Yeni Tip Korona(Covid-19) Pandemi Nedir ?

Yeni Koronavirüs (COVID-19), Çin’in Vuhan Eyaleti'nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gösteren bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.

Koronavirüs hastalığına COVID-19 virüsü neden olmaktadır. Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan COVİD-19 hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Devletimizin aldığı tüm tedbirlere harfiyen uyarken bizlerin de uygulayacağı birçok basit tedbir ile bu süreci en sağlıklı bir şekilde atlatacağımız inancındayız.

Neden Pandemi Yardımları Yapıyoruz?


Dünyada ve Türkiye'de pandemi ilan edilince Beşir Derneği olarak acil eylem planımızı devreye soktuk. Herkes hijyen ve gıda malzemelerini rahatlıkla temin edebiliyor. Lakin ihtiyaç sahibi aileler zaten normal zamanda bu ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Maske, el temizleme jeli, ıslak mendil gibi temel hijyen malzemelerinden oluşan hijyen paketini hazırlayarak ihtiyaç sahibi aileler de bu süreçte tedbirlerini alabilsin diye dağıtımlarımızı gerçekleştirmeye başladık.

Kumanya

Koronavirüs ile etkin mücadele edebilmenin yollarından biri düzenli beslenmedir. Beşir Derneği olarak düzenli yardım paketi dağıtımlarımızı bu süreçte etkili olabilmek için öne çektik. Gıda paketlerimizin içeriğini zenginleştirerek farkındalık oluşturduk. Sistemimize kayıtlı ihtiyaç sahibi ailelere 2 aylık dağıtım gerçekleştirerek ailelerin tedbirli olmalarını ve mübarek Ramazan ayına tedarikli olmalarını hedefliyoruz.

Hijyen Paketi

Koronavirüs ile mücadelede temizlik en önemli faktörlerdendir. Düzenli aralıklarla el yıkamak, dezenfekten kullanmak virüsün yayılma ihtimalini düşürmektedir. Hijyen malzemelerini temin edemeyen ihtiyaç sahibi ailelere periyodik gıda yardım paketlerimizin yanında ek olarak el temizleme jeli, ıslak mendil ve maskeden oluşan hijyen paketi dağıtımı gerçekleştiriyoruz.

Vefa Sosyal Destek Grubu


İçişleri Bakanlığının bünyesinde oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grupları risk nedeniyle evlerinden çıkmaları yasaklanan 65 yaş üstü yaşlılarımız ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara hizmet vermektedir. Beşir Derneği olarak devletimizin aldığı tedbirler ve kurumlarını tüm imkanlarımızla destekliyoruz. Temsilci ve gönüllülerimiz illerde Vefa Sosyal Destek Grup'larının gerçekleştirdiği hizmetlere destek vermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katkıda Bulunmak İster Misiniz?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sizlerde bağışlarınızla binlerce insana ulaşan rahmet sofrasına ortak olabilirsiniz.
 

 

 

Kumanya Bağışlamak İster Misiniz?

Bir kumanya bağışlayarak kardeşlerimize bu zor günlerde destek olabilirsiniz.

Destek Fonu / Hijyen Paketi

El temizleme jeli, ıslak mendil ve maskeden oluşan hijyen paketi bağışlayarak ihtiyaçları olan ailelere umut olabilirsiniz.

Gıda Bankacılığı