2021 Kurban Bağışı Vekaleten Kesim Organizasyonu

Kurban, Allah (cc)'a Yaklaşmaktır.

 

Kurban, Allahu Teâlâ ile yakınlık kurmaktır. Kurban, bize Hz. İbrahim’in itaatini, Hz. İsmail’in teslimiyetini, Hz. Hacer’in rızasını hatırlatan ibadettir. Aynı zamanda tıpkı zekât gibi malî bir ibadet olmanın yanında toplumsal kaynaşmanın, yardımlaşmanın en mühim göstergelerindendir.

 

 

Kurban bayramı günleri temelde et ve kan değil, takva ve teslimiyet günleridir. Rabbimiz, “Kurban etleri ve kanları değil, sadece takvanız Allah’ın katına ulaşır." (Hacc 22/37) diye buyurarak kurban ibadetinde amacın et kesmek ya da kan akıtmak olmadığını, esas maksadın takvaya ulaşmak olduğunu bize bildiriyor.

 

Kurban Bağışı Hakkında Sık Sorulan Sorular
 
 
 

 

Kurban Bağışı Türleri

 

Beşir Derneği olarak emanet bilinciyle yıl boyu adak, akika, şükür ve nafile kurban bağışlarınız başta ülkemiz olmak üzere gönül coğrafyamızın pek çok mahzun beldesinde islami kurallara tam riayet edilerek bizzat organizasyona personel ve gönüllülerimiz tarafından nezaret edilerek kesilip paylar halinde ihtiyaç sahibi ailelere, yetimlere, öksüzlere ve yetimhanelere dağıtım işlemleri yapılmaktadır. Bununla birlikte Beşir Derneği kurban bayramı özelinde vacip kurban bağışlarınızı da Türkiye ve dünyada ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır.

 

 

Kurban Bağışı ve Kesim Organizasyonu Süreci 

 

 

  • Kurban kesim organizasyonunun süreci bağışçılarımızın Beşir Derneği'ne kurban bağışı işlemi yaptıktan sonra başlamaktadır.
  • Bağışı yapılan kurbanlıklar bağış türlerine göre 7 şer hisseli gruplar haline getirilir.
  • Yapılan fizibilite aşamaları akabinde en acil ihtiyaç olan ülke/bölgelerden başlanarak kurban bağışlarınızın ataması yapılır.
  • Kurban kesim organizasyonu öncesinde kesim yapılacak olan bölgeye giden ekiplerimiz kurban bağışlarınızın islami kurallara uygun olarak seçim işlemini ve kesim yapılacak yerin hazırlığını tamamlar.
  • Kurban kesimi yapılacak hayvanların dernek tarafından işaretlendikten sonra ehil kasaplara vekalet verilerek tekbirler eşliğinde kurban kesim işlemi tamamlanır.

Kesimi Türkiye'de planlanan kurban bağışlarınız ülkemizin en modern et kombinalarında bizzat ekiplerimizin nezaretinde, uzman ekipler tarafından İslami kurallara uygun bir şekilde kesilmektedir. Noter, veteriner ve din görevlilerinin nezaretinde gerçekleşen kesim organizasyonu imkanlar dahilinde ekiplerimiz tarafından video ile kayıt altına alınıp kurban bağışı yapan hayırseverlere gönderilmektedir.

Yurtdışında yaptığımız organizasyon bölge imkânları dâhilinde mezbahane veya açık alanda gerçekleştirilmektedir. İmkânlar dâhilinde yerel otoriteler şahitliği, veteriner ve din adamları gözetiminde İslâmî usûllere göre gerçekleşmektedir.

Etler 5-7 kg’lık paketler halinde ihtiyaç sahibi âileler, medreseler, yurtlar yetimhaneler başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlara dağıtımı yapılmakta ve tutanakla belgelenmektedir.

 

Kurban Bağışı Fiyatları 

 

Hayırseverlerin ibadet niyetiyle yaptıkları başta vacip kurban bağışları olmak üzere, tüm kurban bağışlarını (Adak, Akika, Şükür, Nafile) İslami kurallara tam riayet edecek şekilde vaktinde ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmayı hedefleyen Beşir Derneği, kar amacı gütmeyen bir yardım kuruluşu olması hasebiyle ana hedefini çok fazla bağış toplamak gibi bir hedefi bulunmamaktadır. Yukarıda bahsi geçen nedenler sebebiyle Beşir Derneği herhangi bir ülke/bölge şartlı kurban bağışı almamakla birlikte tüm organizyona bizzat yerinde nezaret edecek şekilde fiyatlandırma politikası gütmektedir.

 


 

2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan ve etkileri 2021 yılında da devam eden koronavirüs pandesimi sebebiyle de olası yurt dışı çıkış yasaklarını göz önünde bulunduran Beşir Derneği, tüm organizasyonu ülkemizde yapabilecek şekilde organize olmuş, tüm bu sayılan sebepler nedeniyle de kurban bağışı fiyatlarını bir hisse bedeli 1.300 tl olacak şekilde kararlaştırmıştır. Kurban bağışlarının islami kurallara haiz olacak şekilde, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmesi için Beşir Derneği olarak büyük bir özveri ile gayret ediyor, kurban bağışı yapan hayırseverlerimizin kurban bağışlarını ihtiyaç sahipleri ile buluşturuyoruz.

 

 

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

 

 

 

Kurban yakınlaşmaktır diyerek çıktığımız kurban kesim organizsyonumuza katılıp mahzun yüzleri güldürmek, kurban bağışlarınız ile sofraları donatıp dualarda kendinize yer edinebilirsiniz. Yapacağınız kurban bağışları, açlık sınırındaki bir yetimin umudu olacağı gibi kardeşlerimize uzanan bir yardımeli olacaktır.

Kurban bağışlarınızı;

- www.besir.org.tr/online-bagis bölümünden ilgili kurban bağış türünüzü seçerek kolayca online yapabilir,

- TR 1300 0100 0784 5746 1050 5106 - Ziraat Bankası ya da web sayfamızda bulunan diğer banka hesaplarımız üzerinden açıklama kısmına kurban bağış türünüzü, hissedarın isim soy isim ve cep numaranızı yazarak Havale - EFT bağışı yapabilir,

- Türkiye genelinde bulunan 200'den fazla temsilciliğimizde makbuz karşılığında yine kurban bağış işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Kurban Kesim Videosu Gönderilir Mi?

 

Tüm kurban kesim organizasyonlarımız video kaydı ve fotoğraf çekimi ile kayıt altına alınmakladır. Kurban bağışlarınızı 7 şerli gruplar haline ayırdığımız vekâlet kâğıdından okunan isimler ve kesim anı kısa video klip halinde bağışçılarımıza organizasyondan en geç bir ay sonra sunulmaktadır. Bazı teknik sebepler veya ülke şartlarından kaynaklı yasaklara bağlı olarak çok nadir de olsa görüntü alamadığımız durumlar da olmaktadır. Bu durumlarda kesim görüntüleri kurban bağışçılarına iletilememektedir.

Vekâleten kurban kesim organizasyonuna ait görüntüleri Bağış Takip Sistemimize yüklüyor ve size özel ekranda bağışınızı kolayca takip edebilmenizi sağlıyoruz.

 

 

Kurbanımı Kendim Kesip Yine De Kurban Payı Bağışlayabilir Miyim?

 

 

Kurbanlıklarınızı kendiniz kesip ihtiyaç sahibi aileler ile kolaylıkla kurban paylarınızı paylaşabilirsiniz. Kardeş Payı projemiz ile kesimini kendiniz yaptığınız kurbanlıkları sizden teslim alıyor, ihtiyaç sahibi ailelerin kurban bayramında sofralarını sizlerin vesilesi ile şenlendiriyoruz. 

Aşağıda bulunan link üzerinden "Kardeş Payı" projemize dahil olabilirsiniz. Formu doldukturdan sonra ekiplerimiz sizlerle iletişime geçecek olup, kurban bağışı paylarınızı ihtiyacı olduğu tespit edilmiş ailelere ulaştıracaktır. Allah C.C. hayrınızı kabul eylesin.

"Kardeş Payı" proje formunu doldurmak için lütfen tıklayınız.

 

Covid_19 Virüs Salgını ve 2021 Kurban Bağış Organizasyonu

Covid_19 virüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürmektedir. Alınan tedbirler virüs ile mücadelede etkili olurken sosyal hayatımızda da birçok değişime neden oldu. Uygulanan kısıtlamalar ekonomik anlamda kıt kanaat geçinen birçok ailenin geçim sorununu derinleştirdi.

 

Virüs salgını sonrası Beşir Derneği olarak yurt genelinde başlattığımız destek çalışmalarına Ramazan Ayında ziyadesiyle devam ettik.

Önceliğimiz Türkiye’deki ihtiyaç sahiplerinin dertlerine derman olmaktı. Bununla beraber bizlerden başka dayanakları olmayan mazlum coğrafyaların, mahzun gönüllü insanlarına sizlerin emanetlerini ulaştırarak yardım ettik.

 

Virüs salgını nedeniyle dayanışmaya ihtiyaç duyduğumuz zor günlerden geçiyoruz. Bu nedenledir ki Pandeminin başından beri, yardımlarımızı yurt genelinde artırdığımızdan bahsetmiştik. Aynı şekilde bu kurban bayramında da kurban bağışlarından elde edeceğimiz etleri öncelikle ülkemizdeki ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmayı planlıyoruz.

 

Vekâleten vereceğiniz kurban bağışı ile kesiminden elde edeceğimiz etleri yurt genelinde 300’den fazla noktada ihtiyaç sahibi ailelere ve kuran kursları gibi kurumlarda okuyan öğrencilere ulaştıracağız. Kurban bağışı vesilesiyle yüzbinlerce mahzun gönülün bağış kurbanlarından faydalanmasını amaçlıyoruz. 

 

2021 kurban bağışı vekaleten kesim organizasyonunu virüs salgını nedeni ile olası yurtdışı çıkışlarına getirilecek kısıtlamalar veya gidilecek ülkelerde uygulanabilecek yasakları da göz önünde bulundurarak planladık. Kurban bağışı organizasyonumuzu her sene olduğu gibi bu yıl da gerekli tüm tedbirleri içerecek şekilde ele alıyoruz. Kurban Bağışı organizasyonu ile ülkemizin selamını gönül coğrafyalarımızın mahzun beldelerini ulaştırıyoruz.

 

Herhangi bir kısıtlama olmaz ise bağışladığınız kurbanlar her yıl olduğu gibi bu yıl da gönül coğrafyamızdaki mazlum ve mahcup insanlara ulaştırmanın gayretinde olacağız. 

 

Virüs veya başka nedenler ile uygulanabilecek olası yasaklara karşı organizasyonun tamamını ülkemizde yapmak üzere Beşir Derneği olarak gerekli tüm tedbirleri de ayrıca aldık.

 

Kurban kesmek mali bir ibadettir. Belirli vakitler içerisinde kesilmesi gerekmektedir. Bize verdiğiniz emanetleri ibadetin ruhuna uygun bir şekilde İslami kurallara riayet ederek kurbanların kesilmesini ve kurban etlerinin gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtılması hususunda herhangi bir olumsuzluğa mahal vermeyecek şekilde yerine getirilmesi sorumluluğunun bilincindeyiz. Her yıl rutin olarak yaptığımız planlamalar ve önlemlere ilave olarak virüs salgını tedbirlerine riayet etmek ve doğabilecek olumsuzlukların ibadetin vaktinde yerine getirilmesine mani olmaması için bu yıl fazlaca tedbirler almak durumundayız.

 

Gerek Beşir Derneği gönüllü ekiplerinin sağlığı, gerekse tedbirlere riayet edilmesi ve ibadetin fıkhi sıhhati için üzerimize düşenleri yapacağımız konusunda hiçbir şüpheniz olmasın.

 

Vekâleten kurban kesim organizasyonundaki önceliğimiz en çok ihtiyaçlı bölgelerden başlayarak bizleri bekleyen kardeşlerimize, bağış kurbanlarınızdan elde edilen kurban etleri ulaştırmak ve kardeşliğe, birlikteliğe vesile olmaktır.

 

En çok ihtiyaçlı bölgelerin tespiti Beşir Derneği ekiplerince her yıl yeniden değerlendirilmekte ve güncellenmektedir.

 

Kurban bağışı vekaleten kesim organizasyonu aylar öncesinden planlanan hassas bir süreçtir. Kurban Bayramına yakın tarihlerde olağan ve olağanüstü durumlardan kaynaklı maliyet, lokasyon ve güvenlik riskleri farklılaşabilmektedir. Kurban Bayramı yaklaştıkça ilk planlamalar çoğu zaman revize edilerek en sağlıklı ve güvenli organizasyon olması sağlanır. Kurban kesin organizasyonu aşamalarını en ince ayrıntıları ile planlanması gerekir. Bağışçılarımızın kurban bağışlarını vaktinde ve ihtiyaç sahibi bölgelerde keseceğiz.

 

Beşir Derneği’nin tüm kurban bağışı toplama çalışmalarında ve yardım ulaştırma süreçlerini belirlerken en büyük etken bağışçılardan alınan emanetlerin şartı gereği yerine eksiksiz ve uygun bir şekilde getirilebilmesidir. Bu kapsamda kurban bağışı bizler için çok ama çok önemlidir. 

 

 

Kurban bağış fiyatları neye göre belirlenir?

 

Cevap: Sivil toplum kuruluşları kar amacı gütmeyen organizasyonlardır. Beşir Derneği Kamu Yararına Çalışan ulusal ve uluslararası insani yardım örgütü olarak bu sorumluluğun bilincinden hareketle çok fazla bağış toplamak gibi bir ana hedefi olmayıp derneğimize bağış olarak emanet edilen gerek maddi gerekse ayni yardımları vaktinde uygun şekilde gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını hedeflemektedir. Vekâleten kurban kesim organizasyonumuz da bu hassasiyetle yürütülen bir süreçtir.

 

Bahsettiğimiz tüm bu hususlar nedeni ile kurban bağışını ülke ve bölge listeleri, fiyatları üzerinden kampanya yapmak yerine ibadet niyeti ile yapılan bağışların vaktinde ve İslami usullere göre yapılabilmek için bağış kurbanı fiyatları ülke ve bölge şartı olmaksızın tek fiyat üzerinden kabul ediyoruz.

 

Bu hassasiyetimiz ve alacağımız emanetlerin sorumluluğunu yerine getirebilmek için 2021 bağış kurban organizasyonunu Türkiye ve dünyada uygulanan virüs tedbirlerine bağlı olarak tüm organizasyonun Türkiye’de yapılabilme ihtimalinin yüksek olması nedeniyle maliyet ve organizasyon yapısını belirledik.

 

 

Bağış kurbanı nasıl kesilir?

 

Ülkemizde yasalarımızın izin verdiği kriterlere uygun bir şekilde tam teşekküllü et kombinalarında kesilecek yasal mevzuata ve İslami kurallara uygun besili büyük baş kurbanlıkları, noter, din görevlisi, veteriner ve derneğimizin uzman gözetmenleri eşliğinde bağış kurbanlarınızı sizlerden aldığımız vekâletler ile kesilecektir.

 

 

Bağış kurban kesildikten sonra etleri nasıl dağıtılıyor?

 

2021 bağış kurban vekaleten kesim organizasyonununda Türkiye’de 81 il ve 300 farklı noktada ihtiyaç sahiplerine bağış kurbanlarından elde ettiğimiz kurban etleri paylar halinde dağıtılacaktır. Ülkemizde gerçekleştireceğimiz kurban bağışı organizasyonları ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza paylar halinde kurban bağışı etlerini ulaştıracağız. Bu süreçte kurban organizasyonun her aşamasını ayrıntılı şekilde ele alıyoruz.

Bununla birlikte eğer yasal kısıtlamalar gerek bizim ülkemizde, gerekse gideceğimiz ülkelerde kalkarsa ve sağlık, güvenliği açısından bir problem yaşanmazsa ekiplerimiz yurt dışında gönül coğrafyalarımızda da kurban bağışlarınızı ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştıracaklardır

 

Vacip, Şafiler için Sünnet Kurbanları bayramın ilk üç gününde kesilecek ve etleri paketlenerek dağıtılacaktır. Bunun dışında kalan adak, akika, şükür, nafile gibi kurban bağışlarının ise bayramdan sonraki günlerde kesimleri yapılacak ve paylar halinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır.

 

Yıllardır yaptığımız vekâleten kurban kesim organizasyonu sonunda bağışçımıza kurbanının nerede kesildiğine dair bilgilendiren mesajlar atmaktayız. Aynı şekilde kurban kesim görüntüleri bayramdan belli bir zamandan sonra web sayfanızda bağışçı paneline yüklenerek bağışçımızın kurbanının kesim görüntüsüne ulaşmasını sağlıyoruz. Bazı istisnai ve nadir durumlarda görüntü almakta veya yurt dışı kesimlerde ülkeden çıkarmak sorun yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda görüntü sağlanamamaktadır.

 

Organizasyon ile ilgili tüm bilgilere www.besir.org.tr web sayfamızdan veya 02163754042 çağrı merkezinden ulaşabilirsiniz.

 

365 gün iyilik sürsün, mahzun ve mahcup yüzler gülsün diye, bağışlarınızı bekliyoruz.

 

 

 

 

Bağış Yapmak İster Misiniz?

Her kurban bayramında yeryüzünün renkleriyle buluşmak, bağışlarınız vesilesiyle yaşanan mutluluklara hissedar olmak istiyorsanız; vekâleten kurban organizasyonumuza katılabilirsiniz. Bir hisse ile birçok insanın yüzünü güldürmek sizin elinizde.

 

Bağışlayacağınız bir hisse kurban, açlık sınırındaki ihtiyaç sahiplerinin umudu, mahzûn yüzlerde mutlu bir tebessüm olacaktır. Vâcip, şükür, akika, adak ve benzeri niyetler ile kesilmek ve etini dağıtmak üzere Derneğimiz’e verdiğiniz vekâlet ile İslâmî usûllere uygun bir şekilde kurbanınızı kestirmiş olacaksınız.

 

Derneğimize bağışladığınız Vacip ve Sünnet kurbanlar bayramın ilk üç gününde, diğer bağış türleri olan adak, akika, şükür ve nafile kurban bağışlarınız ise bayramdan sonra kesilip paylar halinde ihtiyaç sahiplerine dağıtılır. Vacip-Sünnet kurban bağışlarınızı arefe günü saat 17.00'a kadar kabul edilecektir.