Yurt Dışında Su Kuyusu Açtırmak

Yurt Dışında Su Kuyusu Açtırmak

Dünya üzerinde her 6 kişiden bir kişi yetecek kadar içme suyuna ulaşamamaktadır. UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerinde göre milyonlarca insan yeterli suya ulaşamıyor, her 2 kişiden birinin içtiği su ise tamamen sağlıksız. Yani dünya nüfusunun yarısı sağlıklı ve temiz su içemiyor.

Sağlıksız, kirli ve yeteri miktarda olmayan suların içilmesi ya da bir şekilde bu suların hayatın her alanında kullanılması sebebi ile her gün 10 bin kişi hayatını kaybetmektedir. Aynı zamanda su kaynaklarımız da hızla tükeniyor. Geçtiğimiz 100 yıl içerisinde ise dünya üzerinde su tüketimi 10 kat artmıştır. Bu sebeple hem su tüketimimizin artması, hem su kaynaklarımızın azalması sebebi ile tüm dünya üzerinde içilebilecek şekildeki emiz su oranımız maalesef yarı oranda azalmıştır. Maddi imkânları yeterli olan herkes yurt dışında su kuyusu açtırmak için Beşir Derneği aracılığı ile harekete geçebilir.

Neden Su Kuyuları Açtırmalıyız?

Su hayat kaynağımızdır. Yeryüzünde insanların ve tüm canlıların hayatlarını devam ettirebilmesi için gerekli en önemli şey sudur. Su olmadan insanların ve canlıların ihtiyaçlarının hiçbirisi karşılanamaz. Dünya üzerinde artık pek çok yerde su kaynakları maalesef kısıtlı hale gelmiştir. Su kaynaklarının azalması, maddi imkânsızlıklar gibi sebeplerden bazı ülkelerde insanlar suya ulaşmak konusunda zorluk çekmektedirler. Böyle ülkelerde yaşayan insanlar kilometrelerce uzaklıktan yürüyerek, normalde asla kullanılmaması gereken kirlilikteki suları buralardan alıp içmekte ve her türlü ihtiyaçları için kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Bu sebeple de birçok salgın hastalık geçirmektedirler.

Su yoksunluğunun ve tüm maddi yoksunlukların yaşandığı ve zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren insanların e temel ihtiyacı olan su dertlerine derman olmak amacı ile bir çok su kuyusu projesine imza atılabilir. Beşir Derneği olarak yurt dışında su kuyusu açtırmak isteyen vatandaşlarımıza yardımcı oluyor, mazlum insanların yaralarını sarmanıza destek oluyoruz.

Beşir Derneği Su Kuyusu Projesi Nasıl İşliyor?

Beşir Derneği olarak, yurt dışında su kuyusu açtırmak isteyen bağışçılarımız sayesinde, evlerinde ye oturdukları yerlerde temiz içme suyuna ulaşamayan mazlum insanların yardımlarına koşuyoruz. Böylece oradaki fakir, yardıma muhtaç halkı kilometrelerce yol yürümekten kurtarıp temiz ve sağlıklı suya kavuşmalarını sağlıyoruz. Su kuyusu projelerimiz tamamlandıktan sonra ise Beşir Derneği olarak su depoları kurmak ve su şebekeleri projeleri yaparak insanların evlerine de temiz içme suyu götürebilmeyi amaçlıyoruz.

Bu yardımları yapabilmek için yurt dışında su kuyusu açtırmak isteyen yardımseverlerimizin yapacağı katkılar için “Su Kuyuları” adı altında bir bağış havuzu yaptık. Bu güzel hayrı herkes işleyebilsin diye 10 TL bile olsa bağışçılarımızın yardımı ile büyük birikimler yapılmakta ve suya ihtiyacı olan insanlara biraz olsun su getirebilmekteyiz.

Su Kuyusu Projeleri Nelerdir?

Özellikle Dünya sağlık Örgütünün verilerinden yola çıkarak durum tespiti yapılır ve çalışmalara başlanır. Bu verilerin üzerine ülke için durum tespiti yapılır ve hangi ülkede en çok ihtiyaç varsa o ülkeye öncelik verilir. En çok ihtiyaç duyulan ülkeler tahmin edileceği üzere Afrika ülkeleridir. Afganistan, Pakistan, Çad, Etiyopya ve Tanzanya gibi ülkelerde çok büyük temiz su sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu yüzden bu ülkelerde belirli planlar ve programlar dâhilinde su kuyuları açılmaktadır. Yurt dışında su kuyusu açtırmak istendiğinde, bölgedeki ekonomik durum, sosyolojik durum, bölgenin fiziki ve durumu gözetilerek proje başlatılmaktadır. Dolayısıyla her su kuyusu açma süresi bölgeye ve bu durumlara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Su Kuyusu Açtırmanın Maliyeti Nedir?

Yurt dışında su kuyusu açtırmak isteyenler için bu süreç ortalama 8 ay içerisinde tamamlanmaktadır. Su kuyusu maliyetleri genellikle 3500 USD ile 10000 USD arası değişmektedir. Yine de kimi noktalardaki su kuyusu çalışmaları fiziki şartlar ve diğer etkenler ile çok daha fazla maliyete çıkabilmektedir.