Vekaleten Kurban Bağışı Caiz Midir?

Vekaleten Kurban Bağışı Caiz Midir?

Kurban ibadetini getirmek isteyen kişilerine vekaleten kurban kesmesi caizdir. Vekaleten kurban bağışı caiz midir; vekaleten kurban kesilmesi caiz olduğu için vekaleten kurban bağışı yapmakta İslam alimleri tarafından dinen sakınca görülmemiştir.

Kurban ibadetini yerine getirmek için güvenilir kurumlara, derneklere ve kişilere vekalet verilebilir. Kurban bağışı yapmak için derneğimizle istediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz. Ülkemizde ve yurtdışında sefaletle sınanan tüm kardeşlerimiz için elimizden geleni yaparken sizler de destek olmak isterseniz yardımlarınızın ihtiyaç sahiplerine ulaşması için vesile oluyoruz.

Vekaleten Kurban Kesmenin Hükmü Nedir?

Kurban ibadetinden birçok Sure ve Ayette bahsedilmiştir. Hac suresinde kurban etinin fakir ve yoksullara paylaşılması buyurulmuştur. Maide Suresi’nde kurbanın halis niyetle kesilmesi buyurulmuştur. Kurban kesecek kişilerin niyeti halis olmalı ve Allah’a şükretmek, ona yakınlığını göstermek için kurban kesmelidir. Kurban ibadetini yerine getirecek kişi kurbanı kendisi kesebileceği gibi vekaleten kesilmesi caizdir. İslam, kolaylık dinidir. Kurbanlık hayvanı kesecek gücü olmayanlar, kurban kesecek yeri olmayanlar için kolaylık sağlayan İslam dininde kurban kesmek isteyen herkes vekaleten kesebilir.

Kurban vekaletinin verileceği kişilerine İslami usulleri bilmesi ve kurban kesimini Allah’ın emirlerine göre yapması gerekir. Kurban vekaleti vermek isteyen kişi yazılı veya sözlü olarak vekalet verebilir. Vekil tayin edilen tarafın kabul ettim demesi gerekir. Vekalet verilen taraf kişinin adına, onun ibadetinin yerine gelmesi için kurbanı keser.

Kurban kesildikten sonra etlerinin fakirlerle ve yoksullarla paylaşılması buyurulmuştur. Kurban bayramlarında elinizden geldiğince yardıma ihtiyaç duyan kardeşlerimize el uzatmak istiyorsanız kurban vekaletinizi kurumuza verebilirsiniz. Vekaleten kurban bağışı caiz midir; vekaleten kurban kesilmesinde dinen sakınca olmadığı için vekaleten kurban bağışı caizdir.

Vekaleten Adak Kurbanı Bağışlanabilir Mi?

İslam’da bayramda kesilen kurban dışında kurban çeşitleri vardır. Adak kurbanı İslam’ın buyruklarına göre kesilebilecek kurbandır. Kişinin Allah’tan istediklerinin yerine gelmesi halinde Allah’a şükretmek için adak kurbanı kesilir. Adak kurbanının etinden kesen kişi, annesi ve babası, eşi ve çocukları yiyemez. Dinimizde uygun olan adak kurbanının etlerinin fakirlere ve yoksullara dağıtılmasıdır. Adak kurbanı kesilmesi için de kişi vekalet verebilir. Vekil tayin edilen kişi kabul ettim dedikten sonra adak kurbanı İslami usullere göre kesilir ve etleri fakirlere dağıtılır.

Vekaleten kurban bağışı caiz midir; adak kurbanı vekaleten kesilmesi caiz olduğu için vekaleten kurban bağışı yapılmasında da dinen bir sakınca görülmemiştir. Adak kurbanlarınızın gerçekten yoksul ve ihtiyaç sahibi insanlara ulaşmasını istiyor, zor günlerinden onların sofralarına bir tabak sıcak yemek koymak istiyorsanız derneğimize bağış yapabilirsiniz. Bizler Müslüman kardeşlerimize el uzatmak, onları yalnız bırakmadığımızı göstermek için hem ülkemizde hem de yurtdışında bağışlarımıza devam ediyoruz. Sizin de halis niyetle gönlünüzden yardım etmek geçiyorsa ülkemizde ve yurtdışında ihtiyaç sahibi olan kardeşlerimize yardımlarınızı ulaştırıyoruz.

Vekaleten Akika Kurbanı Bağışlanabilir Mi?

Vekaleten kurban bağışı caiz midir; Akika kurbanı vekaleten kesilmesi caiz olan kurban çeşitlerinden olduğu için kurban bağışı yapılmasında dinen bir sakınca görülmemiştir. Akika kurbanı yeni evlat sahibi olanların Allah’a şükretmek ve yakınlığını göstermek için kestikleri kurbandır. Akika kurbanlarınızı bağışlamak istiyorsanız kurumumuzla istediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Kurban Bayramı’nda Vekaleten Kurban Bağışlanabilir Mi?

Kurban Bayramı Müslüman alemi için birlik ve beraberliğin en mübarek günlerinden biridir. İslam’ın bizlere buyurduğu iyilikleri gerçekleştirmek, el ele vermek ve kardeşlerimize yardım eli uzatmak yapacağımız güzel davranışlardan biridir. Kurban Bayramı’nda buruk bir sevinç yaşayan kimse olmasın, hep birlikte el ele verelim istiyorsanız kurban bağışı yapabilirsiniz.

Online kurban bağışı için tıklayınDonate

1,250.00 TRY
Vekaleten Kurban Bağışı Caiz Midir?

Adak Kurban

EKLE
1,250.00 TRY
Vekaleten Kurban Bağışı Caiz Midir?

Akika Kurban

EKLE
1,250.00 TRY
Vekaleten Kurban Bağışı Caiz Midir?

Nafile Kurban

EKLE
1,250.00 TRY
Vekaleten Kurban Bağışı Caiz Midir?

Şükür Kurban

EKLE