Kapat

Yemen’de Son Yüzyılın En Büyük İnsanlık Dramı Yaşanıyor

Yemen’de devam etmekte olan savaş nedeniyle yüz binlerce kişi hayatını kaybetti, milyonlarca kişi evsiz kaldı ve 20 milyondan fazla kişi açlıkla pençeleşiyor.


Yıllardır süren savaşların yanı sıra 21. yüzyılın en büyük insani krizlerinden biri Yemen’de yaşanıyor. Birleşmiş Milletler raporlarında, Yemen’de devam eden savaş nedeniyle ortaya çıkan kriz durumu, son yüzyılın en büyük insanlık felaketi olarak nitelendiriliyor. Yine Birleşmiş Milletler raporlarına göre, iç savaşın devam ettiği Yemen'de ülke nüfusunun yüzde 75'i yani 22 milyondan fazla insan yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor. Yemen’de süren savaş nedeniyle şu ana kadar en az 100.000 kişi hayatını kaybetti, milyonlarcası ise evini terk etmek zorunda kaldı. Ayrıca ülkenin neredeyse tamamı açlık krizi ile karşı karşıya ve yaklaşık 85 bin çocuğun kötü beslenmeden kaynaklanan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiği belirtiliyor.

 

Bununla birlikte sağlık başta olmak üzere pek çok alanda insani kriz yaşanan ülkede, temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklikler gibi nedenlerle kolera başta olmak üzere salgın hastalıklar her geçen gün daha da artıyor.

 

Biz de Beşir Derneği olarak, açlığın ve ölümün pençesinde hayata tutunmaya çalışan Yemenli kardeşlerimizin yanında olabilmek için acil yardım çağrısında bulunuyoruz. Derneğimiz, kampanya kapsamında sizden gelecek desteklerle Yemenli savaş mağduru kardeşlerimizin gıda, giyim, içme suyu, ilaç ve barınma gibi temel insani ihtiyaçlarını karşılamaya gayret edecek.

 

Yapılacak Yardımlar Hayati Önem Taşıyor

 

Son yüzyılın en büyük insanlık dramının yaşandığı Yemen’de, savaş mağduru kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılacak her bir yardım hayati önem taşıyor. Siz de YEMEN yazıp 4032’ye sms göndererek ₺10 yardımda bulunabilir veya online bağış sayfamızdan dilediğiniz kadar katkı sunarak kampanyamıza destek olabilir, kardeşlerimizin yaralarının sarılmasına vesile olabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz ildeki temsilciliğimize müracaat edip makbuz kaşılığında bağış yapabilir veya 0216 375 4042 numaralı çağrı merkezimizi arayarak bağış işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.