Mavi Marmara Açıklaması

Mavi Marmara Açıklaması

Mavi Marmara açıklaması kapsamında bu bölgede hali hazırda ne derece büyük insanlık dramı yaşandığını görebilirsiniz. Konu hakkında yapılan incelemelere bakıldığı zaman durumun ne derece gerginlik ve politik insani hatalar ile dolu olduğunu görebilirsiniz. Olay 31 Mayıs 2010 tarihinde meydana gelmiştir. Mavi Marmara adlı geminin içerisinde yer alan gönüllüler ve yardım malzemeleri ile beraber Gazze’ye doğru yola çıktığı görülüyor. Bunun sonrasında uluslar arası kara sularında İsrail kuvvetleri tarafından gemiye baskın yapılmış be 10 kişi şehit edilmiştir. 

Mavi Marmara açıklaması kapsamında hem mağdur olan kişilerin sorunları, şehitlerin yakınlarının durumu ve genel manada yapılan saldırı sebebi ile Gazze’nin ne derece büyük bir baskı altında olduğunu görebilirsiniz. Her konu başlığı kapsamında sıkıntı kendini göstermektedir. Yaşanan bu olay sebebi ile İsrail ve Türkiye ilişkileri kesilmiş ve yeniden canlanması seneler almıştır. Hala tam manası ile rayına oturmadığı da eklenmelidir. 

Olayın Dikkat Çeken Boyutları Nelerdir? 

Mavi Marmara açıklaması incelendiği zaman Türkiye’nin durumun düzelmesi ve ilişkilerin yeniden başlaması için 3 adet kural koyduğu görülmektedir. 

  • Öncelikli olarak İsrail’in özür dilemesi talep edilmiştir. 
  • Saldırıda yaşamını yitiren kişilerin yakınlarına tazminat ödenmesi istenmiştir. 
  • İsrail’in Filistin üzerindeki kuvvetlerinin çekilmesi ve ülkenin özgür bırakılması talep edilmiştir. 

Bu kuralların ilk ikisi kabul edilmiş ve hayata da geçirilmiştir. Fakat üçüncüsü İsrail tarafından kabul edilmemiştir. Durumun nasıl çözüme kavuşturulacağı ile alakalı hala büyük bir çıkmaz söz konusudur. Tam da bu sebeple İsrail ve Türkiye arasında meydana gelen politik ilişkilerin hali hazırda normal ritmini kazanmadığının da belirtilmesi gerekiyor. 

Filistin Hala Yardıma Muhtaç!

Mavi Marmara açıklaması 10 sene öncesinde şekillenmiş fakat Filistin’in yardıma muhtaç olan durumunda hiçbir şey değişmemiştir. Bu noktada Filistin’in yeniden hayata döndürülmesi ve burada yaşayan mazlum halkın haklarının savunulması için büyük çaba sarf edilmesi gerekiyor. Yardımlarınızı ve desteğinizi kesinlikle ihmal etmeniz gerekiyor. Sadece maddi yardım ile değil aynı zamanda manevi bağlamda da sürekli olarak destek olmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde Filistin halkı yalnızlık ambargosunu kıracak ve yeniden hayata dönecek. 

Yardım Gemilerine Yapılan Saldırı, Zihniyeti Açıkça Ortaya Koyuyor!

İsrail tarafından yapılan bu saldırının aslına bakılırsa hakim olan genel zihniyet ile alakalı net ipuçları içerdiğini görebilirsiniz. Kişilerin hayatlarına devam etmek için ulaşması gereken kaynakların başında gelen gıda ve su konusunda dahi büyük kıtlıklar kendini göstermektedir. Yardım gemileri aracılığı ile gelen birkaç parçaya dahi tahammül gösterilmemesi Filistin’in ne derece zor biri durumda olduğunu yeniden yansıtan unsurlardandır. Siz hem insani hem de dini bir sorumluluğunuz olduğu için kesinlikle yardım elinizi Gazze’nin üzerinden çekmemelisiniz. 

Beşir Derneği ile Yardımlarınızı Ulaştırın!

Beşir Derneği ile sorunsuz bir biçimde yardımlarınızı ulaştırabilirsiniz. Hem gıda hem de nakit yardım yapma hakkınız bulunuyor. Hatta dileyen kişilerin kurban bayramında bağışlarını da bu sistem üzerinden gönderme hakkı vardır. Beşir Derneği şeffaf bir biçimde hizmet veriyor. Bu nedenle yapmış olduğunuz yardımların en kısa süre içerisinde yardıma muhtaç olan kişilere ulaşacağından emin olabilirsiniz. Yardıma muhtaç olan kişilere el uzatmak İslam’ın en temel kriterleri arasında kendini gösteriyor.

Hem dini günlerde hem de hayatınızın her aşamasında Filistin’de Müslüman kardeşlerinizin sıkıntı içerisinde olduğunu unutmamalısınız. Sadece Filistin’de değil ülkenin ve dünyanın pek çok yerinde yoksulluk ve muhtaçlık devam ediyor. El ele vererek bu sorunu kökünden halledebiliriz. Beşir Derneği bu harika organizasyonu ile sizi bekliyor!