Zekât Bağışı Nereye Yapılır?

Zekât Bağışı Nereye Yapılır?

Yüce dinimiz İslam'a göre Zekât, 5 temel şartın arasında yer alıyor. Buna göre bir Müslüman, malının 40'da birlik kısmı üzerinden bu ibadeti yerine getirmek zorundadır. Zekât bağışı nereye yapılır; Beşir Derneği sitesinden bu konuda hemen başvuru gerçekleştirebilir ve meblağın muhtaç olanlara ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için kurallara uygun bir biçimde vekalet verilir. Yani tüm ayrıntılar düşünülmüştür. Hemen bu sisteme dahil olun ve güvenilir bir yapı içinde ibadetinizi yerine getirin.

Zekât İbadetinin Dinimizdeki Önemi Nedir?

Zekât bağışı İslam dininin farz olarak kabul ettiği bir ibadet şeklidir. Bu konuyla alakalı olarak Bakara 83 içinde Cenahı Hak; insanların hem namazlarını kılması gerektiğini hem de zekatlarını vermek zorunda olduğunu çok açık bir biçimde emretmiştir. Bu ibare 110. Ayet içinde de geçer. Yani hükümler açıktır. Zekât vermek, hali vakti yerinde olan kişiler için farzdır.

Zekât Vermek Kimler İçin Zorunludur?

Zekât bağışı nereye yapılır; Beşir Derneği üzerinden hemen online şekilde bağışın yapılması çok kolaydır. Zekat verecek olan kişiler için şu şartlar söz konusudur;

  • Zekat verecek olan kişinin Müslüman olması şarttır.
  • Aynı zamanda ergenlik çağını geçmesi de gerekir.
  • Hür olmayan kişilerin zekat vermesi söz konusu değildir.
  • Mali anlamda durumunun belli kriterlere uygun olması önemlidir. Bu durum; artırıcı olarak tanımlanır. Yani kazanç getiren bir gelir mevcutsa o kişinin zekat vermesi şarttır.

Zekât Kimlere Verilir?

Tevbe suresi içinde Zekât kimlere verilir sorusunun yanıtı son derece açık bir biçimde ifade edilmiştir. Buna göre miskin ve fakirlere zekât düşer. Aynı zamanda zekât toplayan memurlara da bunun verilmesi söz konusudur. Bunun yanı sıra özellikle kalbi İslam dinine ısıtılmak istenen kişilere de sunulmasının önünde bir engel yoktur. Hem yolda kalanlar hem de Allah yolunda savaşan kişiler zekât alabilirler.

Beşir Derneği Üzerinden Zekât Verme İşlemi Nasıl Olur?

Zekât bağışı nereye yapılır; Beşir Derneği resmi sitesi üzerinden hemen zekat bağışında bulunmak mümkündür. Elbette bunun için sayfadan üyelik alınmalıdır. Daha sonra ana menüde dikkat çeken bağış yap yazan yere tıklamak gerekiyor. Bağış türü seçenekleri içinde yer alan zekât üzerinden ilerleyin. Miktarı açık bir biçimde girin. Sepete eklemenizin ardından bunu onaylayın ve ödemeyi gerçekleştirin. Hepsi bu kadar. Para hemen hesaba geçer ve ihtiyaç sahiplerine pay edilir.

Zekât Miktarının Hesaplama İşlemleri Nasıldır?

Zekât hesaplama işlemleri belli usullere göre yapılır. Bu ibadet, maddi açıdan sorunu olmayan kişiler için farzdır. Hesaplama çerçevesinde dikkat edilen en temel husus sahip olunan maldır. Bunun nisap miktarda olması gerekir. Günümüzde bunun altın üstünden karşılığı yaklaşık olarak 80.18 gram şeklindedir. Bunun yanı sıra 5 tane deve karşılığı vardır. 40 keçi ya da koyun sahibi olanların zekat vermesi esastır. Son olarak 30 sığırlık bir hesaplama söz konusudur.

Zekât İçin Neden Beşir Derneği?

Zekât bağışı nereye yapılır; Beşir Derneği'ne ait olan resmi site üzerinden tüm süreci en kısa zaman dilimi içinde gerçekleştirmek mümkündür. Beşir Derneği, Allah Rızasını her zaman göz önünde bulunduran ve buna göre hareket eden bir dernektir. Bundan dolayı güvenilir, şeffaf olan yapısı ile dikkat çeker. İhtiyaç sahiplerini belli kriterlere göre belirledikten sonra onlara gerekli olan yardımı yapar. Zekat bağışı hem Türkiye içinde hem de mazlum Müslümanların yaşamış olduğu ülkelerde dağıtılır. Allah'ın emrini yerine getirebilmek adına siz de bağış gerçekleştirebilirsiniz.

 Donate

Zekât Bağışı Nereye Yapılır?

Zekat Bağışı

EKLE