Zekat Kimlere Farz Olur?

Zekat Kimlere Farz Olur?

Zekat kimlere farz olur: Zekat kelime anlamı olarak güzel özelliklere sahip olan övgü, çoğalma, bolluk, temizlik ve bereket demektir. Aynı zamanda son din İslam'ın bir şartıdır. Buluğ çağına girmiş, aklı yerinde, hür, nisap miktarı mala sahip olan Müslümanlara farz bir ibadettir. Bunun yıl içinde bir kere verilmesi farzdır. İhtiyaç sahibi Müslümanlar bundan faydalanır. Beşir Derneği, bu ibadetin çok kolay bir biçimde tamamlanmasını sağlıyor. Zorluklarla boğuşan kardeşlerimize, vereceğiniz zekatı en kısa süre içinde ulaştırıyor.

Zekat Nedir?

Zekat; bereket, temizlik, çoğalma ve artma gibi farklı birçok anlama sahiptir. İslam dininin emirleri içinde yer alır. Hatta İslam'ın şartları içindedir. Sahip olunan malın belli bir kısmının, ihtiyaç sahiplerine verilmesi demektir. Hicretten sonra ikinci senede farz olarak kabul edilmiştir.

Zekat Nasıl Hesaplanır?

Zekat kimlere farz olur: Akıllı, hür ve 80.18 gr altın veya bunun değerinde malı olan kişilerin zekat vermesi farzdır. Özetle, zengin olan Müslümanların yerine getirmesi gereken bir ibadettir. Hesaplanmasına baktığımız zaman belli miktarda bir malın olması şarttır. Buna göre 40 adet keçi ya da koyunu olan, 30 sığırı veya 5 devesi olan kişilerin zekat vermesi farz olarak karşımıza çıkıyor.  Ayrıca 80.18 gram altını bulunanların da zekat ödemesi yapması gerekiyor.

Kimler Zekat Verir?

Zekat kimlere farz olur: Zekat verecek olan kişilerin şu özelliklere sahip olması önemlidir;

  • Kişinin mutlaka Müslüman olması şarttır.
  • Bunun yanı sıra akıl sağlının yerinde olup olmadığına bakılır. Bu konuda bir sorun söz konusu ise o kişiniz zekat vermesi gerekmez.
  • Aynı zamanda hür olmak gibi bir kural da vardır. Yani kişinin kendi iradesini sağlayabilmesi dikkat edilecek olan bir husustur.
  • Ergenliğe girmiş olan kişilerin zekat vermesi lazım.
  • Kazanç sağlayan, hükmü veya hakiki anlamda arttırıcı mala sahip olmak gibi birtakım hususlar dikkat çeker.
  • Son olarak zekatın verilebilmesi için gerekli mala ve mülke sahiplerin, bunun üstünden  bir kameri yıl geçtikten sonra, yine aynı miktarda malının olmalarına bakılır.
  • Özetle nisap miktarının başarılı bir biçimde korunması mühimdir.
  • Zekat verecek kişiler bu özelliklere sahip ise ibadetlerini yerine getirirler.

Zekat Ne Zaman Verilir?

Zekatın verilme zamanı konusunda bir sınırlama farz olmasının ardındandır. Nisap olarak bilinen miktarın üstünden bir yıl geçmesi şarttır. Kameri adıyla tanımlanmış olan hesap baz alınır. Farz olduğu vakit verilir. Her ne kadar Ramazan ayı ile özdeşleştirilmiş bir ibadet olsa da, bu ay gelmeden ya da bu ay geçtikten sonra da verilmesi mümkündür. Çünkü bu ibadet bir borçtur. Allah'a olan borç, herhangi bir zaman dilimi içinde ödenmek zorundadır.

Zekat Konusunda Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Zekat kimlere farz olur: Hür, aklı yerinde, belirtilmiş miktarlarda malı olan kişilerin zekat vermesi yüce dinimizin bir emridir. Kadınlar, ziynet eşyalarından zekat verebilirler. Hanefi mezhebine göre hem gümüş hem de altın ziyneti olan kişilerin bunu yapması şarttır. Miktar ise 80.18 gramdır.

Beşir Derneği zekat bağışı kampanyasına katılım sağlayarak, ibadetinizi en kısa süre içinde yerine getirebilirsiniz. Bunun için hem kısa mesaj hem de diğer online sistemler aktif hale getirilmiştir. Tevbe suresinde çok açık bir biçimde kimlere zekat verileceğinden bahsedilmiştir. Buna göre düşkünler, fakirler, borçlular zekat alma hakkına sahiptirler.