Zekat Bağışı

Zekat Bağışı

Allah’ın (cc) farz olarak insanlığa verdiği bir nimet olan zekat, bütün Müslüman kardeşlerimizin yardımlaşmaya kalplerini ısıtacağını, Allah’ın yolunda ilerlemenin güzelliklerini göstereceğini ayetlerinde bildirmiştir. İyilik yolunda ilerlemenin her zaman güzelliklerle karşılaşmanın bir erdemi olduğunu da bilerek zekat bağışı için Beşir derneği online yardımlaşma kampanyalarına katılabilir. Müslüman kardeşlerimizin yüzünü güldürebilirsiniz.

‘’Elinizi Savaştan Çekin, Namaz Kılın, Zekat verin’’

Nisa suresi 77. Ayet Allah’ın zekatın hikmetlerini insanlığa nasıl bağışladığını açıklamaktadır. Zekat bağışı bizlere İslamiyet’in verdiği üçüncü şart olarak bulunmakta, topluma ve ihtiyacı olanlara yardım eli uzatmak ise sünnet sayılmaktadır. Zekat vermekte zorunlu olan Müslüman kardeşlerimiz, zekatlarını mal varlığının nisap miktarı üzerinden hesaplayarak yapmaktadır. Zekat vererek ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarının karşılanması ve yardımlaşmanın güzelliğinin her zaman yaşatılması hem bizler hem de paylaştığımız insanlar için önemli olmaktadır.

Zekatı Kimler Vermelidir?

Zekat bağışı bütün Müslümanlar için şart koşulmamış, belirli kriterlere göre ayetlerde yer alarak mal varlığı üzerinden hesaplanmıştır. Müslümanlıkta zenginin fakire yönelik bir yardımlaşma ahlakı bulunmakta, eğer ki çevrenizde birileri aç iken tok uyuyorsanız kınanmaktadır. Zekat vermek için mal varlığının nisap bedelinin üzerinde olması gerekmektedir. Bu mala sahip olanlar mallarının %2.5 kadarını zekat olarak vermek zorundadırlar. Zekatlarınızı Beşir derneği üzerinden bağışlayarak, aç, susuz ve yardıma ihtiyacı olan topraklara ulaştırabilir, susuz topraklara su, aç sofralara yemek ve yetim çocuklarına nimet olabilirsiniz.

Allah’ın bizlere verdiği güç ve hoşgörü ile dünyanın her yerindeki Müslüman kardeşlerimize ulaşarak, zekatlarınızı paylaşmakta, Sudan’dan Somali’ye ve Afrika’ya kadar da birlikte yoksulluk ve susuzlukla mücadele etmekteyiz.

Zekat Ne Zaman Verilir?

Zekat bağışı için mal varlığının nisap miktarı üzerinden hesaplanmalı ve malın %2,5 oranında fakire temlik işlemi yapılmalıdır. Zekat verecek kişilerin, ramazan ayına da vermesi ya da yılın 354 günü üzerinden de istenilen zaman verme hakkı bulunmaktadır. Allah’ın (cc) bağışladığı nimetlere fazlasıyla ulaşmış, kendi kazancının kat kat fazlasını almış olan kardeşlerimizin bu görevi yerine getirmesi hem Müslümanlığa hem de ibadetlerimize yakışır bulunmaktadır. Hepimiz yardımlaşarak ve hoşgörülerimizi birbirimize ulaştırarak iyilik yolunda ilerlemekte ve Allah’ın bizlere bağışladığı nimetlerden faydalanabilmekteyiz. Her kim ki iyilik yolunda yürür, her zaman kötülükten bir adım uzaklaşacak, ibadetlerini yerine getirerek daha güzel bir dünyanın tohumlarını ekmeye başlayacaktır.

Zekat Miktarı Nasıl Hesaplanmalıdır?

Zekat miktarını hesaplamak için nisap miktarına bakmak gerekmektedir. Nisap miktarı demek 80.18 gr altın veya bunun kur değerinde nakit veya ticaret malına sahip olmak demektir. Bu nisap miktarı için borçların da verilen zekattan düşülmesi gerekebilmektedir. Bununla birlikte 1 kamer yılı boyunca elinizde tutuğunuz malın %2.5 olarak zekat olarak verilmesi gerekmektedir. İyilik yolunda ilerlemekte olan bütün Müslüman kardeşlerimiz, dilerse zekatlarını bağışlayarak, dünya ve Türkiye üzerindeki kardeşlerimize yardım ellerini uzatarak, onları açlık, susuzluk ve yoksulluktan kurtarabilecektir.

Beşir Derneği Yardım Kampanyaları

Bağışlarınız ve zekatlarınızla Allah’ın (cc) bizlere bağışladığı güzellikleri sizin aracılığınızla kurak topraklara, yoksul ailelere ve hasta Müslüman kardeşlerimize ulaştırıyoruz. Daima iyilik yolunda ilerlemek ve bütün Müslüman kardeşlerimizin yardım çağrılarına ses vermek için sizden gelen bağışlarla, yemek ve gıda kolileri hazırlamakta, nakdi ve ayni yardımlar yapmaktayız. Aynı zamanda su kuyusu, kurban bağışlarınızı, sağlık paketlerinizi ve eğitim bağışlarınızı da beklemekte, projelerimizle gönül coğrafyasında sizlerle birlikte yardımlarımızı devam ettirmekteyiz.