Adak Bağışı

Adak Bağışı

Adak Bağışı; Nezr kurbanı diğer ismiyle adak kurbanı, bir Müslümanıni Allah-u Teala’nın kendisine bir isteğini vermesi veya üzerindeki bir belayı kaldırması için kurban kesmeye niyet etmesidir. Adak adamak adanan kurbanın yapılmasını vacip kıldığı için kurban adayan birisi bu adağı yerine getirmek zorundadır. Yerine getirilip kesilen bir adak kurbanının etinden adak sahibi ile usul ve furu’ denilen anne baba ve yukarıya doğru büyüklerimiz ve eşimiz çocuklarımız ve onların çocukları bu etten faydalanamazlar. Adak etinden yararlanmaları için daha çok uzak akraba fakir fukara garip insanlara ulaştırmanız gerekmektedir ya da bazı kurumlar sizin adak kurbanınızı kabul etmekte ve ihtiyacı olan insanlara bu adak etini sizin adınıza ulaştırmaktadırlar. Dinimiz gereği adakta bulunulduğunda bunu yerine getirmeniz vaciptir ve adaklar Allah’ın rızası için yapılmaktadır. Adak Bağışı Örneğin Allah’ım bana şu istediğimi bahşet, benim için şunu gerçekleştir gibi bir ifade istek veya dilekte bulunduğunuzda eğer bu isteğim yerine gelirse kurban keseceğim gibi bir ifade de kullandıysanız bu adak süreci başlamıştır ve isteğiniz gerçekleştiğinde bunu yerine getirmek zorundasınızdır.

Adak Bağışı 

Adak Bağışı;

İnsanlar adak adayabilir bu adak adama illaki et veya hayvan olmak zorunda değildir. Fakat adak kurbanı başka bir kavramdır yani bir Müslüman istediği bir şeyin olmasını istiyorsa bunun üzerine Allah’a yalvararak istediği şeyin gerçekleşmesi için Allah’a kurban keseceğine dair söz vermesi ve bu sözün gerçekleşmesi ile oluşan bir borçtur yani adak kurbanı Allah’a karşı söz verilip yapılması gereken borçtur. Adak kurbanı yakın aile yiyemediği için Uzak çevrenizde olan ya da ihtiyaç sahibi evlere adak kurbanınız bağışlayarak yemininizi ve sözünüzü yerine getirmiş olursunuz Adak kurbanı ile başka insanların yüzünde tebessüme sebebiyet vererek de çok büyük sevaba girersiniz.

Adak Kurbanı Şartları

Adak Bağışı; Bir Müslümanın adak adamasının bazı şartları vardır. Bunlar kişinin akli dengesinin yerinde olması, bir masiyet yani günahı işlemeye adak etmiş olmaması, adak adanan işin Allah-u Teala’nın emrettiği farz veya vacip bir ibadete benzerliği olması, imkansız bir şeyi adamaması ve kendi mülkünün yetmediği, maddiyatını aşan şeylere adak adamamasıdır. Adak kurbanında aranan bazı şartlarda vardır bunlar ise bir kurbanlık hayvanın fıkhen kesilmeye yetecek olgunluğa erişmiş ve sağlıklı olması azaları vücutlarındaki azalarının tam olması gerekmektedir.

 

Adak Bağışı;

Dilerseniz adakta bulunduğunuz kurbanınızı bazı kurum ve kuruluşlara derneklere adayarak oradan o kuruluşlardan faydalanan insanlara yardım eli uzatabilirsiniz bu şekilde adağınız gerçekleşmiş olur. Adak kurbanını kurumlara vererek kurumlarda ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan adak kurbanı kabul olmaktır.

İki türlü adak vardır. Biri bir şarta bağlanmadan Allah rızası için kesilmeye niyet edilen adaktır. Bu adağı kişi istediği herhangi bir zamanda kestirebilir. Diğer adak türü ise bir duruma bağlanan adaktır. Mesela “Hastalığım geçtiği zaman bir kurban keseceğim” diyen bir kişi bu hastalığı iyileşene kadar adak kendisine vacip değildir. Ancak Allah kendisine isteğini bahşedip onu iyileştirdiğinde artık bu kişi de adağını yerine getirmek zorundadır. 

Bu adak bağışını kabul eden kuruluş, dernek ve ya vakıflar ile iletişim halinde bulunarak adak bağışınızı yapmak istediğinizi söylediğinizde memnuniyet ile karşılayıp sizin adınıza ihtiyacı olan insanlara ulaştırmak ile görevli olmaktadırlar. Genellikle son zamanlarda insanlar bu yolu deneyerek ya adak ücretini yatırıp ya da etini kestirip kurum ve kuruluşlara dağıtmaktadırlar.