Ölmüş Kişi Adına Kurban Kesilir Mi?

Ölmüş Kişi Adına Kurban Kesilir Mi?

Yakını vefat eden birçok Müslüman din kardeşimizin sorduğu, araştırdığı bir konu olan “Ölmüş Kişi Adına Kurban Kesilir mi?” sorusu ile ilgili birçok soru gelmektedir. Ölen kişi için niyet edilerek kurban kesilebilir. Sevabı bu şekilde hem kurban kesene, hem de niyet edilen kişiye gidecektir. Eğer ölen kişi, ölmeden önce kurban borçlarının ödenmesi ile ilgili bir vasiyet bıraktı ise ve bu borçları kapatmaya yetecek miktarda bir miras bıraktı ise, ölen kişinin adına kurban kesilerek bu borç mutlaka kapatılmalıdır. 

Fakat herhangi bir vasiyet bırakmadı ise yakınları Allah’ın o kıymetli rızası için onun adına kurban kesebilir. Bu şekilde ölen anne ve babaya, ölen yakınlarına sevabını bağışlayarak da o kişinin adına kurban kesmiş olur. Beşir Derneği bu noktada kurban bağışlarınızı alarak yardıma muhtaç birçok yoksul aileye ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Ölmüş Kişi Adına Dua Okunur Mu?

Ölmüş kişi adına kurban kesilir mi sorusu ile beraber, ölmüş kişi adına dua okunur mu sorusu da en çok sorulan sorulardan biridir. Hanefi mezhebine göre gerek mali ibadet olsun, gerekse bedensel ibadet olsun ibadetlerin (namaz hariç) yapılması ölmüş kişi adına sahihtir. Misal olarak, Kur’an-ı Kerim okuruz, Yasin-İ Şerif okuruz ya da bir dua okuduğumuzda bu ibadetin sevabı ölmüş olan kişiye hediye edilir. Bu konuda Şafi Mezhebine göre ise; Hanefi mezhebindeki gibi sevabı direkt olarak bağışlama şeklinde değil de kazanılan sevabın benzerinin ölmüş kişiye de verilmesi şeklinde bir durum söz konusudur. Bu da mezhepler arasındaki farklılıktan kaynaklanır. 

Ölmüş Kişinin Kurbanını Vasisi Kesmesi Şart Mı?

Ölmüş kişi adına kurban kesilir mi sorusunu sorarken akla gelen diğer bir soru ise ölmüş kişiye kurban kesilirken bunun mutlaka ölen kişinin vasisi olması gerektiği sorusudur. Mutlaka ölen kişinin vasisi değil, bir başkası da Allah’ın rızası ile kurban kesebilir, hatta Beşir derneğine bağış yaparak ölen kişi adına hayır yapabilir. Peygamber efendimiz Hz Muhammed (S.A.V)’in vasiyeti üzerine, peygamberimiz vefat ettikten sonra iki tane kurban keserdi. Birisi kendi adına, diğeri ise Peygamber efendimizin adına. Bunu, peygamber efendimizin vasiyeti üzerine yapmıştır. Fakat vasiyet olmadan da akrabalarımızın, ölmüş yakınlarımızın ruhlarına hediye etmek amaçlı yapılabilir.

Ölmüş Kişi Adına Kurban Ne Zaman Kesilir?

Ölmüş kişi adına kurban kesilir mi sorusunun yanında bir de ölmüş kişi adına kurban ne zaman kesilmeli sorusu da merak edilmektedir. Kurban kesmek demek aynı zamanda yardımlaşmak, yoksulların, yetimlerin ve yardıma muhtaçların yanında olmak da demektir. Bu yüzden sadece Kurban Bayramı’nda değil yılın her zamanında Beşir Derneği olarak kurban bağışlarınızın ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlıyoruz.

Ölmüş Kişinin Kurbanı Kesildikten Sonra Nasıl Paylaştırılır?

Ölmüş bir kişi için kurban kesmenin büyük bir sevabı vardır. Bununla beraber kesilen kurban fakirlere, yoksullara, yardıma muhtaç kişilere dağıtılmalı, bu kişilerin de hayır duaları alınırsa çok daha hayırlı olmaktadır. Hatta kurban kim tarafından kesildi ise o eve girmeden tüm kurbanın paylaşılması ise en evla olanıdır. Hem o evde yaşayanlar adına, hem ölen kişi adına dağıtılması çok daha güzeldir. Allah için kurban kesilmiş ve dünyevi olarak hiç o kurbandan menfaatlenmemiş olarak tamamının dağıtılması kadar güzel bir şey yoktur. 

Beşir Derneğinde Kurban Bağışı Ve Kesim Süreci Nasıldır?

Kurban bağışınızı Beşir Derneğine yaptığınız zaman, kurban kesildikten sonra nerede ve ne zaman kesildiğine dair sms ile bilgilendirilirsiniz. Eğer isterseniz Beşir Derneği’nin otomasyon sisteminden de yaptığınız tüm bağışları görebilirsiniz. Kurban bağışınızın süreci ile bilgi alabileceğiniz otomasyon üzerinden kesimin video kaydı ve fotoğraf çekimi de yapılarak belgelenmektedir.