Yetim İle İlgili Ayetler

Yetim İle İlgili Ayetler

Yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım etmek sevap olduğu gibi yetimlere yardım etmekte sevap işlemenin ve hayırlı bir iş yapmanın en güzel yollarındandır. Yetimlerin ihtiyaçlarını gidermek, kıyafet yardımı yapmak, okul ihtiyaçlarını gidermek ve onlara para yardımı yapmak hayırlı bir iştir. Allah’ın ayetlerinde de geçtiği gibi yetimin yardımını asla geri çevirme. Yetimlerin bizlerden yardım istemeden ihtiyaçları giderilmeli ve hayır duaları alınmalıdır. Yetimlerin hakkı korunmalı, kötü günlerinde yanında olunmalı ve her yerde arkalarında durulmalı ve doğru yol gösterilmelidir. Yetimin başını okşamak bile büyük sevap olarak gösterilir. Yetim ile ilgili Allah’ın ayetlerinde de geçtiği gibi yetimlere iyilik yapın ve iyi davranın. Yetimlerin duasında yer almak belki de zor zamanda yardım edene de hayırlı kapılar açacaktır. Yakınımızdaki yetimlere yardım etmek ve hayır dualarını almak kolay olabilir. Ancak dünyada ki ve ülkemizin en ücra köşesindeki yetim kardeşlerimize yardım eli uzatmak bireysel olarak zor olabilir. Yetimlere güvenilir dernek ve kurumlar sayesinde bağışlar yapılarak yetim kardeşlerimize yardım eli uzatılabilir.

Yetimlere Kaç Şekilde Yardım Edilebilir?

Ülkemizde ve dünyamızda bizlerden yardım bekleyen pek çok yetim vardır. Onlara elimizden geldiğince yardım etmeli ve ayetleri yerine getirmeliyiz. Yetimlerle ilgili ayetler vardır ve o ayetlerde yetimlerin hakkının korunmasının önemi ve onlara yapılan yardımların, yüzlerinin güldürmenin öneminden bahsedilir. Yetimlerin başları okşanmalı, evlerde yetimlere yemekler verilmeli ve ihtiyaçları giderilmelidir. Yetimlere birçok şekilde yardım edilebilir. Yakınlarımızın aracılığıyla yardım gönderilebilir veya kendi yakınımızda bulunan dostlarımızın yetim çocuklarına yardımlar yapılabilir. Ancak dünyada ve ülkemizde bizlerden yardım bekleyen pek çok yetim vardır. Okul ihtiyaçlarını karşılayamayan, evlerine erzak alamayan ve faturalarını dahi ödeyemeyen yetim bulunan aileler vardır. Bu yetimlere yardım eli uzatmak zor görünebilir. Ancak ülkemizde ve dünyanın her yerindeki yetimlere ulaşabilecek dernek ve bağış kurumları vardır. Bu dernek ve kurumlara yapılan bağışlar sayesinde ülkemizde ve dünyanın pek çok yerindeki yetimlere yapılan bağışlar ulaşır ve ihtiyaçlarının giderilmesi sağlanır. Bu güvenilir dernekler arasında Beşir Derneği de bulunur. Beşir Derneğine yapılan bağışlar güvenilir yollarla dünyanın ve ülkemizin pek çok yerindeki yetimlere ulaşır.

Yetimlere Yardım Hangi Yollarla Yapılabilir?

Yetimlere yardım birçok yolla yapılabilir. Çevremizdeki yetimlere yardım yapmak daha kolay olurken dünyanın ve ülkemizin pek çok yerindeki yetimlere yardım etmek zor görünebilir. Bizlerden uzakta olan yetimleri görmemiz ve yardım etmemiz pek mümkün olmayabilir. Ancak gönül ister ki bizlerden uzakta olsalar bile o yetimlere yardım ellerimiz uzansın. Allah’ın yardıma ihtiyacı olan kullarına yardım edebilmenin huzurunu ve mutluluğunu yaşamanın kısmet olması dünyada olabilecek güzel şeylerdendir. Yetimler ile ilgili ayetler de yer aldığı gibi yetimlere evlerimizde yemek yedirilmeli ve onların duaları alınmalıdır. Bizlerden uzakta olan yetim kardeşlerimize belki evlerimizde yemek yediremeyiz ancak onların hayır dualarını alabilir. Güvenilir dernek ve kurumlar sayesinde yetimler için bağışlar yapılabilir ve yüzlerinin gülmesi sağlanabilir. Güvenilir dernek ve kurumlar arasında Beşir Derneği de yer alır. Beşir Derneğine yapılan bağışlar dünyanın pek çok yerindeki yetim kardeşlerimize ulaştırılır. Beşir Derneği’ne internet sitelerinden başvuru yapılabilir.

Beşir Derneği İle Yetimlere Nasıl Yardım Edilir?

Beşir Derneğine yapılan bağışlar dünyanın ve ülkemizin pek çok yerindeki yetimlere ulaşır. Beşir Derneği’nin internet sitesinden online bir şekilde başvuru yaparak bağışlarınızı yapabilirsiniz. Beşir Derneği bu yolda güvenilir bir dernektir. Beşir Derneğine bağışlar yapıldıktan sonra internet sitesinden takip edilebilir. Beşir Derneği yapılan bağışların hangi yolları izleyerek yetimlere ulaştığını video ve fotoğraf kayıtlarıyla internet sitesine yükler.