Mavi Marmara Gemisi Nedir?

Mavi Marmara Gemisi Nedir?

Mavi Marmara Gemisi, uzunluğu 93 metre, genişliği 20 metre olan 1080 kişilik bir yolcu gemisidir. Türkiye Gemi Sanayi Anonim Şirketi tarafından 1994 yılında imal edilmiştir. Bu geminin, 2010 yılında Filistin- Gazze’ye yardım erzakları götürülmesi için kullanılmasına karar verilmiştir. Fakat yolculuk sırasında yaşanan elim bir hadise sonucu pek çok Müslüman kardeşimiz hayatını kaybetmiş, bir kısmı da ağır yaralar almıştır.

Filistin’in Önemi

Filistin, İslamiyet’in ilk Kıblesi ve Peygamberimizin Miraç’a çıktığı şehir olan Kudüs’ü içinde bulundurması sebebiyle dinimizin tarihi ve anlamı açısından çok önemli bir ülkedir. İsrail’in Filistin’i işgalinin en büyük sebebi Kudüs şehridir. Burada binlerce masum insan, düzenlenen hain saldırılar ve işgaller ile katledilmektedir. Onlarca mazlumun ahı alınmakta ve gözünü hırs ve kan bürümüş zalim bir zihniyet tüm Filistin’i yakıp yok etmektedir. Burada hayatları kararmakta olan, kalplerindeki imandan güç alarak son ana kadar direnmeye çalışan kardeşlerimize yardım etmek her Müslümanın görevidir. Beşir Derneği bünyesinde de Filistin için birçok yardım faaliyeti düzenlenmektedir.

Gazze’de Neler Oldu?

2006 yılından itibaren Gazze üzerinde, İsrail tarafından oldukça sert yaptırımlar uygulanmaya başlandı. Gittikçe sertleşen bu siyasi ve ekonomik yaptırımlar sonucunda şehir hem kara hem deniz hem de havadan ablukaya alınarak Gazze’ye insan ve mal girişleri ve çıkışları kısıtlandı. 2008 yılının Aralık ayından 2009’un Ocak ayına kadar, tam 22 gün devam eden Dökme Kurşun Harekatı ile İsrail, şehrin tüm yaşam alanlarına saldırarak her noktayı yerle bir etti. Havadan atılan roketler, karadan düzenlenen harekatlar, vurularak yok edilen yollar, tüneller, okullar ile bu olay sonucunda bir kısmı çocuklardan oluşan yaklaşık 1300 kişi hayatını kaybetti. Bir insanlık suçu olan bu korkunç olay, Filistin’de büyük bir yıkıma sebep oldu. Defalarca ateşkes ve barış süreci kararları alınsa da, İsrail’in Gazze halkı üzerinde uyguladığı baskı ve şiddet eylemleri halen devam etmektedir.

Filistin’deki din kardeşlerimizin yaşadıkları bu dram, pek çok ailenin dağılması, yok olması veya açlık ve yoksulluk ile mücadele etmek zorunda kalmasına sebep olmuştur. Buradaki halk çok zor koşullarda hayatına devam etmeye çalışmaktadır. Filistin’e ve Gazze halkına yardım için Mavi Marmara Gemisi 2010 senesinde Gazze’ye doğru yola çıkmış fakat yardımlarını ulaştıramamıştır.

Mavi Marmara Olayı Nedir?

Mavi Marmara Gemisi, Gazze’de yaşanmakta olan korkunç olaylar sebebiyle mağdur olmuş bölge halkına yardım götürmek için kullanılan Türk gemisidir. Bu görevi üstlenen bir grup güzel yürekli insan ile gemi yola çıkmıştır. 31 Mayıs 2010 tarihinde Mavi Marmara Gemisi Gazze’ye yaklaştığı bir anda İsrail Ordusu tarafından saldırıya uğramıştır. Yapılması planlanan 6 bin tonluk insani yardımın bu şekilde önü kesilerek gemiye asker çıkarılmıştır. Gemide bulunan yardım filosu üyelerinden bazıları canından oldu, bazıları ise yaralanmıştır. Mavi Marmara Gemisi ise, İsrail’in eline geçmiştir. Yardım gönüllülerinin büyük bir kısmı şiddet görmüş, hapsedilmiş ve işkenceye maruz kalmıştır. Herhangi bir kanuni dayanağı bulunmayan bu hareket, bir insanlık suçu olarak kayıtlara geçmiştir. 

Tüm dünya tarafından kınanan bu olay, hem gemideki hem de Gazze’deki insanların büyük zorluk ve sıkıntılar çekmesine neden olmuştur. 

Beşir Derneği Filistin’e Yardım

Beşir Derneği olarak biz, Filistin’de vatanları ve canları için mücadele eden tüm kardeşlerimize, savaşın ve katliamın ortasında kalmış çocuklarımıza yardım edebilmek için çalışmalar yapmaktayız. İşgal sonucunda burada yaşayan halkın çok büyük bir bölümü en temel ihtiyaçlarından yoksun bırakılmıştır. 

Beşir Derneği, Filistin’e gıda, giyim, kurban bağışı, mübarek Ramazan ayları için özel yardımlar, eğitim, sağlık gibi konularda insani yardımlar ulaştırmaktadır. Gönüllü ve bağışçı dostlarımızla el ele vererek düzenlenen yardım organizasyonları ile Filistin’de yaşayan kardeşlerimizin yüreklerine bir nebze olsa dokunmak için uğraşmaktayız.