Kapat

Somali

Somali, Somali Yardım Çalışmaları, Beşir Derneği Somali İnsani Yardım Faaliyetleri

Somali Yardımları

Açlıktan ölen çocukların vatanı "Somali"

2010 ve 2011 yıllarında yağışların az olması kuraklığın en önemli sebeplerinden olmuştur. Bu yıllarda Afrika Boynuzu’nun birçok bölgesinde son 50 yılda kaydedilen yağış değerlerin en düşüğü olduğunu göstermiştir. Büyük ölçüde azalmış mahsul üretimi ve artan hayvan ölümleri nedeniyle halk gıdaya ulaşamamıştır. Ve bu nedenle yaklaşık 260 bin kişinin açlıktan öldüğü bildiriliyor.

4 milyon kişinin kıtlık yaşadığı, 3.4 milyon kişinin acil yardım ihtiyacının olduğu ve ülke içinde 1.3 milyon kişinin yaşadıkları yerleri terk ederek göç ettiği bu dönemde Türkiye Somali’ye sahip çıkmış tüm kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile kardeş ülkenin yaralarını sarmaya çalışmıştır.

Beşir Derneği yaşanan kuraklık nedeniyle açlık sebepli ölümlerin arttığı Somali’de yardım faaliyetlerine başladı.

Krizin ilk anlarında Somali’ye giden ekiplerimiz kamplarda gıda paketi ve Temel İhtiyaç Malzeme Dağıtımı gerçekleştirdi. Bununla birlikte kalıcı proje olarak Somali’nin başkenti Mogadişu’da Yetimhane ve Okul Projesini hayata geçirdi.

Somali Gıda Yardımları

İhtiyaç sahibi ailelerin aylık temel gıda ihtiyaçlarının karşılanması için yürüttüğümüz yardım çalışmaları kapsamında Somali’de gıda kumanyası dağıtımları yapılmaktadır.

Somali Yetim Yardım Faaliyetleri

Terör, Hastalık ve açlık nedeniyle birçok insanın hayatını kaybettiği Somali’de yüzbinlerce yetim çocuk olduğunu gördük. Bu yetimlere sahip çıkmak, geleceğe ümitle bakacakları eğitimi almalarını sağlayacak yetimhane ve okul projesini hayata geçirdik.

2011 yılında 63 yetim kapasiteli yetimhane ve okul binasını hizmete açtık. Eş zamanlı olarak ta daha büyük bir lan üzerinde daha fazla yetimin barınacağı ve eğitim alacağı kompleksin projesini başlattık.

Mogadişu hükümetinin Beşir Derneği’ne tahsis ettiği 22 bin m2 arazi üzerine 500 öğrencili okul, 200 yetimin barınacağı yetimhane, spor alanları, yemekhane, çamaşırhane ve bahçesinde camisi olan eğitim kompleksinin inşasına başlandı.

Terör saldırıları ve çalışan personelin güvenliği nedeni le inşatta çalışmalar zaman zaman durmak zorunda kaldı. 2017 yılında tamamladığımız eğitim kompleksi şuan içerisinde öğrencileri ile tam bir ilim yuvası haline geldi.

Somali Eğitim Yardımları

Beşir Derneği Somali’de ilköğretim seviyesinde eğitim çalışmalarına devam ederken aynı zamanda liseyi bitirmiş gençleri Türkiye’de üniversite okumalarını sağlamak için Somali’de bir sınav düzenledi.

Sınavda belli bir notun üzerinde alan öğrenciler tam burslu olarak Türkiye’ye getirildi. Çeşitli branşlarda ve şehirlerde üniversite eğitimlerine başladılar. Türkiye’ye gelen öğrencilerimiz şimdi mezun oldular.

Somali Kurban Kesim Organizasyonları

Beşir Derneğine bağışladığınız kurban hisselerinizle düzenlediğimiz vekâleten kurban kesim organizasyonları dâhilinde Somali’de de düzenli olarak kurban kesiyor ve kamplarda ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıyoruz.

Somali Su Kuyuları Projesi

Çatlamış dudaklara su serpmek, kurumuş toprakların yeniden yeşerebilmesi için birçok ülkede su kuyuları açıyoruz.

Somali’nin büyük bir kısmı kuraklıkla mücadele ediyor. Bu nedenle Beşir Dermeği olarak Somali’de temiz içme suyu ihtiyacının karşılanması için kuyular açıyoruz.

Somali Ramazan Ayı Faaliyetleri

Rahmet Ayı Ramazan-ı Şerif'in bereketini yeryüzündeki kardeşlerimizi ile paylaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Yaptığınız bağışlarınızla Gıda Kumanyası, bayramlık kıyafet alıyor, iftar sofraları kuruyoruz. Fitrelerinizi gerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.

Somali halkı için yardım çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Vereceğiniz destek, yapacağınız bağışlar ile mahzun ve mahcup muhacir kardeşlerimizin hayatlarını bir nebze olsun kolaylaştırabilir yaralarını sarabiliriz.

Destek Olmak İster misiniz?
 

Havale-EFT İşlemlerinde Açıklamaya SOMALİ yazmayı unutmayız.

Video Galerisi

 


Fotoğraf Galerisi

Bağış Yap