Nisap

Nisap

Kurban ibadetine yer vermek isteyenlere öncelikle nisap eşlik eder. Şöyle ki maddi duruma bağlı olarak zenginlik ölçüsü ele alınır. Bu ölçü nisap terimi ile aynı şekilde göz önünde bulundurulur. Örneğin günümüzde hesaplama için dikkate alınanlar şöyle:

  • Kişinin borçları hesaplamadan ayrı tutulur. 
  • Asli ihtiyaçlar da hesaplamaya dahil edilmez. 

Devamında kalan tutarın ise 80.18 gram altına eşdeğer olup olmaması dikkate alınır. Eğer 80.18  gram ve üzerinde ise vatandaşların kurban kesimi için harekete geçmesi beklenir. 

Kurban İbadetinde Şartlar Nelerdir?

Kurban ibadetini yerine getirmek isteyenlerin nisap değerini dikkate alması gerekir. Yukarıda belirttiğimiz gibi hesaplanan nisap ölçüsüne karşı kurban kesimine yer verilebilir. Bu şekilde:

-Müslümanlar: Nisap miktarına göre zenginlik ölçüsüne geçebilir. Bu şekilde kurban kesiminde rol almaları esas alınır. Müslümanlar vacip veya sünnet olarak kabul edilen kurban ibadetini ölçülere göre yerine getirir. 

-Kurbanlıklar: Öncelikle haiz hayvanların temin edilmesi ve kesime geçilmesi söz konusudur. Bu aşamada İslami şartlar dikkate alınır ve uzman kasaplar ile harekete geçilir. Tüm dualar okunur ve tekbirlere yer verilir. Bu şekilde dini ölçümlere göre ibadetin yerine getirilmesine özen gösterilir. Beşir Derneği nisap ve İslami şartlara uygun bir şekilde kurban ibadetini yerine getirir.

Diğer Mali İbadetler Nelerdir?

Nisap hesaplamalarına karşı isteyenler diğer mali ibadetlere ilişkin harekete geçmekte özgür. Bunlar arasında başı kurban ibadetinin çektiği açık durumda. Vacip ya da sünnet olarak kabul edilen kurban ibadetine dair zenginlik ölçüsü dikkate alınır. Bunları takiben:

  • Sadaka-i fıtır için nisap ölçüleri göz önünde bulundurulur. 
  • Zekat ve fitre bağışlarında da bu hususlar ele alınır. 

Bağışçılar kendi mal varlıklarına karşı ibadetlerine dair harekete geçebilir. Üstelik bunu yardıma muhtaç vatandaşlara dair ele alabilir. Örneğin Beşir Derneği tüm bu mali ibadetleri soluksuz bir şekilde sürdürür. Neticesinde mazlum vatandaşların yanında olmayı asla ihmal etmez. Yani nakdi yardımların adreslerine ulaştırılması adına çalışma gösterir. Yetim, öksüz, dul ya da ihtiyaç sahibi pek çok ailenin yanında olmak için harekete geçer. 

Zenginliğin Sınırı Nasıl Belirlenir?

Zenginlik ölçüsü olarak ifade edilen nisap, asgari sınırı ifade eder. Gelir hesaplaması sırasında yukarıda belirttiğimiz hususlar göz önünde bulundurulur. Örneğin temel ihtiyaçlarınız bu gelirden çıkartılır. 

Asli ihtiyaçları takiben borçlar da hesaplamaya dahil edilmez. Neticesinde zenginlik ölçüsü hesaplanır ve nisap ele alınır. Bunun üzerine vatandaşların mali ibadete geçmesi beklenir. Önceden de belirttiğimiz üzere çeşitli ibadetlerden sorumlu olmaları söz konusudur. Kurban dışında zekat ve sadaka gibi çeşitli mali ibadetlere dair harekete geçmeniz beklenir. 

Mali İbadetleri Kabul Eden Dernekler Hangileri?

Beşir Derneği ibadetlerinizi İslami şartlara uygun bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz kurumlar arasında. Mali ibadetlere dair son derece güvenilir bir kurum olduğu açık durumda. Özellikle de:

  • Kanunlara uygun bir şekilde faaliyetlerini sürdürmesi dikkat çekiyor. 
  • Herhangi bir kar amacı gütmüyor. 

Ülkemizden vatandaşlar kadar mazlum coğrafyaları da göz önünde bulunduruyor. Örneğin Filistin, Gazze ve İsrail bunlara örnek gösterilebilir. Çeşitli yardım projelerine imza atan dernek, mali ibadetleri layıkıyla yerine getirmekte öncü. Mesela vekaleten kurban bağışı bunlar arasında başı çeker. Kurban bağışı yurtiçinde ve yurtdışında sürdürülür. Yardıma muhtaç vatandaşlara kurbanlıklar ulaştırılır. En başta ise hayırsever vatandaşların destekleri üzerine bu adımların atılması söz konusudur.