Arakan Ağlıyor !

 

 

2012 de Arakan da başlayan şiddet olaylarını ve Arakan Müslümanlarının maruz kaldığı hak ihlalleri sonucu insanlık onurunu zedeleyici hadiseler dünyanın gözleri önünde yıllardır yaşanmaya devam ediyor.

 

Burmalı Budistler tarafında Arıkan’da sivil halka yönelik yapılan silahlı saldırılar sonucu katliamlarda 3 binden fazla Müslümanın katledildiği söyleniyor. İşkence ve baskıların alevlenmesi üzerine binlerce insan hayatta kalabilmek için Bangladeş’e kaçmak zorunda kaldı.

 

"Arakan'da 3 buçuk milyon Müslüman yaşıyordu. Ancak Myanmar hükümetinin haksız uygulamaları ve katliamları sonucu bugün bu rakamın 1 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor."

 

Hâlâ hayatta kalabilmiş olmaktan başka hiçbir şeyleri olmaya çocuk, kadın, ihtiyar Müslüman kardeşlerimiz, günlerce aç ve susuz bir şekilde yalın ayak yürüyerek Bangladeş’e ulaşıyor.

 

Sığındıkları Bangladeş halkıda fakir olunca yaşanan zorluklar daha da çok artıyor.

 

Pirinç tarlalarına, dağ ve ormanlara sığınan Arakan halkı yağmurlar nedeniyle çamur ve kanalizasyon sızıntılarının kapladığı derme çatma poşet kamplarda yaşam mücadelesi veriyorlar.

 

Dünyanın sessiz kaldığı bu insanlık dramına Türkiye kaygısız kalmadı. Tika, Kızılay, Beşir Derneği gibi birçok sivil toplum kuruluşumuz Bangladeş Arakan kamplarında insani yardım çalışmalarına devam ediyor.

 

Beşir Derneği Arakan Faaliyetleri.

Arakan muhacirlerine yönelik yardımlarına 2014 yılından itibaren hız kesmeden devam eden Beşir Derneği, Arakan'da yapılan son katliamların ardından köylerinden çıkarak ölüm pahasına nehirlerden, dağlardan, ormanlardan yalın ayak, aç ve susuz bir şekilde geçip Bangladeş’e sığınmak zorunda kalan ailelerin acılarını biraz olsun dindirmek adına bölgedeydi.

 

Beşir Derneği olarak, barınma, gıda dağıtımı, sağlık hizmeti ve temel insani ihtiyaçların karşılanması için başlattığı kampanya sonucunda toplanan yardımları Bangladeş’teki kamplarda yaşayan Arıkanlılara ulaştırdık. Hayırsever vatandaşlarımızın bağışlarıyla Müslüman kardeşlerimizin bir nebze de olsa yüzlerini güldürdük ve hayırlara vesile olduk.

 

Arakan Halkına Yönelik Yardım Projeleri.
Barınma Yardımları

Bangladeş Cox Bazar’da yerel yönetimin tahsis ettiği ve sadece geçici barınak inşasına izin verdiği arazi üzerine 8 bin kişilik kamp inşa edilerek ve ailelere teslim edildi.

 

Eğitim Yardımları

Cox Bazar’da kurduğumuz Anadolu Mahallesi içerisinde inşa ettiğimiz medresede (okul) yüzlerce çocuk eğitim alıyor.

 

İbadethane İnşası

Anadolu mahallesinde yaşayan insanların birlikte ibadet yapabilecekleri mescit inşa ederek halkın hizmetine sunuldu.

 

Çocuk Parkı

Anadolu mahallesinde yaşayan Arakanlı çocukların sosyal alanları olması düşüncesinden hareketle Gençkon bünyesinde bulunan üniversiteli gençlerin harçlıklarından biriktirdikleri ile çocuk eğlence parkı inşa edildi.

 

Tuvalet ve Banyo

Bambudan inşa evlerin planlarına yerel yönetimin kısıtlaması nedeni ile eklenemeyen tuvalet ve banyo ihtiyaçları için kampın muhtelif noktalarına tuvalet ve banyolar inşa edildi.

 

Su Kuyuları

Cox Bazar Anadolu Mahallesi ve diğer kamplarda yaşayan Arakan halkının temiz içme suyuna kavuşmaları için 100 den fazla 300 mt derinlikte su kuyuları açıldı.

 

Kurban Kesim Organizasyonları

Derneğimize bağışladığınız kurban hisselerinizden Arakanlı kardeşlerimizde istifade etmektedir. Mazlum coğrafyalarda düzenlediğimiz vekâleten kurban kesim organizasyonlarında biride Arakan kampları. Düzenli olarak kurban kesiyor ve kamplarda dağıtıyoruz.

 

Aşevi Projesi

Türkiye Sağlık Bakanlığının kurduğu sahra hastanesi bahçesinde kurduğumuz aşevinde Arakanlı hastalar ve refakatçileri için diyet yemekler ürettik. Ayrıca gurbette ve hizmette olan Türk doktorlar ve personellerine de hizmet verdik.

 

Gıda Paketi ve Temel İhtiyaç Malzeme Dağıtımı

Arakan kamplarında muhacir halk için gıda paketleri, temizlik setleri, ev gereçleri, giyim ve temel insani malzemeleri düzenli olarak dağıtmaktayız.

 

Arakan (Rohingya) halkı için yardım çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Vereceğiniz destek, yapacağınız bağışlar ile muhacir kardeşlerimin hayatlarını bir nebze olsun kolaylaştırabiliriz.

 

Destek Olmak İster misiniz?

 

 

 

Kampanya Banka Hesap Numarası (Açıklamaya ARAKAN yazmayı unutmayız.)

Video Galerisi
 


Bağış Yap

Arakan Kampları / Bangladeş

Bağış | İyiliğe Ortak Ol

EKLE
Arakan Kampları / Bangladeş

Arakan Yardım Kampanyası

EKLE