Sadaka-i Cariye Nedir?

Sadaka-i Cariye Nedir?

İyi bir insan olmak dinimizdeki en önemli şeydir. Bu dünyada kimseye kötülüğünün dokunmaması seni yeterince iyi bir insan yapmaz dünyaya ne kadar faydalı şeyler bırakabiliyorsun? Bu dünyadan göçüp gittiğinde senin izin ne kadar kalmış? Kimler senin arkandan hayır duaları okuyor en önemli şeyler bunlardır. Bu dünyaya mutlaka bir geliş amacı olmalıdır ve insanlara dokunulacak şeyler yapılmalıdır. İyilik bırakmak arkandan izler bırakmak oldukça önemli şeyler arasındadır. İşte sadaka-i cariye nedir? denildiğinde soruların cevapları aslında budur. Hayırlı çeşmeler yaptırmak, hayır için yol yapmak, bir insana yardımın dokunması, ağaç dikmek bu dünyaya yararlı olabilecek ne varsa sadaka-i cariye olarak sayılmaktadır.

Ancak iyilik herkese has bir özellik değildir kendin kadar başkalarını da düşünmek onlar için iyilik yapmaya çalışmak günümüzde hele ki bu hızlı akan hayat telaşında oldukça zorlaşmış durumda ya da unuttuğumuz davranışlardan bir tanesi. Ancak maddi durumunuzun el verdiğince ve emeğinizi de birleştirip yapacağınız iyilikler size oldukça sevap kazandıracağı gibi aynı zamanda hem sizin yüzünüzü güldürecek hem de bundan faydalananların yüzünü güldürecektir. Örneğin bayramlarda veya sünnetlerde hediye olarak onlara bir din kitabı armağan etmeniz sizin sayenizde bu kitabı okuyan ve içerisindeki iyiliklere erişen birini aynı zamanda sizin safınıza çekecek ve sizde hayata yeni bir iyi insan katmış olacaksınız. Sadaka-i cariye nedir? Denildiğinde cevaplarını vermek hiç de zor değildir bu sebeple.

Sevabını Hediye Etmeli

Hz. Muhammed aynı zamanda buyurmuştur ki okunan Kuran-ı Kerim’in sevabı önce Rasulullah’a sonra sevdiklerinize sonra ise ölmüşlerinize armağan edilmeli. Böylece hem sevabınızı paylaşmış olur sevdiklerinize sevap kazandırmış olursunuz hem de kendiniz oldukça sevap kazanırsınız ve ayrıca sizin sevabınızda hiçbir eksilme olmaz. İyilikleri veren Allah, bereketi dağıtan Allah o sebeple sizdeki bol gönüllülüğü o ne kadar görürse size kat kat daha fazlasını verecektir paylaşmanız için yaptığınız iyilikleri bile paylaşmayı yapılan ibadetleri bile armağan etmeyi unutmayın bu sebeple sadaka-i cariye nedir? Denildiğinde aynı zamanda cevaplarının da bu kadar basit olduğunu ve iyilik yapmak için sadece paraya ihtiyaç olmadığını anlayın. Gönlünüzden geçen güzel niyetler bile sizi iyi bir insan yapacak ve sevap kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Camiye Verilecek Para

Eğer camiye para verirseniz ve bu paralarla sizin sayenizde oraya din yaymak için kitap alınırsa bunda da oldukça katkıda bulunacak ve sevap kazanacaksınızdır. Bu sebeple camiye para vermek ve sizin sayenizde gelen insanların dini daha çok tanıması ve onların dizi tanımasına yardımcı olmanız da oldukça önemlidir sadaka-i cariye nedir? Denildiğinde.

Cami Yaptırmak

Eğer maddi durumunuz yerindeyse ve cami yaptırabilecek bir durumunuz var ise cami yaptırmak da oldukça sevap eylemlerden biridir. Sizin yapımında yardımcı olduğunuz bir camide ibadet edildikçe sizde buna sebep olmaktan ötürü sevap almaya devam edersiniz. sadaka-i cariye nedir? Sorusunun oldukça güzel cevaplarından biri olacaktır. Bu sebeple bu maddiyata hakimseniz ve nasıl bir iyilik yapacağınızı düşünüyorsanız cami yaptırmak size oldukça sevap kazandıracak ve sizin yardımlarınızla yapılan bu camide ibadet yapıldığını gördükçe sizin de yüzünüz oldukça gülecektir. Unutmayın Allah parayı da bizlere paylaşmamız için vermiştir. Ve bizleri para ile de sınamaktadır. Bu sebeple elimize para geçtiğinde onun da bereketini paylaşmak bizdeki mevcut paranın da bereketli olmasına ve kazancımızı paylaştığımızda bizleri mutlu etmeye yarayacaktır.

Çeşme Yaptırmak

Çeşme yaptırmak da oldukça büyük sevaplar arasındadır. Bir hayvanın susuzluğunu gidermek veya bir insanın susamışken ihtiyacına koşmak oldukça sevaptır. Eğer bu maddi duruma sahipseniz çekme yaptırmayı düşünebilirsiniz.