının belirtilen bağış yöntemleri ile yapacağı bağışın ücretini yatırdıktan sonra vekâlet vermesi ile başlar.
  • Gelen kurban bağışları, bağış türlerine göre 7’li hisseler haline getirilerek gruplar oluşturulur.
  • En âcil ihtiyaç duyulan bölgelerden başlayarak ülke ataması yapılır.
  • Ekiplerimiz kurban organizasyonunun yapılacak bölgede hazırlıkları tamamlarlar.
  • Kurban olmayı hâiz kurbanlıklar seçilerek dernek adına işaretlenir.
  • Ehil kasaplara vekâlet verilerek tekbirler ile kurban kesimi yapılır.

 

Türkiye’de yaptığımız vekâleten bağış kurbanı kesim organizasyonu et kesim kombinalarında uzman ekipler tarafından İslâmî usûllere ve kâideler uygun bir şekilde gerçekleşmektedir. Noter, veteriner ve din görevlilerinin nezaretinde gerçekleşen kesim organizasyonu video kaydı ile de kayıt altına alınmaktadır.

 

Yurtdışında yaptığımız organizasyon bölge imkânları dâhilinde mezbahane veya açık alanda gerçekleştirilmektedir. İmkânlar dâhilinde yerel otoriteler şahitliği, veteriner ve din adamları gözetiminde İslâmî usûllere göre gerçekleşmektedir.

 

Etler 5-7 kg’lık paketler halinde ihtiyaç sahibi âileler, medreseler, yurtlar yetimhaneler başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlara dağıtımı yapılmakta ve tutanakla belgelenmektedir.

 

 

Vekâlet İşlemi nasıl yapılıyor?

Web sayfamızdan kurban bağış işlemini yaparken vekâlet kutucuğunu okuyarak işaretlemeniz vekâlet için yeterli olacaktır.

 

Banka üzerinden yapacağınız bağışlarda ise açıklamaya hisse sahibin adını ve soyadını yazmalısınız. Vekâlet verecek kişinin iletişim bilgisini de mutlaka açıklamaya yazmalısınız. Bağışınız derneğimize ulaştığında çağrı merkezimiz sizleri arayarak vekâlet alacaktır. Eğer açıklamaya iletişim bilgisi yazılmadıysa 0216-375-40-42 numaralı çağrı merkezimizi arayarak vekâlet vermeniz gerekecektir.

 

Kesimlere ait video gönderiliyor mu?

Tüm kurban kesim organizasyonlarımız video kaydı ve fotoğraf çekimi ile kayıt altına alınmakladır. Vekâlet kâğıdından okunan isimler ve kesim anı kısa video klip halinde bağışçılarımıza organizasyondan en geç bir ay sonra sunulmaktadır. Bazı teknik sebepler veya ülke şartlarından kaynaklı yasaklara bağlı olarak çok nadir de olsa görüntü alamadığımız durumlar da olmaktadır. Bu durumlarda kesim görüntüleri bağışçıya iletilememektedir.

 

Vekâleten kurban kesim organizasyonuna ait görüntüleri Bağış Takip Sistemimize yüklüyor ve size özel ekranda bağışınızı kolayca takip edebilmenizi sağlıyoruz.

 

Destek Olmak İster misiniz?

Her kurban bayramında yeryüzünün renkleriyle buluşmak, bağışlarınız vesilesiyle yaşanan mutluluklara hissedar olmak istiyorsanız; vekâleten kurban organizasyonumuza katılabilirsiniz. Bir hisse ile birçok insanın yüzünü güldürmek sizin elinizde.

Bağışlayacağınız bir hisse kurban, açlık sınırındaki ihtiyaç sahiplerinin umudu, mahzûn yüzlerde mutlu bir tebessüm olacaktır. Vâcip, şükür, akika, adak ve benzeri niyetler ile kesilmek ve etini dağıtmak üzere Derneğimiz’e verdiğiniz vekâlet ile İslâmî usûllere uygun bir şekilde kurbanınızı kestirmiş olacaksınız.