Öksüz Ve Yetimlere Sahip Çıkmak İle İlgili Hadisler

Öksüz Ve Yetimlere Sahip Çıkmak İle İlgili Hadisler

Dinimiz bize koşulsuz yardım etmeyi ve yardımlaşmayı her zaman için aşılamıştır. Buda oldukça sevap kazanabileceğimiz aynı zamanda da oldukça hem bizim yüzümüzü güldüren hem de yardım yapılanan kişinin yüzünü güldüren adımlardan biridir. Bu sebeple mutlaka elimizden geldiğince ve imkanımız oldukça yardım eli uzatmalı ve yardıma muhtaç insanlara da yardım etmeliyiz. Bu sebeple iyilik yapmak son derece önemlidir. Özellikle sizde mutlaka öksüz ve yetimlere sahip çıkmak ile ilgili hadisleri okuyarak bu insanlara yardım etmeli ve elinizden geldiğince de yardım ellerini uzatmalısınız.

Öksüz ve Yetimlere İyilik Yapmak

Günümüzde birçok öksüz ve yetim kardeşimiz var bu ise onların seçimi değil. İsteyerek ve bunu seçerek dünyaya gelmiyorlar. Başlarında anne ve babalarının olmaması ise onlara dünyaya karşı yaşam mücadelesi verirken ise son derece zorlanmalarını sağlıyor. Birçok zorlukla hayatta tek başlarına mücadele etmek zorunda kalıyorlar ve yanlarında bir dayanak bulamıyorlar. Buda onların zorluklarla tek başına kalmaları demek oluyor. Bu sebeple bugün bizler anne babalarımız yanımızda ve onların yönlendirmesi ile rahat ve mutlu yaşayabiliyorsak kendimizi nimetlenmiş sayabiliriz mutlaka ki ancak onlar sayamıyor. Ve genel ihtiyaçlarını karşılamada da oldukça güçlük çekiyorlar. Onlara mutlaka yardım eli uzatılmalı ve bu konuda yardımlaşma mutlaka olmalıdır. Allah tarafından bu şekilde sınandıkları ve bizler tarafından yardım edilmesi gerektiği de kesinlikle bilinmelidir. Kuran-ı Kerim’de de bununla ilgili bir çok ayet vardır. Bizim yardım etmemiz ve onların yardıma muhtaç olduğu konusunda bu sebeple ben de böyle bir şey yok onları anlayıp yardım edemem demek son derece yanlış bir hareket olmakla beraber aynı zamanda da çok yanlış olacaktır. Kuran-ı Kerimi açıp mutlaka öksüz ve yetimlere sahip çıkmak ile ilgili ayetleri okumalı ve sizde onlara yardım etmek için elinizden geleni yapmalısınız.

Yalnızca Kulluk Edin 

Kuran-ı Kerim’in bir ayetinde yalnızca Allah’a kulluk edin ile başlayan bir ayet vardır. Bu ayet ondan başka hiçbir şeye ilahlık yakıştırmayın ve anaya, babaya, yakın akrabaya, kendi çevrenizde olan yakın koşularınıza, altınızdaki hizmetçiye veya işçilerinize mutlaka iyi davranın diye devam etmektedir. Din bizi asla kötüye iten yorumlarda bulunmaz okuduğunuz gibi hep iyilik yolunda olunmasını ve iyi bir insan olunmasını emretmektedir. Aynı zamanda yardımlaşmayı ve yakınızdaki elinizin ulaşabildiği her insana imkanlarınız dahilinde, elinizden geldiğince yardım etmenizi savunur. Bu sebeple mutlaka sizde yardımlaşmalı, iyi bir insan olmalı ve mutlaka  yardım etmelisiniz. Bu sebeple öksüz ve yetimlere sahip çıkmak ile ilgili hadisler okunduğunda dinin bize hep iyilik olmak gerektiğini aşıladığını da kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Yetim’in Hakkına Girmek

Ayet başlarken şu şekilde söyler.’’ Doğrusu yetimlerin mallarını haksızca yiyip bitirenler, karınlarına sadece ateş doldurmuş olurlar. Onlar öteki dünyada da çılgın bir ateşe girecekler.’’ Bu sebeple yetimin hakkına girmek ve onların haklarını gasp etmeye çalışmakta son derece günah ve sizin için son derece yanlış bir hareket olacaktır. Böyle bir şey kesinlikle yapılmamalı ve çok yanlış bir harekettir. Yetimlere aksine elden geldiğince yardımcı olunmalı ve son derece özen göstererek yardım eli uzatılmalıdır. Aynı zamanda sevgi gösterilmeli ve maddi manevi yanlarında olunmalıdır. Aksine bunlar da yapılmadan bir de üstüne yetimin hakkına girilmeye çalışıyorsa bunun gerçekten hiçbir açıklaması da olmayacaktır. Ve yapan kişi fazlasıyla günaha girmiş sayılacaktır. Eğer böyle bir şey yaşandıysa bile kesinlikle hemen tövbe edilmeli ve bir daha asla tekrarlanmamalıdır.