Yemen’e Yardım

Yemen’e Yardım

Yemen

Asıl ismi Yemen Cumhuriyeti olan Yemen Ortadoğu'da yer almaktadır. Çevresin de Aden Körfezi, Kızıldeniz, Umman Denizi ve Suudi Arabistan yer almaktadır. Yemen başkenti Sana ile birlikte yine en büyük şehri de başkenttir. Yapılan sayımlara göre Yemen nüfusu 26 milyon küsur kadardır.

Yemen’de Yaşanılan Felaket Nedir?

Yemen 2014 yılında Husiler tarafından başkenti ele geçirilmiş bir ülkedir. Ülke de başkente yapılan bir operasyonla birlikte aynı zaman da darbe yapılması ile birlikte bir iç savaşta yaşamıştır. Bu iç savaşa yerli halkın çoğunluğu dayanamayıp hayatını kaybetmiştir ve bu durum da Yemenliler için büyük bir etki yaratmıştır. Husilerin, Yemen halkı üzerin de etkilerini sağlamak amacıyla, sözlerini geçirmek amacıyla, yaptıkları darbe başkenti Sana ile başlayıp aslında bütün ülkeyi içeren bir darbedir. Darbeye karşılık vermek isteyenler, darbeye karşı direnç göstermek isteyenler ve daha birçok Yemenli oldukça büyük bedeller ödemiştir. Yaşanılan bu iç savaşla birlikte çoluk çocuk, kadın, herkes canlarını hiçe sayarak karşı koysa da birçok insan, bu durum karşısın da güçsüz kalıp hayatını kaybetmiş ve birçoğu da yaşam mücadelesini devam ederken evlerini kaybetmiş imkânlarını çoğunu kaybetmiştir. Ve oldukça yardıma muhtaç ve yoksul bir felaketle karşı karşıya kalmıştır. Milyonlarca insan açlık sebebiyle hayatını kaybetmişken, milyonlarca insan da bu savaşta birlikte mücadeleye devam edemeyip hayatını kaybetmiştir. Yemen’de yaşanan bu durum kısa süre de unutulmuş ya da çok fazla Yemen’e yardım alamadıkları insanların sesini duyuramadıkları bir durumla söz konusu olmuştur. Bu yaşanan felakete göre Yemen’de yaşanan bu durum, yaşanan bu insanlık durumu belki de en büyük felakettir. Savaşta birlikte krizin yaşanması ile birlikte birçok insan hayatını kaybetmesi yer alan raporlarda da göstermesi ile birlikte yemenin büyük bir felaket yaşadığını büyük bir insanlık durumunu ortaya koyduğunu göstermektedir.

Beşir Derneği Ve Yemen’e Yardım İçin Yapılan Faaliyetler Nelerdir?

Beşir Derneği açlıkla ölümle mücadele eden yaşamına devam eden Yemenliler için birçok kampanya, birçok faaliyet ve birçok proje düzenleyerek acil yardım ile birlikte çalışmalar sürdürmektedir. Beşir Derneği birlikte iyiliğin her yerde olabileceği, paylaşılır olabileceği, dayanışma içerisinde gerçekleştirebileceği sloganları ile birlikte Yemen’in birçok temel gıda yardımları ile birçok giyim, birçok ilaç, barınma gibi çeşitli yardımlarla onlara yardım etmiş bir dernektir. Savaş mağduru Yemenliler, Beşir derneğinden gelen yardımlarla birlikte aslında yüzlerinde oluşan tebessümle yapılan bir yardımın böyle güzel sonuçları olmasını da göstermektedir. Beşir Derneği yaptığı un, pirinç, süt tozu gibi sıvı yağ gibi çeşitli yardımlarla da yalnızca Yemen değil Yemen’in çevresinde de bulunan bölgelere giden Yemenlilere de yardımcı olarak bu konuda hasar almış, bu konuda yardıma muhtaç herkese orada bulunan ekiplerle birlikte elinden geldiğince yardım etmiştir. Yemen’de savaş mağduru insanlarla birlikte ülkede yaşanan iç çatışma ile Beşir Derneği gönüllüleri canlarını riske atarak bölgeye gitmiştir. Bölgedeki salgın hastalığa karşı, bölgedeki iç savaşa karşı, başlarına gelebilecek her türlü durumda fedakârlık yaparak aslında Beşir Derneği bizlere böyle durumların insanların yardımına ulaşmak da bir engel olmayacağını göstermekle birlikte, yaptığı yardımların içten, samimi ve gerçekten merhamet duyguları içerisinde gerçekleştiğini de göstermektedir. Beşir Derneği'nin yapılan destekler, Beşir Derneği'nin yapılan bağışlar ile birlikte birçok Yemenli kardeşimize de yardımlar ulaşmaktadır. Aldığı bağışları, aldığı desteğinin yerine ulaştıran Beşir Derneği ve bu konuda büyük bir gayret ve çaba içerisinde olan Dernek, unutulmuş, unutulmaya yüz tutmuş, belki de hatırlanmayan Yemen'deki savaş mağduru insanları unutmayarak aslında onların da yaşamlarını bir parça olsa destek veren bir dernektir.