Kapat

Nafile Kurban (Türkiye)

Farz ve vacip ibadetler dışında, Allah-u Teala’nın rızasını ve cennetini kazanmak amacı ile yapılan ibadetlere nafile ibadetler denir. Bu ibadetler kişinin manevi yönden Allah-u Teala’ya yakınlaşmasına vesile olur. Bu ibadetlerden bir tanesi de nafile kurbandır. Nafile Kurban bağışınızı Beşir Derneği ile yapın.

Nafile Ne Demektir?

Nafile, fıkıh terimi olarak farz, vacip ve sünnet ibadetler dışında kalan ve kişilerin Allah-u Teala (c.c.)’ya yaklaşmak, onun rızasını kazanmak ve daha fazla sevap kazanmak gibi kendi isteği ile yapmış olduğu mali ve bedeni bir takım ibadetleri ifade etmektedir. Nafile kurban ise nafile ibadetlerden bir tanesini oluşturmaktadır.

Nafile Kurban Ne Demektir?

Farz ve vacip ibadetler dışında, Allah-u Teala’nın rızasını ve cennetini kazanmak amacı ile yapılan ibadetlere nafile ibadetler denir. Bu ibadetler kişinin manevi yönden Allah-u Teala’ya yakınlaşmasına vesile olur. Bu ibadetlerden bir tanesi de nafile kurbandır. Nafile kurban etinin ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıyla hem onların yüzlerinin güldürülmesi sağlanır hem de tasadduk sevabı elde edilmiş olunur.

Nafile Kurban Niçin Kesilir?

Vacip kurbanlar dışında kalan kurbanlar nafile kurban olarak adlandırılır. Müslümanlar kestiği nafile kurbanlar ile Allah (c.c.)’ya yaklaşmak ve onun rızasını elde etmek isterler.

Nafile Kurban Etinden Kimler Faydalanabilir?

Kesilen nafile kurbanın etinden kesen kişi ve ailesi de dahil olmak üzere herkes faydalanabilir. Nafile kurban kesimi Allah (c.c.)’nun rızasını kazanmak için yapıldığından nafile kurban eti ihtiyaç sahibi kimselere de dağıtılabilir. Böylece ihtiyaç sahibi kimselerin de bu kurban etinden yararlanması sağlanır.

Nafile Kurbanı Kimler Keser?

Nafile kurban, diğer nafile ibadetler gibi Allah-u Teâlâ (c.c.)’ya yakınlaşmanın bir yolu olduğundan isteyen zengin veya fakir her bir Müslüman tarafından kesilebilir. Kişiler nafile kurbanları kendileri kesebileceği gibi dernekler aracılığıyla da kesim işlemini gerçekleştirebilir.

Nafile Kurban Bağışlanır mı?

Diğer kurban çeşitlerinde olduğu gibi nafile kurban kesimi için de kişiler vekalet vererek nafile kurban bağışı yapabilirler.  

Kişiler Allah-u Teala (c.c.)’ya yaklaşmak, onun rızasını kazanmak ve daha fazla sevap kazanmak gibi amaçlarla yapacağı nafile kurban bağışları dernekler aracılığıyla da gerçekleştirebilir.

Beşir Derneği Nafile Kurban Bağışlarını Nereye Ulaştırmaktadır?
Beşir Derneği aracılığıyla gerçekleştireceğiniz nafile kurban bağışlarınızı gönül coğrafyamızda bulunan mazlum ve mağdur ihtiyaç sahipleri ile buluşturuyoruz. Beşir Derneği ile sizler de nafile kurban bağışlarınız ile belki de yıl boyu et girmemiş evlerin sofralarını şenlendirebilir ve bu sayede sizlerden çok uzakta bulunan hiç görmediğiniz birilerinin hayır dualarını alabilirsiniz.
Bağışlanan Nafile Kurbanlar Ne Zaman Kesilir?

Beşir Derneği’ne yapılan adak kurban bağışlarının kesim işlemi için belli bir gün verebilmek mümkün değildir. Organizasyon öncesi yapılan fizibilite çalışmaları, gidilecek olan ülkenin güvenlik durumu, Pandemi koşulları, İslami kurallara tam riayet ederek hayvan seçimi gibi nedenler ile Beşir Derneği nafile kurban kesimi için maksimum 2 ay kadar sürede kesim işlemini tamamlamaktadır. Elbette ki bu süre maksimum olup tarafımıza vekalet verilen nafile kurbanlarının daha kısa sürede de kesim işlemi gerçekleşebilmektedir.

Nafile Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Beşir Derneği aracılığı ile nafile kurban bağışı yapmak isteyen kimseler web sitemizin https://www.besir.org.tr/banka-hesap-bilgilerimiz bölümünde bulunan hesap numaralarına EFT-Havale yoluyla, ATM’lerden ya da bankalardan, açıklama kısmına kurban türünü, kurban bağışı sahibinin adı, soyadı, kesim videosu ve SMS için gerekli olan irtibat telefonunu yazarak bağışlarını tamamlayabilirler. Bağışçılarımız ayrıca yine web sitemizin online bağış bölümündeki nafile kurban bağışı kısmından da kredi veya banka kartlarınız ile nafile kurban bağışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Derneğimiz ayrıca yurdumuzun dört bir köşesinde bulunan temsilcilikleri aracılığıyla da makbuz karşılığında nafile kurban bağışlarını elden alma imkânı da sunabilmektedir.  

Nafile Kurban Bağışının Kesim İşleminden Sonra Video Gönderiliyor mu?
Değerli Bağışçımız,

Beşir Derneğine yaptığınız kurban bağışlarında vekâlet okuma ve kesim işlemi, her hissedar grubu için ayrı ayrı kayıt altına alınmakta ve sizlere gönderilmekteydi.

2023 yılında başlatmış olduğumuz ve bu yılda devam eden Vekâleten kurban organizasyonundaki bu uygulamamız, aşağıdaki gerekçelere bağlı olarak sonlandırılmıştır.

1- Kesim organizasyonumuz gruplar halinde gerçekleştirildiğinden, bağışçıya gönderilen video kayıtlarındaki hissedar isimleri üçüncü şahıslar tarafından görülebilmekteydi. Bu durum, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (KVKK) aykırı olduğundan ve bağışçılarımızdan bu yönde aldığımız geri bildirimler nedeniyle bu ve bundan sonraki senelerde, kişiye özel kurban kesim videosu gönderilmeyecektir. Ancak kurban bağışınızın durumu, SMS yoluyla tarafınıza bildirilmeye devam edecektir.

2- Derneğimize yapılan kurban bağışı miktarının bir önceki yıla göre ciddi oranda artması, buna bağlı olarak vekâleten kurban kesim organizasyonumuzun aynı oranda büyümesi, her kesim için ayrı bir video kaydı almayı zorlaştırmaktadır. Fıkhi açıdan belirli bir süre içerisinde kesilmesi gereken vacip ve sünnet türündeki kurbanların zamanında kesilebilmesi için organizasyonun yavaşlamasına neden olan “kişiye özel video gönderim” uygulamasına 2023 yılı itibariyle son verilmiştir.   Ancak organizasyon için genel bir video kaydı alınarak, belgeleme amaçlı arşivlenecektir. 

3- Vekâleten kurban kesim organizasyonumuzda kişiye özel video kaydı alınmayacağından, buradan elde ettiğimiz zamanı daha verimli kullanarak kurban kesim işlemini vaktinde tamamlayabilmek adına, sizden aldığımız kurban vekâletleri, görevli kasaplara -İslami usullere uygun bir şekilde- toplu olarak verilecektir.

2023 yılı ve sonrasındaki tüm kurban organizasyonlarımızda uygulayacağımız bu yeni uygulamayı bağışçılarımızın dikkatine sunarız.

 

Sıkça Sorulanlar

 • Düzenli Kurban Bağışı Yapabilir miyim?
  Bir hisse bedeli 3.300 TL. olan kurban bağışlarınızı düzenli periyotlar halinde bağışlayabilirsiniz. Banka üzerinden düzenli bağış talimatı sistemimiz henüz aktif olmamakla birlikte en kısa sürede aktif hale gelecektir. Dilerseniz Banka Hesap Numaralarımız | Beşir Derneği (besir.org.tr) linkten de banka bilgilerimize ulaşabilir, Eft-havale yapabilirsiniz ya da bankadan veya ATM’den yatırabilirsiniz. Açıklama kısmına kurban türü (örneğin: Adak, Akika, Şükür, Nafile) / kurban hisse sahibi isim soyisim / irtibat telefon numarası yazmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz de Online Bağış | Beşir Derneği (besir.org.tr) web sayfamızı ziyaret ederek kredi kartı veya bankamatik kartınız ile bağış yapabilirsiniz.
 • Kurban Nedir?
  Kurban, Allah (cc)'a Yaklaşmaktır. Kurban, Allahu Teâlâ ile yakınlık kurmaktır. Kurban, bize Hz. İbrahim’in itaatini, Hz. İsmail’in teslimiyetini, Hz. Hacer’in rızasını hatırlatan ibadettir. Aynı zamanda tıpkı zekât gibi malî bir ibadet olmanın yanında toplumsal kaynaşmanın, yardımlaşmanın en mühim göstergelerindendir. Kurban bayramı günleri temelde et ve kan değil, takva ve teslimiyet günleridir. Rabbimiz, “Kurban etleri ve kanları değil, sadece takvanız Allah’ın katına ulaşır.
 • Kurban Bağışı İçin SMS ile Bağış Yapabilir miyim?
  Sms kanalıyla kurban bağışı alamamaktayız dilerseniz mesaj kısmına ; BAĞIŞ, SADAKA, YARDIM, ACİL, DEPREM, AFET, KUYU, SU, KUMANYA, YETİM, GIDA, MAMA, SAĞLIK, KATARAK, YAKACAK, HİJYEN, EĞİTİM, BARINMA, ÇADIR, RAMAZAN, İFTAR, MUSHAF, KURAN, DESTEK, SURİYE, ARAKAN, YEMEN, FİLİSTİN, GAZZE, SOMALİ, AFRİKA, KARDEŞ, BİRLİK, İNFAK, BEŞİR, AŞEVİ, BAYRAMLIK, İDLİP, KANDİL, UN, GİYİM, AÇLIK yazarak diğer bağış kalemlerimize destek olabilirsiniz. Kurban bağışınızı ulaştırabileceğiniz anlaşmalı bankalarımız bulunmaktadır. Dilerseniz Banka Hesap Numaralarımız | Beşir Derneği (besir.org.tr) linkten de banka bilgilerimize ulaşabilir, eft-havale yapabilir yada bankadan veya atm den bağış tutarını yatırabilirsiniz. Açıklama kısmına kurban türü örneğin : Adak / kurban hisse sahibi isim soyisim / irtibat telefon numarası yazmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz de Online Bağış | Beşir Derneği (besir.org.tr) web sayfamızı ziyaret ederek kredi kartı veya bankamatik kartınız ile bağış yapabilirsiniz.
 • Kurban Bağışı İçin Banka Hesap Numaranız Var mı?
  Bağışınızı ulaştırabileceğiniz anlaşmalı banka hesap bilgilerimize Banka Hesap Numaralarımız | Beşir Derneği (besir.org.tr) adresinden ulaşabilir, dilerseniz de 0216 375 40 42 nolu hattımızdan da hesap numaralarımızı sms olarak alabilirsiniz.
 • Adak Kurban Bağışı Yapabilir miyim?
  Evet elbette, Beşir Derneği tüm yıl boyunca adak kurban bağışı kabul edip ihtiyaç sahiplerine kurban paylarını ulaştırmaktadır. Adak kurban bağışı yapmak için Banka Hesap Numaralarımız | Beşir Derneği (besir.org.tr) adresinden banka bilgilerimize ulaşabilir, eft-havale yapabilirsiniz yada bankadan veya atm den adak kurban bağışınızı yatırabilirsiniz. Açıklama kısmına kurban türü örneğin : Adak / kurban hisse sahibi isim soyisim / irtibat telefon numarası yazmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz de Online Bağış | Beşir Derneği (besir.org.tr) bağış sayfamızı ziyaret ederek kredi kartı veya bankamatik kartınız ile kolayca bağış yapabilirsiniz.
 • Akika Kurban Bağışı Yapabilir miyim?
  Evet elbette, Beşir Derneği tüm yıl boyunca akika kurban bağışı kabul edip ihtiyaç sahiplerine kurban paylarını ulaştırmaktadır. Akika kurban bağışı yapmak için Banka Hesap Numaralarımız | Beşir Derneği (besir.org.tr) adresinden banka bilgilerimize ulaşabilir, eft-havale yapabilirsiniz yada bankadan veya atm den adak kurban bağışınızı yatırabilirsiniz. Açıklama kısmına kurban türü örneğin : Akika / kurban hisse sahibi isim soyisim / irtibat telefon numarası yazmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz de Online Bağış | Beşir Derneği (besir.org.tr) bağış sayfamızı ziyaret ederek kredi kartı veya bankamatik kartınız ile kolayca bağış yapabilirsiniz.
 • Şükür Kurban Bağışı Yapabilir miyim?
  Evet elbette, Beşir Derneği tüm yıl boyunca adak kurban bağışı kabul edip ihtiyaç sahiplerine kurban paylarını ulaştırmaktadır. Şükür kurban bağışı yapmak için Banka Hesap Numaralarımız | Beşir Derneği (besir.org.tr) adresinden banka bilgilerimize ulaşabilir, eft-havale yapabilirsiniz yada bankadan veya atm den adak kurban bağışınızı yatırabilirsiniz. Açıklama kısmına kurban türü örneğin : Şükür / kurban hisse sahibi isim soyisim / irtibat telefon numarası yazmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz de Online Bağış | Beşir Derneği (besir.org.tr) bağış sayfamızı ziyaret ederek kredi kartı veya bankamatik kartınız ile kolayca bağış yapabilirsiniz.
 • Nafile Kurban Bağışı Yapabilir miyim?
  Evet elbette, Beşir Derneği tüm yıl boyunca nafile kurban bağışı kabul edip ihtiyaç sahiplerine kurban paylarını ulaştırmaktadır. Nafile kurban bağışı yapmak için Banka Hesap Numaralarımız | Beşir Derneği (besir.org.tr) adresinden banka bilgilerimize ulaşabilir, eft-havale yapabilirsiniz yada bankadan veya atm den adak kurban bağışınızı yatırabilirsiniz. Açıklama kısmına kurban türü örneğin : Nafile / kurban hisse sahibi isim soyisim / irtibat telefon numarası yazmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz de Online Bağış | Beşir Derneği (besir.org.tr) bağış sayfamızı ziyaret ederek kredi kartı veya bankamatik kartınız ile kolayca bağış yapabilirsiniz.
 • Bağış Kurbanım İçin Video Gönderiliyor mu?
  Değerli Bağışçımız,

  Beşir Derneğine yaptığınız kurban bağışlarında vekâlet okuma ve kesim işlemi, her hissedar grubu için ayrı ayrı kayıt altına alınmakta ve sizlere gönderilmekteydi.

  2023 yılı itibariyle vekâleten kurban organizasyonundaki bu uygulamamız, aşağıdaki gerekçelere bağlı olarak sonlandırılmıştır.

  1- Kesim organizasyonumuz gruplar halinde gerçekleştirildiğinden, bağışçıya gönderilen video kayıtlarındaki hissedar isimleri üçüncü şahıslar tarafından görülebilmekteydi. Bu durum, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (KVKK) aykırı olduğundan ve bağışçılarımızdan bu yönde aldığımız geri bildirimler nedeniyle bu ve bundan sonraki senelerde, kişiye özel kurban kesim videosu gönderilmeyecektir. Ancak kurban bağışınızın durumu, SMS yoluyla tarafınıza bildirilmeye devam edecektir.

  2- Derneğimize yapılan kurban bağışı miktarının bir önceki yıla göre ciddi oranda artması, buna bağlı olarak vekâleten kurban kesim organizasyonumuzun aynı oranda büyümesi, her kesim için ayrı bir video kaydı almayı zorlaştırmaktadır. Fıkhi açıdan belirli bir süre içerisinde kesilmesi gereken vacip ve sünnet türündeki kurbanların zamanında kesilebilmesi için organizasyonun yavaşlamasına neden olan “kişiye özel video gönderim” uygulamasına 2023 yılı itibariyle son verilmiştir. Ancak organizasyon için genel bir video kaydı alınarak, belgeleme amaçlı arşivlenecektir.

  3- Vekâleten kurban kesim organizasyonumuzda kişiye özel video kaydı alınmayacağından, buradan elde ettiğimiz zamanı daha verimli kullanarak kurban kesim işlemini vaktinde tamamlayabilmek adına, sizden aldığımız kurban vekâletleri, görevli kasaplara -İslami usullere uygun bir şekilde- toplu olarak verilecektir.

  2023 yılı ve sonrasındaki tüm kurban organizasyonlarımızda uygulayacağımız bu yeni uygulamayı bağışçılarımızın dikkatine sunarız.
 • Kurban Bağışım Nerede Kesiliyor?
  Beşir Derneği’ne emanet ettiğiniz kurban bağışlarınızı başta ülkemiz olmak üzere mazlum coğrafyalarda yapılan fizibilite çalışmaları çerçevesince belirlenen acil ihtiyaçlı bölgelerde kesimini gerçekleştiriyoruz. Kesimi tamamlanan kurban bağışlarınızı paylar halinde ihtiyaç sahibi ailelere, medreselere ve kurumlara dağıtımını gerçekleştiriyoruz.
 • Kurban Bağışı İçin Online Bağış Yapabilir miyim?
  Beşir Derneği'ne tüm bağışlar gibi kurban bağışlarınızı da online olarak kolayca yapabilirsiniz. Bu kapsamda Online Bağış | Beşir Derneği (besir.org.tr) web sayfamızı ziyaret ederek kredi kartı veya bankamatik kartınız ile kolayca online kurban bağışı yapabilirsiniz. Kurban bağışlarınızın türünü, kesilecek hisse sahibinin isim soyisim ve cep telefonu bilgisini yazmayı unutmayınız.
 • Taksitle Kurban Bağışı Yapabilir miyim?
  Online Bağış | Beşir Derneği (besir.org.tr) web sayfamızı ziyaret ederek kredi kartı veya bankamatik kartınız ile anlaşmalı olan banka kartları ile 4 taksit seçeneğini seçerek bağış yapabilirsiniz.
 • Kurban Bağışım Ne Kadar Sürede Kesilir?
  Beşir Derneği’ne emanet ettiğiniz kurban bağışlarınız başta ülkemiz ve gönül coğrafyalarımızda yaptığımız fizibilite çalışmaları çerçevesinde Pandemi şartlarını da göz önünde bulundurarak en geç 2 ay içerisinde kesilmektedir. Bu belirttiğimiz süre maksimum olup çok daha kısa sürede de kurban bağışınız ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmektedir. Kurbanınızın kesildiğinde sizlere anlık olarak nerede kesildiğine dair sms atılmaktadır. Kurban organizasyonu bittikten sonra 2 hafta içerisinde de kurban bağışınızın kesim görüntüleri tarafınıza ulaştırılmaktadır.
 • Kurban Organizasyonunun Süreçleri Nelerdir?
  Öncelikle uzman ekiplerimizin ülkemiz ve mahzun coğrafyalarda yaptıkları fizibilite çalışmaları ile süreç başlamaktadır. Fizibilite aşamasından sonra kesim yapılacak ülke ve bölgeler belirlenir ve veteriner kontrolünde ve islami kurallara haiziyet hususuna tam riayet edilerek hayvan seçimi ve küpeleme işlemi başlar. Adak, Akika, Nafile ya da şükür kurban bağışınızın şartı ne olursa olsun tüm bu aşamalar bizzat ekiplerimizin nezaretinde gerçekleşmektedir. Seçimi yapılan hayvanların imkanlar dahilinde noter ve din görevlileri huzurunda vekalet sahiplerinin tek tek isimleri okunarak kesilmesi ile organizasyon süreci başarı ile tamamlanmaktadır.
 • Kurban Bağışımı Takip Edebilir miyim?
  Evet.Beşir Derneği Otomasyon sistemi üzerinde tutulan bağışlarınıza ait tüm kayıtlara erişebilir bağışlarınızı takip edebilirsiniz. Web sayfamız üzerinden yaptığınız kurban bağış esnasında cep telefonunuza ve e-posta adresinize gönderdiğimiz şifreyi kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.Kurban bağışınızın planlaması, nerede kesileceği veya kesildiği bilgisine ulaşabilirsiniz.

Banka Hesap Bilgileri

Banka kanalıyla gönderdiğiniz bağışınızın açıklama bölümüne bağış amacını (Genel Bağış, Zekat, Kurban vs.), isminizi ve cep telefonu numaranızı yazdırınız. Belirtilen cep telefonunuza bağışınızın alındığına dair bilgi mesajı gönderilecektir.

Ayrıca elinizde sistemimiz tarafından oluşturulmuş bir referans numarası mevcutsa açıklama bölümüne mutlaka onu yazınız.

Örneğin; BAĞIŞ/KAMPANYA TÜRÜ ADINIZ,SOYADINIZ 0555 555 55 55

Aşağıda bilgileri yer alan çalıştığımız tüm banka şubelerinden kurumsal tahsilat ekranları ile havale masrafı olmadan bağış yapabilirsiniz. Lütfen bu isteğinizi gişe yetkilisine belirtiniz.

Derneğimizin vergi muafiyeti bulunmaktadır.

 • Banka
  ZİRAAT BANKASI
  Swift
  Şube
  Darıca Şubesi (784)
  Döviz
  Hesap No
  57461050 - 5106
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  57461050 - 5107
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  57461050 - 5108
  Iban
 • Banka
  KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik Şubesi (8)
  Döviz
  Hesap No
  400 000-1
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  400000 - 101
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  400000 - 102
  Iban
 • Banka
  VAKIF BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik Şubesi (75)
  Döviz
  Hesap No
  00158007299880537
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  00158048013420238
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  00158048013420265
  Iban
 • Banka
  TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik Şubesi (78)
  Döviz
  Hesap No
  9950 0000-11
  Iban
 • Banka
  ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik E-5 Şubesi (174)
  Döviz
  Hesap No
  200 000-37
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  200 000-38
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  200 000-39
  Iban
 • Banka
  HALK BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik Şubesi (0869)
  Döviz
  Hesap No
  16000092
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  53000366
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  58000111
  Iban
 • Banka
  VAKIF KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  PENDİK - İSTANBUL
  Döviz
  Hesap No
  4042-4
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  4042-105
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  4042-106
  Iban
 • Banka
  EMLAK KATILIM
  Swift
  Şube
  PENDİK ŞUBE-24
  Döviz
  Hesap No
  52938700001
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  52938700101
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  52938700102
  Iban
 • Banka
  ZİRAAT KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  Ümraniye Şubesi (7)
  Döviz
  Hesap No
  50000-1
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  50000-2
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  50000-3
  Iban