Yetimlere Yardım Dernekleri

Yetimlere Yardım Dernekleri

Yetimlere yardım dernekleri içerisinde edindiğimiz yer ile her yıl çok fazla sayıda yetim çocuğun hayatına dokunan derneğimiz Beşir Derneği bizlere emanet edilen bu çocukların hayat koşullarını iyi hale getirmek adına çalışmalar yapıyoruz.

Allah’ın bu zorlu hayat sınavında yapayalnız kalmış birçok yetimin yanında olamasak da onların hayatında dimdik durabilmelerini sağlayan desteği vermek olan amacımız ile planlamalar yapmaktayız.

Yetimler Kimlerdir?

Yetim; bir çocuk kız veya erkek fark etmeksizin küçük yaşta, ergenliğe girmeden, reşit olmadan babasını kaybetmesi, ölmesidir. Bu şekilde babasız kalan çocuklara yetim denmektedir. Her yıl milyonlarca çocuk iş kazaları, doğal afetler, hastalık sebepleri ile ailelerini kaybetmektedir. Babanın ailede üstünde bulundurduğu sorumluluk sebebiyle babasız kalan çocuklar yoksulluk çekmekte, eğitim görememekte ve evsiz şekilde yaşamlarını sürdürmek zorunda kalmaktadır.

Peygamber Efendimizin Yetimlere Verdiği Değer Nasıldır?

Kendisi de yetim olan peygamberimizin doğruluğunun ışığında ‘Yetimlerin haklarını vermekte tam adâleti gözetin, yaptığınız her iyiliği, Allah mutlaka bilir.’ sözünü kendimize ilke alarak dünya nimetlerinin her insana yeteceğine inanıyoruz. Her koşulda adaleti, haklarına düşen nimetlerden yoksun kalan çocuklara ulaştırma gayemiz ve yetimlerin yüzlerinin gülmesine olan vesilemiz ile derneğimiz güç bulmaktadır.

Yetimlere Yardım Dernekleri Neyi Esas Alır?

Bizlere sunulan bu nimetlerin ve hayat zenginliğinin paylaşılmasının olana bin katacağına olan inancımızla; gün aşırı çalışmalar, projeler yapmakta olan derneğimiz her koşulda sosyal fark, kişilik, durum ayırmaksızın yetimlerin hayatına dokunmayı esas alır.

Yetimlere yardım dernekleri içinde edindiğimiz yeri ise bugüne kadar çabaladığımız, uğrunda emek verdiğimiz ve sizin katkılarınızla bunu hep önde tutmaya devam ettiğimiz çalışmalarımıza borçluyuz. Bir yetimin hayatına dokunmanın gelecekte 10,20 hatta 30 insana dokunmak olduğunu biliriz. O desteklerle eğitimini tamamlayan ve öğretmen olan bir çocuğun aynı destekleri vererek daha çok çocuğa ve yetime ulaşacağına inanıyoruz. Yetimlere yardım dernekleri tamda bu noktada birçok hayatın değişmesine olanak sağlayacak olan fırsatları yaratarak bu çocukların hayatına etki eder. Bu çocukların eğitim hakkını, yaşam hakkını onlara verebilmek ve yüzlerini güldürebilmek amacıyla gerekli kaynakları sağlayarak geleceklerine sımsıkı sarılmaları ilk ve öncelikli hedefimiz olmaktadır.

Beşir Derneği Yetim Projelerimiz Nelerdir?

Yetimlere yardım dernekleri içerisinde olan derneğimiz Beşir Derneği kurulma tarihinden bu yana yaptığı birçok proje ile yetimlerin yararına topladığı yardımlar ile katkıda bulunmuştur. Bu zamana kadar yapmış olduğumuz faaliyetlerin içinde Endonezya’da meydana gelen tsunami felaketi sonrası ve Somali’de oluşan kıtlık durumu sonucunda ailelerini kayıp eden yetim çocukların geleceği ve eğitimleri doğrultusunda kapsamlı şekilde hazırlanan yetimhaneler inşa ettik. Bu binalarda bu çocuklarımızın öncelikli olarak beslenme ve barınma ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Derneğimiz bu doğrultuda yapılan yardımların paylaşılması ve büyümesi niteliğinde yapılan planlamalar, çalışmalar, yapılandırılmalar herkese açık şekilde paylaşılmaktadır. Bu paylaşımlara ek olarak gidilen bölgelerde yapılan çalışmaların, yetimhanelerin, yardımların fotoğraflanması ile bu güzel duyguların büyümesine vesile olmaktadır. Yapılan tüm bu çalışmalara ek olarak şuan hala gerekli proje oluşumlarımız devam etmektedir. Bu alt yapının oluşmasında en büyük desteği 1 TL dahi olsa yapılan yardımlarla bizimle paylaşanlar vermektedir. Bilinmelidir ki 1 TL’ler oluşturur 1000’i 10000’i. Sizde eğer bu paydada bir yer edinmek, büyümesinde ve bir yetimin daha ihtiyacı olan yardım ve desteği görmesinde etkiniz olmasını isterseniz banka hesaplarımıza küçük, büyük ayırmadan havale yaparak bizim yanımızda bu yetim çocukların hayatına dokunup onlara vesile olabilirsiniz.