Su Kuyusu Maliyeti

Temiz suya erişimin olmadığı yerlerde su kuyusu bağışları sayesinde açılan su kuyuları ile kişilerin temiz ve içilebilir suya olan ihtiyacın giderilmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda gerçekleşen çalışmalar başta kimi Afrika ülkeleri olmak üzere temiz suya erişimin olmadığı birçok yerde gerçekleşmektedir. Su kuyusu açmak maliyetli bir işlem olduğundan su kuyusu maliyeti de kişilerin genel olarak merak ettiği konulardan birisini oluşturmaktadır. Su kuyusu maliyetleri genel olarak bölgeden bölgeye ciddi farklılık göstermekle birlikte dernekler su kuyusu isim yazdırma bedeli olarak kendi içlerinde ortak bir fiyat politikası uygulamaktadırlar.

 

Su Kuyusu Neden Önemlidir?

 

Su, temel yaşam kaynağımızdır. Ancak dünyada herkesin temiz suya erişime bulunmamaktadır. Temiz suya erişimin olmadığı yerlerde ayrıca gelişmişlik seviyesi de düşmektedir. Nitekim Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından hazırlanan Dünya Su Raporu’na göre dünyada hala 2 milyar insanın temiz suya düzenli olarak erişimi bulunmamaktadır. Ayrıca gerekli önlemlerin alınmadığı takdirde bu rakamın ilerleyen yıllarda çok daha artması beklenmektedir. Bu sebeple su kullanımı ve suya erişimin dünya gündeminin en önde gelen meselelerinden birisini oluşturmaktadır. Su kuyusu açılışları ile bu meselenin çözümüne ilişkin katkı sunulması amaçlanmaktadır.

 

Su Kuyusu Nerede Açılır?

 

Su kuyuları, kişilerin temiz ve içilebilir suya erişiminin olmadığı ya da kısıtlı olduğu yerlerde açılır. Nitekim kimi yerlerde insanlar temiz su için hergün kilometrelerce uzak mesafeye gidebilmektedirler. Bu gibi yerlerde ayrıca suya bağlı hastalıklar da ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Su kuyusu açılışları ile hem susuzluk ve kirli suya bağlı hastalık ve problemlerin ortadan kaldırılması hem de insanların temiz ve içilebilir suya olan hasretinin giderilmesi sağlanır. Bu kapsamda Beşir Derneği ekipleri gerekli fizibilite çalışmalarını yaparak su kuyusuna en acil ihtiyacın olduğu yerleri seçerek yapılan bağışları en doğru ve verimli şekilde değerlendirmektedir. Beşir Derneği ayrıca açtığı bu su kuyularını tekrar tekrar kontrol ederek gerekli bakımını da sağlamaktadır.

 

Su Kuyusu Nasıl Açılır?

 

Su kuyusu açılması için öncelikle su kuyusu bağışları ile gerekli meblağ toparlanır. Su kuyusu açılışı gerçekleştirecek dernekler bu bağışları çeşitli kampanyalar ile yönetmektedir. Beşir Derneği, dünyanın dört bir tarafındaki partner kuruluşları aracılığıyla su kuyusuna olan ihtiyacın en fazla olduğu yerleri tespit eder. Genellikle belli bir havuz hesabında toplanan bağışlar ile ihtiyacın yoğun olduğu bu bölgelerde su kuyusu açılışları gerçekleştirilir. Kimi bağışçılar ise su kuyusu maliyetlerinin büyük bir çoğunluğunu karşılayarak su kuyusu açılmasına vesile olurlar.

 

Su Kuyusu İsim Yazdırma Bedeli

 

Su kuyusu maliyetleri bölgeden bölgeye farklılık gösterebilmektedir. Ancak su kuyusu açan dernek ve kurumlar su kuyuları açılışı için belli bir isim yazdırma bedeli almaktadırlar. Bu sebeple su kuyusu bağışı ile kişiler, su kuyusuna vermek istedikleri ismi bu bedeli karşıladıkları sürece gerçekleştirebilirler. Beşir Derneği’nin bir su kuyusu isim yazdırma bedeli 3.000 Dolardır. 3,000$ ödeyen herhangi bir kişi açılacak bir su kuyusuna dilediği ismi verebilir. Su kuyusu açılışları yurtdışında olduğu için bağışın dolar cinsinden olması elzemdir.Bağış Yap

Su Kuyusu Maliyeti

Su Kuyusu Projesi

EKLE