Yetim İle İlgili Hadisler

Yetim İle İlgili Hadisler

Hem Allah katında hem de peygamberimizin rızasını almak ona cennette komşu olmak yetim ile ilgili hadisler bize gösteriyor ki bir yetimin başını okşamak kadar kolay. Yeryüzünde milyonlarca yetim tehdit içinde hayatta kalmaya çalışıyor, yetimhanelerde yaşayanlar diğerlerine göre biraz daha şanslı ama sokaklarda yaşayan yetimler her dakika risk içinde.

Binlerce Yetime Umut Olduk

Uyuşturucu ticareti yapan, insan ticareti yapan, organ mafyası, savaşa zorlayan teröristler, şiddet, taciz, açlık, soğuk ve onlarca tehdit karşısında yaşamaya çalışan yetimler için Beşir Derneği olarak birçok projeyi hayata geçirdik. Her bir projede binlerce yetime umut olduk, aş olduk, sıcak bir yuva olduk ve bunu siz hayırseverlerin yardımları ile başardık.

Peygamberimiz Yetimler Konusunda Ne Emretmektedir?

Yetim ile ilgili hadisler arasında en çok bilinenleri hatırlatmak istedik;

  • Kendi yetimini ya da başka bir yetimi himaye eden kimse ile ben cennette yan yana olacağız
  • Kim bir yetimin başını okşarsa her saç teli kadar sevap kazanır
  • Kim bir yetimi evine götürür yedirir ve içirirse affedilmeyecek bir günah işlemezse Allah onu cennete koyar.
  • Yetimin bulunduğu sofraya şeytan yaklaşmaz

Peygamberimizde Bir Yetimdir

Kendisi de bir yetim olan peygamberimiz tüm hayatı boyunca yetimlerin yanında olmuş her fırsatta onlara yardım etmiş ve Müslümanlarında yetimlere sahip çıkması için hadisler ile yol gösterici olmuştur. Akıl baliğ olana kadar anası ya da babasını kaybeden her çocuk yetimdir, onlar hayatta tek başına kalabildiği zaman kadar desteklenmelidir.

Yetimin Sorumluluğu Kime Aittir?

Tüm insanları sevindirmek ve mutlu etmek sevap elbette ama bir yetimin yüzünü güldürmek sevapların en büyüğüdür, yetim ile ilgili hadisler bize Allah indinde 7 büyük günahtan biri yetim hakkı almaktır.  Bu da bize dinimizde yetimin ve yetim hakkının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Dinimiz yetimleri himaye edip yetiştirmeyi toplum görevi saymaktadır bundaki ilk sorumluluk yakın akrabalardadır ondan sonraki sorumluluk ise tüm Müslüman alemindedir. Devletin görevleri arasında yer alan yetimlerin korunması ve himaye edilmesi kurumlar ya da koruyucu aileler aracılığı ile gerçekleştirilir.

Dünyada Yetimler Hakkında İstatistik Bilgi Var Mıdır?

Dünyada 200 milyondan fazla yetim vardır, bunlar genellikle Afganistan, Afrika ve Latin Amerika’dadır, Güney ve Güneydoğu Asya’da çocuk kaçırma, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ile Türki Cumhuriyetlerinde ise daha çok fakirlik ve aile içi şiddet mağduru yetim bulunmaktadır. Gelişmiş ülkelerde ise evlilik dışı doğan ya da boşanmalar sebebi ile anne ya da babadan ayrı kalan yetim şartlarında yetişen çocukların sayısında ciddi bir artış gözlemlenmektedir, son yıllarda he ne kadar yetimlere ve sokak çocuklarına olan ilgi yoğunlaşmış olsa da halen kesin bir çözüm bulunamamaktadır.

Yetime Yapılan İyiliğin Mükâfatı Nedir?

Yüce Allah’ın inananlara emaneti olan yetimleri Müslümanlar üzerine borç kılan ayetlerin yanı sıra yetim ile ilgili hadisler bize bu emirleri uygulamamız gerektiği konusunda teşvik etmeyi sağlar, sorumluluğumuzu bilinci içinde ihtiyaçlarını karşılamamızı onlara sahip çıkmamızı hatırlatır. Müslümanlarca cennete girebilmek çok önemlidir ama orada peygambere komşu olmak çok daha önemlidir ve peygamberimiz hadislerinde bunun bir yetime sahip çıkmak ile mümkün olduğunu açıkça dile getirmiştir. Ayrıca yetime karşı yapılan iyilik dünya hayatında da önemlidir, insan kendisini biraz daha huzurlu hisseder, vicdan muhasebesini yaparken kalp huzuru içinde olur.