Su Kuyusu Açma

Su Kuyusu Açma

Dünya üzerinde milyonlarca çocuk ve yetişkin susuzluk sorunu ile mücadele etmektedir. UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmalarına göre dünya üzerindeki her 6 kişiden bir tanesi yeterli miktarda içme suyuna ulaşım sağlama konusunda eksiklik yaşamaktadır. Dünya üzerindeki her iki kişiden bir tanesinin içtiği su ise sağlıklı nitelikte değildir.  Susuzluk ve sağlıksız suların kullanılması sebebiyle her gün yaklaşık 10 bin kişi hayatını yitirmeye devam ediyor. Hayatını gibi kaybeden kişilerin çoğunluğunu ise çocuklar oluşturuyor. Son 100 yılda dünyadaki su tüketiminin 10 kat daha fazla artmasına rağmen kişi başına düşen su miktarı yüzde 50 azalmış bulunmaktadır. Bu sebeple su ihtiyacını karşılayamayan bölgelere su kuyusu açma gibi yardım organizasyonları düzenlenmektedir. 

Su Kuyusu Açmanın Önemi

Dünya üzerinde her 10 kişiden birisi sağlıklı suya erişememektedir. Hatta dünya üzerindeki okulların üçte birinde sağlıklı su bulunmuyor. Susuzluk veya hijyen koşullarına uygun olmayan sulardan bulaşan salgın hastalıklar sebebiyle her yıl ortalama olarak 10 milyon kişi hayata veda ediyor. İnsanlar sağlıksız sulara ulaşmak için bile kilometrelerce mesafe yürümek zorunda kalıyor. Bu kişilerin sağlıklı suya ulaşması için su kuyusu açma organizasyonları düzenliyoruz. İnsanın yaşaması için temel unsurlar arasında bulunan suya herkese ulaşabilmesi amacıyla dünyanın her yerinde su problemi yaşayan bölgelere su ulaştırmak için yardım çalışmaları yürütülmektedir. 

Su Kuyusu Açmanın Maliyeti 

Bir bölgeye açılacak su kuyusunun maliyeti o bölgenin koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Bölgenin coğrafi konumu, ekonomik ve siyasi durumu, nüfusu gibi unsurlar açılacak su kuyusunun maliyetini etkilemektedir. Suyun ne kadar bir derinlikler çıkarılması gerektiği hususu da maliyet konusunda önem taşımaktadır. Bazı bölgelerde su kuyusu yerine çeşme inşa edilmesi daha mantıklı olabiliyor. Bu durumda maliyet çok daha düşük olabilmektedir. Bazı bölgelerde ise suyun fazla derinden çıkarılması gerekebilmektedir. Böyle durumlarda ise maliyet çok yüksek olabiliyor. Su kuyusu açma için toplanan bağışlar su kuyusu havuzunda toplanmakta ve açılan su kuyusundan arta kalan miktar farklı kuyularının açılması için kullanılmaktadır. Ayrıca havuzda biriken bağışlar ilerleyen zamanlarda su kuyularının tadilatı ve yenilenmesi için harcanmaktadır. Bu sebeplerden dolayı su kuyusu açma maliyeti ile ilgili net bir bilgi veremiyoruz. Maliyetler çok yüksek rakamlara ulaşabildiği için yapacağınız bağışların miktarı büyük önem taşımaktadır. 

Hangi Bölgelere Su Kuyusu Açılıyor?

Beşir Derneği tarafından suya ulaşma konusunda sorunu yaşayan bölgeler tespit edilmekte ve bu bölgelere su kuyusu açmak için projeler yürütülmektedir. Bir su kuyusu açılacağı zaman öncelikle hangi bölgenin daha çok ihtiyacının olduğuna ardından su kuyusunun maliyetine bakılmaktadır. Maliyetin karşılanabildiği durumlarda ilk olarak en çok ihtiyacı olan bölgeye su kuyusu açılır. Şu anda en çok ihtiyacı olan bölgelerin başında Afrika ülkeleri geliyor. Afrika'yı Afganistan, Pakistan, Bangladeş, Etiyopya gibi ülkeler takip ediyor. 

Bir Su Kuyusu Ne Kadar Sürede Açılır?

Su kuyusu açma süreci kuyunun açılacağı bölgenin coğrafi, fiziki, ekonomik ve politik şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Çoğunlukla en geç 8 ay içerisinde tamamlanmaktadır. İmkân ve koşulların uygun olduğu durumlarda daha kısa süreçlerde tamamlandığı da olabiliyor. 

Beşir Derneği Olarak Yardımlarınızı Bekliyoruz

Dünya üzerinde her gün çoğunluğu çocuk olan 10 bin kişi hayatını kaybetmesin diye, sağlıksız sulardan bulaşan hastalıklar yaygınlaşmasının diye, yaşamın en temel unsuru olan sudan hiç kimse mahrum kalmasın diye bağışlarınızı bekliyoruz. Su kuyusu açma maliyetli bir işlemdir. Bu yüzden yardımlarınızı esirgememeniz ve yardımlarınızın miktarı büyük önem taşımaktadır.