Ölü Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Ölü Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Ölü kurbanı ‘kabir kurbanı’ olarak da bilinir. Ölü kurbanı bir kişinin kurban kesip bu sevabı ölmüş olan bir tanıdığına hibe etmesidir. Ölü kurbanı kesmenin belirli bir zamanı yoktur. Belirli bir gün veya süreye bağlı kalmadan ölü kurbanı kesilebilir. Fakat kesilecek kurbanı kurban bayramı arifesinde veya kurban bayramına denk getirerek kesmek kurban eti yiyemeyenlerin bayram günlerinde faydalanmasını sağlandığı için daha hayırlı olmaktadır. Kurban kesimi yerine kurbanın maddi tutarı kadar yoksul ve fakir ailelere yardımda da bulunulabilmekte, yardım derneklerine bağış yapılabilmektedir.

Ölü Kurbanı Kesilmeli Midir?

Ölü kurbanı kesmek kesinlikle zorunlu değildir. Kurban bayramında nisap miktarı malı olanların kesme zorunluluğu ölü kurbanı için geçerli değildir. Ölü kurbanı ölen kişinin akrabaları veya yakınları dilerse onun ruhuna sevabı kazanılsın diye kesilir. Veya ölen kişi ölmeden evvel böyle bir vasiyette bulunmuşsa ve kendisinden kalan bir maddi imkân bulunuyorsa yine aynı şekilde onun hayrına kesilebilir.  Peygamberimizin vefatı üstüne kurban kesen Hz. Ali bu davranışı peygamberimizin hayatta iken vasiyet etmesinden dolayı gerçekleştirdiğini söylemiştir. Buda bizlere kişinin böyle bir vasiyeti olmaması durumunda ölü kurbanı kesmenin zorunlu olmadığını gösterir.

Ölü Kurbanı Kimlere Dağıtılır?

Ölü kurbanı ölen kişinin hayrına yakınları veya akrabaları tarafından kesiliyorsa kesen kişilerde dâhil olmak üzere yoksul durumdaki kişilere ölenin hayrına dağıtılır. 

Ölü Kurbanı Sevabı Kime Gider?

Kesilen her kurban öncellikli olarak Allah rızasını gözetmek adına kesilmelidir. Ölü kurbanın kesilmesi ölen kişinin hayrı içindir. Ölen kişi artık dünyada olmadığından ve yaşamadığından dolayı sevap ve günahları da olmaz. Bundan sebep kesilen ölü kurbanı ölene sevap olması niyetiyle değil ruhuna şifa olması hayatta olan sevenleri, ailesinin hayrına olması amacıyla kesilmektedir. Ölü kurbanı kesmek ise mecburi bir şey değildir.

Beşir Derneği Aracılığı ile Ölü Kurbanı? 

Ölen kişinin ardından vasiyeti ile ya da onun ölümü için yakın çevresi tarafından kesilip dağıtılan ölü kurbanını kendiniz kesip dağıtabileceğiniz gibi Beşir Derneği’ne yapacağınız kurban bağışı ile yoksul durumdaki ailelere veya yetimhanelerimizde barındırdığımız yetimlere ulaşmasını sağlayarak onların sofralarında karınlarının doymasına vesile olabilirsiniz. Beşir Derneği bu doğrultuda gerçekten yardıma ihtiyaç duyan, geçim sınırı altında yaşayan, kıtlık sınırının altındaki ailelerin faydalanmasına aracı olmakta olup yapılan yardımların güvenilir şekilde sahiplerine ulaşmasını sağlamaktadır. Kesilen kurbanların helal kesimi dernek tarafından sağlanmaktadır. Beşir Derneği bankalar, ATM’ler, online ödeme yolları ile bize ulaşan yardımları faaliyet gösterdiğimiz projelerden belirlediğiniz doğrultuda toplanan fona aktarmaktadır. Yapılan yardım kurban bağışı olarak yapılabileceği gibi maddi yardım olarak yapılarak da bağışta bulunulabilmektedir.