Her Yetimin Bir Kardeşi Var

Her Yetimin Bir Kardeşi Var

Ergenlik çağına girmeden önce babası vefat eden çocuklara yetim denilmektedir. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun yaptığı araştırmalara göre dünyada 200 milyondan fazla çocuk yaşamını öksüz ve yetim olarak devam ettirmektedir. Bu çocuklar savaş, doğal afet gibi nedenlerden dolayı anne ve babalarını kaybetmişlerdir. Günümüzde yetimlere ait hakların çiğnenmesi ve yetimlerin dışlanması gibi kötü davranışlara ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Yetimler bize Allah'ın emanetidir. Bu yüzden emanetimize sahip çıkmak için her yetimin bir kardeşi var projesi ile yardımlarınızı bekliyoruz. 

Yetimlere Yardımın Önemi

İslam'da yetimler Allah'ın emaneti olarak kabul edilmektedir. Hz. Muhammed Peygamberimizin de yetim olması sebebiyle bir yetime sevgi göstermek Hz. Muhammed'e sevgi göstermek ile eş tutulmuştur. Bir yetimin başını okşamak, onun durumunun iyileştirilmesi için katkıda bulunmak, düzgün yetişmesi için yardım sağlamak Allah katında en hayırlı davranışlar arasında bulunmaktadır. 

Yetimlere Yardım Edilmediğinde Ne Oluyor? 

Yetimler henüz buluğ çağına erişmemiş, anne ve baba korumasından mahrum kalmış çocuklardır. Bileceğiniz üzere henüz ergenliğine girmemiş çocuklar kendilerini koruyacak ve geçindirecek yeteneğe sahip değillerdir. Bunun bilincinde olan kötü niyetli kişiler yetimleri çıkar sağlamak ve suçları için aracı haline getirmek için kullanmaktadır. Sahip çıkılmayan yetim çocuklar dilenci çetelere, uyuşturucu çeteleri gibi kötü niyetli örgütlerin elinde suça teşvik edilmekte ve zorlanmaktadır. Yetim çocukların topluma kazandırılması ve bu tür kötü niyetli örgütler ve kişilerden sakınılması için her yetimin bir kardeşi var projesiyle onların hayatını iyileştirmeyi amaçlıyoruz. Unutmayın ki çocuklar tek başlarına bir lokma yiyecek bile elde edememekteler. Çocukların çalışması kanunen yasak olduğu gibi vicdanen de doğru bir durum değildir. Bu sebeple annesiz ve babasız kalmış çocuklara toplum tarafından sahip çıkılması ve emanet olarak kabul edilip hayata kazandırılması gerekmektedir. Sizde yetimlere yardım ve yetim sahipliği için bu konuda güvenilirliğini ortaya koymuş Beşir Derneği ile internet sitesi veya çağrı merkezi üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Yetimler İçin Neler Yapıyoruz?

Yetimlerin barınma, beslenme, giyinme, eğitim alma, sağlık hizmetleri alma gibi temel birçok hakkından mahrum kalmaması için bağışlarınızı ihtiyaç sahibi yetim çocuklara ulaştırıyoruz. Yetimlerin Allah’ın bize emaneti olduğunu biliyor ve buna uygun olarak onların hayatının iyileştirilmesinde sizin yardımlarınızla birlikte rol alıyoruz. Onlara beslenme ve barınma imkânı sağlıyor, gıda ve giyim yardımları yapıyor, eğitim ve sağlık hizmetleri almaları için bütçe ayırıyoruz. Siz de her yetimin bir kardeşi var projesi kapsamında 1 yetime sahip çıkarak 12 yaşına kadar düzenli olarak aylık ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. 

Yetimlere Yardım Etmek Sevap mıdır?

Allah katında bir yetimin başını okşamak ve yardım etmek en hayırlı ve en güzel davranışlardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Bir yetimin başını okşadığınızda elinize değen saç teli kadar sevap kazanırsınız. Yetimlere yardım etmek Peygamber efendimiz Hz. Muhammed tarafından da önerilmiştir. Hatta peygamber efendimiz Hz. Muhammed kendisi de bir yetim sahiplenmiş ve 10 yıl kadar onu koruması altına almıştır. İslam’da bir yetime kötü davranmak büyük tehditleri gerektiren bir davranıştır. Bir yetime iyi davranmak ve onun güzel yetişmesini sağlamak ise cennete kavuşmanın yolları arasındadır. Peygamber efendimiz bir yetimi sahiplenen, koruması altına alan, doyuran ve büyüten kişilerle cennette komşu olacağını müjdelemiştir. 

Dünya üzerinde hastalıklar, kazalar, savaşlar, doğal afetler gibi sebeplerle annesini ve babasını kaybedip yetim kalan birçok çocuk bulunuyor. Kendi geçimini sağlayamayacak yaşta olan bu çocukların hayatını güzelleştirmek tamamen bizim elimizde olan bir olgu.