GAZZE  ÖLÜYOR

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 3 bin 648'i çocuk 8 bin 796 kişi öldü

 

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'de düzenlediği saldırılarda öldürülenlerin sayısının 3 bin 648'si çocuk, 2 bin 290'ı kadın olmak üzere 8 bin 796'ya, yaralananların sayısının ise 22 bin 219'a yükseldi.

"İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırı sırasında Filistinli ailelere yönelik katliamların sayısı 950'ye yükseldi.", ayrıca saldırıların başlamasından bu yana 2 bin 30 kişinin enkaz altında olduğuna ilişkin ihbar aldıklarını aktardı.

 

Gazze Şeridi'nde yaşanan insanlık dramı, dünyanın gözü önünde devam ediyor. İsrail'in saldırıları sonucu yüzlerce sivil hayatını kaybetti, binlercesi yaralandı. Gazze'deki altyapı ve sağlık sistemi çökmek üzere. İnsani yardım kuruluşları, bölgeye acil olarak gıda, su, ilaç ve yakıt gönderilmesi çağrısında bulunuyor.

 

Bu yazıda, Gazze'deki son durumu, tarihsel arka planını ve uluslararası toplumun tepkisini detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Gazze, Filistin'in iki bölgesinden biri. Diğeri Batı Şeria. Gazze, Akdeniz kıyısında, Mısır ve İsrail arasında sıkışmış küçük bir toprak parçası. Yaklaşık 2 milyon insan yaşıyor burada. Nüfusun yüzde 70'i mülteci veya mülteci torunu.

 

Gazze, 1948'de İsrail'in kurulmasıyla birlikte Filistinlilerin sığındığı bir yer oldu. 1967'de İsrail'in Altı Gün Savaşı'nda işgal ettiği Gazze, 2005'te İsrail'in yerleşimcilerini çekmesiyle birlikte Filistin yönetiminin kontrolüne geçti. Ancak İsrail, Gazze'nin hava sahasını, deniz sınırını ve dış ticaretini kontrol etmeye devam etti. Gazze, adeta dünyadan izole edilmiş bir açık hava hapishanesine dönüştü.

 

İsrail, Hamas'ın Gazze'yi yönetmesini kabul etmedi ve Gazze'ye abluka uygulamaya başladı. Abluka, Gazze'nin ekonomik ve sosyal hayatını felç etti. Gazze'de işsizlik, yoksulluk ve açlık arttı. Elektrik, su ve yakıt sıkıntısı yaşandı. Sağlık hizmetleri yetersiz kaldı. Eğitim kalitesi düştü.

 

İsrail ile Hamas arasında zaman zaman şiddetli çatışmalar yaşandı. 2008-2009, 2012 ve 2014 yıllarında İsrail, Gazze'ye büyük askeri operasyonlar düzenledi. Bu operasyonlarda binlerce Filistinli sivil öldü, on binlercesi yaralandı veya evsiz kaldı. Gazze'nin altyapısı büyük zarar gördü.

 

2021 yılında da yeni bir kriz patlak verdi. Ramazan ayında Kudüs'te yaşanan gerginlikler, Gazze'ye sıçradı. İsrail Gazze'ye hava saldırısı düzenledi. Bu saldırılarda şu ana kadar 250'den fazla Filistinli ve 12 İsrailli hayatını kaybetti.

 

Gazze'deki insanlık dramına uluslararası toplumun tepkisi ise yetersiz kaldı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ateşkes çağrısında bulundu ancak somut bir adım atmadı. ABD, İsrail'in kendini savunma hakkını desteklediğini belirtti. Avrupa Birliği, taraflara şiddeti durdurma çağrısı yaptı. Arap ülkeleri ise Gazze'ye insani yardım gönderdi.

 

Gazze'de yaşanan insanlık dramı, Filistin-İsrail sorununun çözümsüzlüğünün bir sonucu. Bu meseleyi çözmek için uluslararası toplumun daha aktif ve tarafsız bir rol oynaması gerekiyor. Aksi takdirde, Gazze'de kan ve gözyaşı dinmeyecek.

 
 
 
Filistin/ Gazze Yardımları

İnsanlığın kadim şehri, selam yurdu ve İslam’ın ilk kıblesi Kudüs; barbarca bir işgal ile karşı karşıyadır. İnsanlığı, vicdanı, ahlakı, uluslararası hukuku hiçe sayan gözü dönmüş bir anlayış, Kudüs’ü işgalci bir topluluğa teslim etme adına yıllardır tam bir vahşet uygulamaktadır. Gazze’de, elinde ve yüreğinde iman ve cesaretinden başka bir şey olmayan onlarca masum insan, bütün dünyanın gözü önünde hunharca katledilmekte ve yurtlarından atılmaya çalışılmaktadır.

 

 

Bu zulme sessiz kalmayan Beşir Derneği, kardeşlerinin yanında olmak ve yaralarını sarmak adına bağışçılarından aldığı destekle Filistin’de, Gazze’de yaşayan ihtiyaç sahibi aileler, yetimler ve çocuklar içinde insani yardım çalışmaları yapmaktadır.

 

 

Filistin Gıda Yardımları

Beşir Derneği; İhtiyaç sahibi ailelerin aylık temel gıda ihtiyaçlarının karşılanması için yürüttüğümüz yardım çalışmaları kapsamında Filistin’de gıda kumanyası dağıtımları yapılmaktadır.

 

 

Filistin Kurban Kesim Organizasyonları

Beşir Derneğine bağışladığınız kurban hisselerinizle düzenlediğimiz vekâleten kurban kesim organizasyonları dâhilinde Filistin’de da düzenli olarak bağış kurban kesiyor ve ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıyoruz.

 

Filistin Ramazan Yardımları

Rahmet Ayı Ramazan-ı Şerif-in bereketini yeryüzündeki kardeşlerimizi ile paylaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Yaptığınız bağışlarınızla Filistin’de gıda Kumanyası, bayramlık kıyafet alıyor, iftar sofraları kuruyoruz. Fitrelerinizi gerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.

 

 

Filistin Eğitim Yardımları

Eğitim, bir insanın; duygusal, bedensel, zihinsel olarak sahip olduğu yeteneklerini belirlenen amaç doğrultusunda geliştirmesidir. Eğitim her bireyin temel hakkıdır. Zor şartlar altında bazı insanlar bu temel haklarından mahrum kalabiliyorlar. Bu nedenle Beşir Derneği mazlum coğrafyalarda eğitim faaliyetlerinin devam etmesi için çalışmalar yapmaktadır.

 

Beşir Derneği, Gazze’nin Şecaiye Kubbe Mahallesinde bulunan altmışı yetim toplamda 100 öğrencinin eğitim gördüğü, Fatıma Zehra Anaokulunda ki çocukların eğitimlerine destek olmaktadır.

 

Filistin Sağlık Yardımları

Beşir Derneği, yaptığı çeşitli sağlık yardımı çalışmalarıyla ihtiyaç sahibi ailelerin ümidi olmaya devam ediyor. Hastalığın kol gezdiği bölgelerde rehberlik, ilaç yardımları, sağlık taramaları ve tedavi gibi çalışmalarıyla Beşir Derneği, mazlumların yardımına koşmaktadır.

 

Yıllardır süregelen savaşın yıkıcı etkileri nedeniyle insanların temel gereksinimlerini karşılamakta güçlük çektiği Filistin’de yaptığı ilaç ve tıbbi malzeme yardımıyla bölge halkına umut oluyor. Bu kapsamda Gazze Şeridi Acil Sağlık Noktalarında bulunan yaralılara ve diğer Filistinlilere 13 bin 500 adet sağlık malzemesi yardımı gerçekleştirdik.

 

Filistin genelinde Gazze özelinde sağlık yardımlarımız devam ediyor.

 

Filistin Afet Yardımları

Beşir Derneği acil afet durumlarında dünyanın her yerinde yaraların sarılması ve temel ihtiyaçların karşılanması için çalışmalar yapmaktadır.

.

 

 


Bağış Yap

Filistin

Bağış | İyiliğe Ortak Ol

EKLE
Filistin

Filistin Yardım Kampanyası

EKLE