Kurbanla İlgili Ayetler Hangileridir?

Kurbanla İlgili Ayetler Hangileridir?

Kurban Bayramı, her sene tüm Müslüman aleminde coşku ile kutlanan, hepimizin heyecanla beklediği dini bayramlarımızdan biridir. Dinimizde kurbanın önemi büyüktür. Kurbanın kutsal değeri, tarihinden gelmektedir. Hz. İbrahim’im Allah’ın yolunda feda etmekten çekinmediği oğlu Hz. İsmail’in cesaretini, bir Müslümanın yüreğindeki Allah inancı ve sevgisini temsil etmektedir. Kuran’da kurbanla ilgili ayetler de yer almaktadır. Her Kurban Bayramı’nda bu duygularla ibadetlerimizi yerine getirmekteyiz. 

Kurbanın Önemi

Kurban, insanı dünyevi zevklerden, dünya malına mülküne düşkünlükten uzaklaştırır. Cimriliği yok eder. Akıl, sağduyu ve inançla birleşen toplumsal dayanışmayı destekler, paylaşma duygusunu güçlendirir. İslam’ın en güzel ilkelerinden olan kardeşlik ve barış kavramlarını pekiştirerek yardıma muhtaç kardeşlerimize bir dayanak olmamızı sağlar. 

Allah’ın bizlere sağladığı nimetlerden bütün Müslüman dostlarımızın yararlanmasına vesile olan kurban ibadeti Kuran’da yazılı kurbanla ilgili ayetler ile önemini göstermektedir.

Kurbanla İlgili Kuran’da Geçen Ayetler

Kuran’da kurbanla ilgili ayetler hangileridir, nasıl geçmektedir diye bir göz atmak istersek;

- Bakara Suresi 196. Ayet’te, hac ibadetini belli sebeplerle yerine getiremeyen kimselerin kurban kesmesi buyurulmuştur. Bu anlamda kurban ibadetinin önemi ortaya çıkmaktadır.

- Maide Suresi 95. Ayet’te, ihramlı iken hiçbir hayvanı öldürmememiz gerektiği, bu durumda cezalandırılacağımız yazılmıştır. Bu ceza ise yoksullara yedirmek veya kurban ibadeti ile ödenmektedir.

- Hac Suresi 28. Ayet’te kurban edilecek hayvanlar üzerine Allah’ın ismini anarak, onlardan hem kesenin hem de fakirlerin yemesi gerektiği buyurulmuştur.

- Hac Suresi 36 ve 37. Ayetleri’nde büyükbaş kurbanlık hayvanların da rızık olarak Allah tarafından bizlere şükretmemiz için sunulduğu, bu hayvanların etlerinden de hem kesenin hem de tüm ihtiyacı olan fakirlerin yemelerinin sağlanması gerektiği yazılmıştır. Kurbanlık hayvanları et ve kanları değil, Allah için iyi niyet ve inançla yapılan ibadetin O’na ulaşacağı söylenmiştir.

Kurbanla ilgili ayetler bu şekilde Kuran’da yer almaktadır.

Kurban’la İlgili Hadisler

- Kurbanla ilgili bayram namazı öncesi veya namaz henüz bitmeden kesilen kurbanın kabul olmadığı, böyle bir durum olursa namaz bittikten sonra tekrar bir kurban kesilmesi gerektiği söylenmiştir (Müslim)

- Kurban ibadetini yerine getiren Müslümanın daha kurbanın kanı yere düşmeden önce Allah katında kabul göreceği belirtilmiştir. Kesilen kurbanların tüm Müslümanların yüreğine ferahlık getirmesi öğütlenmiştir. (İbn Mace)

- Zilhicce ayı gelene kadar kurban kesecek kimselerin saç ve tırnaklarından kesmemesi öğütlenmiştir. (Müslim)

Beşir Derneği Kurban Çalışmaları

Beşir Derneği, kurbanla ilgili ayetler hususunda sonsuz bir özen ve dikkat ile kurban kesim organizasyonlarını gerçekleştirmektedir. İslam’ın en önemli bayramlarından olan Kurban Bayramı’nda, ibadetlerini yerine getiren Müslüman kardeşlerimizin bağışlarını kabul ederek, vekaleten kurban kesimlerinde onlara yardımcı olmaktayız. her türlü uygun koşullar sağlanarak uzman ekipler tarafından gerçekleştirilen kurban kesimleri ile destekçilerimiz için güven sağlamaktayız.

Ülkemizde ve dünyada zorluklarla yaşamaya çalışan mazlumların dertli sofralarına, yardımlarımız ile misafir olmaktayız. Buna vesile olmak isteyen tüm destekçilerimizin bağışlarını bu Kurban Bayramı’nda da bekliyoruz. Karnı doyacak, midelerinden at geçecek her bir aile çok büyük bir sevap demektir. Yardımlarımız, tüm ihtiyaç sahibi kimselere Allah rızası için yapılmaktadır.